Hlavní navigace

HDTV programů v Česku přibývá, kde je můžete naladit?

13. 6. 2008
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

HDTV Autor: 115393
V minulém článku, který jsme věnovali HDTV kanálům a vyšel na serveru DigiZone.cz v únoru, jsme si představili televizní kanály, které je možné zachytit v České republice ať už prostřednictvím digitální kabelové televize, IPTV nebo satelitu. Dnes je tomu téměř přesně čtyři měsíce, a za tu dobu došlo k několika podstatným změnám. Na satelitu bohužel o některé programy diváci přišli, v DVB-C jim naopak přibyly. Je tedy důvod se k HDTV kanálům vrátit a informace aktulizovat.

V HD vysílá Nova i ČT

Ve vysokém rozlišení vysílají oba nejsledovanější české televizní programy. Televize Nova vysílá zkušebně v digitálním multiplexu C (aktuálně bez audia) v Praze a Brně. Zpravodajství a publicistiku Novy, ale také vybrané filmy, seriály a reklamní spoty ve vysokém rozlišení (Nova nevysílá v HD celý svůj program) mohou sledovat také všichni odběratelé digitální televize přes internetový protokol (IPTV) od frýdecko-místecké společnosti Mattes AD. Všem operátor pronajímá nebo prodává set-top-boxy schopné přijímat vysílání jak ve standardním, tak ve vysokém rozlišení obrazu. První program České televize testuje také HD vysílání v přechodném zemském digitálním multiplexu C v Praze a Brně. Nejde ale o skutečné HDTV, nýbrž program ve standardním rozlišení, který si operátor sítě, společnost Telefónica O2, přepočítává na více řádků a vytváří z něj „falešné“ HDTV. Stejný program se dříve objevoval také v digitální televizi přes pevnou telefonní linku od Telefóniky, známé pod názvem O2TV.

Filmové kanály v češtině – HBO HD a Filmbox HD

TV2 HBO HD CZ logo

HBO HD vysílá v České republice od 1. dubna, a to zatím pouze v kabelové digitální síti společnosti UPC. Programová skladba odpovídá plnému programu stávajícího kanálu HBO. Vzhledem k zatím stále omezené nabídce vysílacích materiálů v HD kvalitě je v první fázi vysílání část programu tvořena pořady upravenými pro HD konverzí z formátu standardního rozlišení (SD). Ve FULL HD formátu např. televize odvysílala snímky Casino Royale, Hollywoodland nebo Góóól! 2. S postupným doplňováním vysílacích materiálů v HD kvalitě budou do konce roku tvořit filmy ve full HD více než polovinu programové náplně HBO HD.

TV Filmbox HD logo

Filmbox HD začal jako vůbec první HD program v češtině vysílat v České republice loni v srpnu, tehdy ještě pod názvem Nonstop Kino HD a pouze pro zákazníky digitální televize přes internetový protokol od společnosti Mattes AD. Stejná firma nabízí i Novu HD a testuje vlastní zpravodajský program ve vysokém rozlišení nazvaný 802.tv. Dále pak nabízí kanály Rush HD, Voom HD, History Channel HD a Eurosport HD. Filmbox HD je od tohoto týdne také nově dostupný zákazníkům digitálního kabelu od UPC. Je možné ho také naladit na satelitu, pro českého diváka je ale toto vysílání legální cestou nedostupné. Kanál vysílá výhradně tituly přímo natočené v HD (rozlišení 1920×1080i). Nabízí takové filmy z americké a evropské produkce, jako jsou např. 21 gramů, Hodiny nebo Sin City: Město hříchu. Vysílá 16 hodin denně v češtině. Aktuálně disponuje knihovnou padesáti fimů, do které měsíčně přibývá až dalších pět titulů.

UPC nabízí v digitálním kabelu i Voom HD a National Geographic HD

Největší kabelová společnost v Česku, UPC, nabízí kromě filmových kanálů HBO HD a Filmbox HD, ve vysokém rozlišení také dokumentární National Geographic HD a lifestilový Voom HD, oba v angličtině. Pro zákazníky digitální kabelové televize UPC není nabídka HD programů velkou výhrou. Zákazníci, kteří si nechávali vyměnit set-top-box za přijímač Handan CV-7000HD, mohou pouze pasivně přijímat signál. Ten nenabízí nahrávání na pevný disk, nemá ho. K dispozici je od UPC sice Handan DCX 6000 C Twin, který má disk o velikosti 160 GB, což je, jak operátor uvádí, prostor přibližně pro sto filmů (ovšem pochopitelně ne ve vysokém rozlišení), ale receiver nemá žádné HD rozhraní.

Volné HDTV kanály na satelitu jsou, ale ubyly

Astra - logo

Pokud chcete přijímat větší množství televizních programů ve vysokém rozlišení, nechcete za ně platit speciální poplatky a nechat si od operátora diktovat, jakým přijímačem je budete sledovat, musíte se soustředit na satelit. Ovšem pozor, žádná ze tří placených satelitních služeb v České republice nyní HDTV nenabízí. Ke kódovaným programům, které sice pokrývají signálem také Českou republiku, ale jsou součástí zahraničních platforem, se zase divák legální cestou nedostane. I tak ale zbývá řada programů v HD kvalitě, jež lze na satelitu naladit volně, bez pirátské nebo nelegálně dovezené dekódovací karty.

Pro českého diváka je asi nejzajímavější volné vysílání britských programů BBC HD a ITV HD. První ze jmenovaných kanálů nabízel předloni přenosy vybraných zápasů fotbalového mistrovství světa a nyní je k dispozici v HD Euro 2008 z Rakouska a Švýcarska. Nejinak je tomu i u ITV HD. BBC HD vysílá prostřednictvím družice Astra 2D na pozici 28,2 stupně východně. Protože je ale toto vysílání určeno především divákům na britských ostrovech, pro příjem v České republice je nutná satelitní parabola velkého průměru (okolo dvou metrů). U ITV HD je situace optimističtější, protože kanál vysílá v platformě Freesat, která svým signálem zasahuje také do České republiky. Problém je ovšem v tom, že operátor má práva pro vysílání pouze pro britské ostrovy, takže přistoupil ke kroku, který měl zabránit příjmu mimo toto území. Nejen Češi jsou ovšem hlavičky chytré, a tak pokud není možné v přijímači naladit kanál manuálně (díky tzv. PIDy), dodají si jeho parametry přes různé settingy, které vytvoří v počítači. Naladění programu ITV HD bylo bez problémů ověřeno např. na nové generaci přijímačů Golden Interstar.

MMF24

Astra 1KR družice

Pokud zůstaneme u Astry, pak na pozici 19,2 stupně východně (na stejné pozici vysílá i placená služba UPC Direct) je možné naladit bohužel už pouze dva volné HD kanály, a to Astra HD promo a Anixe HD. Špatnou zprávou je skutečnost, že německé televize ProSieben HD a Sat.1 HD své vysílání na této družici ukončily, a to z důvodu nedostatečné penetrace satelitních přijímačů ve vysokém rozlišení v Německu. K jejich obnovení tak pravděpodobně dojde v roce 2010. Vysílání je však nadále dostupné pro tamního diváka v IPTV sítích. Vyjmenujeme-li si ještě stručně další televize, které je možné ve standardu HDTV na satelitu zachytit, jsou to: HD Media promo (Intelsat 904 – 60 st. východně), Astra HD promo (Hellas Sat – 39 st. východně), Luxe TV HD (Hellas Sat – 39 st. východně, Astra – 28.2 st. východně, Badr C/3/4 – 26 st. východně, Astra 1E – 23.5 st. východně, Eurobird 9 – 9 st. východně), HD Visio TV (Badr C/3/4 – 26 st. východně), Melody Zen (Badr C/3/4 – 26 st. východně, Eurobird 9 – 9 st. východně), Euro 2080 tests (Astra 1E – 23.5 st. východně) a především National Geographic Channel HD UK (Atlantic Bird 1 – 12.5 st. východně). Populární dokumentární kanál má být kódován, jeho vysílání je však dlouhodobě dostupné volně.

Výhled do budoucna

V nedávné době odstartovaly ve vysokém rozlišení na českém trhu kanály Eurosport HD a History Channel HD, jejich vysílání ale abychom hledali v tuzemských platformách jako jehlu v kupce sena. Je dostupné prozatím pouze u jediného operátora, kterým je již několikrát jmenovaná společnost Mattes AD. Dá se však počítat s tím, že minimálně největší kabelový operátor, společnost UPC, bude usilovat o jejich zařazení do své nabídky UPC Digital. Už dříve avizovala, že by ráda přinesla v letošním roce sportovní zážitky ve vysokém rozlišení. Diváci stále volají po filmovém HD programu na satelitu v češtině. Jejich přání bude možná vyslyšeno ještě letos. Generální ředitel společnosti SPI International Ivan Hronec nedávno na výroční konferenci České asociace elektronických komunikací (ČAEK) řekl, že Filmbox HD bude na satelitu vysílat do jednoho roku. Na to, zda to je slib splnitelný, si musíme počkat nejpozději do května příštího roku. Na září pak televize Nova ohlásila změni názvu Galaxie sport na Nova sport a při této příležitosti chce tento program nabídnout také v HD kvalitě. Se vstupem dalších programů ve vysokém rozlišení obrazu na český trh se zatím nepočítá.

Je podle vašeho názoru nabídka HD kanálů v Česku dostatečná?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).