Hlavní navigace

Kam padají ceny za připojení

28. 8. 1998
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Jeden z největších aktivistů, který třímá prápor revoluce snížení cen za připojení, Luboš Veselý z ISDN serveru, už hodně dlouho píše o tom, že ceny by měly jít dolů. Většinou s ním nesouhlasím - ale hle, ony trochu dolů vážně jdou.

S novinkou tentokrát přichází Global One. Tato společnost byla dosud známa jen jako poskytovatel připojení pro poskytovatele připojení, tedy jako někdo, koho jsem si zvykl označovat jako superposkytovatele. Teď se však věci mění – připojení pevnou linkou začíná Global One nabízet i koncovým zákazníkům.

Global One už od začátku nabízí dva modely připojení podle míry agregace. Služba PREMIUM zaručuje agregaci 2:1, což v praxi znamená, že „součet portových rychlostí zákazníků je maximálně dvakrát vyšší než zahraniční konektivita Global One“. Cestou této služby šla většina věších zákazníků Global One jako je Bohemia.Net či PVT. Druhou variantou je služba STANDARD, která původně deklarovala agregaci 6:1, dnes se o ní na stránkách českého Global One mlčí a ve skutečnosti je to zřejmě trochu jinak.

Podle informací od jednoho z poskytovatelů, kteří jsou tímto způsobem ke Global One připojeni, je zaručená kapacita spojení vedoucího od routeru, ke kterému jsou všichni zákazníci této služby připojeni, rovna kapacitě největší zákaznické linky. Situace tak byla po dlouhou dobu taková, že největší linku v tomto modelu měla společnost NetForce (1 Mb/s), zatímco všichni ostatní dohromady měli 2 Mb/s – agregace tak byla fakticky na úrovni 3:1. Podle nynějších informací je však ve službě STANDARD povinný static routing, takže zákazník se nemůže připojit mimo Global One k někomu jinému, nemůže využívat BGP. Pokud by se to vztahovalo i na stávající zákazníky v tomto modelu, což se mi nezdá pravděpodobné, zřejmě by jim to přineslo významné problémy i například v NIXu.

KL22_nominace

Na začátku jsem ale hovořil o cenách. Global One nyní přichází s novou nabídkou – za 128 kb/s linku ve službě STANDARD si žádá 1221 dolarů, což je při současných kursech zhruba 41 000 korun. Vzhledem k tomu, že stále existují poskytovatelé, které za obdobnou cenu prodávají linku 64 kb/s, nemusí to být špatná nabídka. V poslední době ovšem dostávám četné signály o tom, že ceny za linky 64 kb/s půjdou velmi brzo výrazně dolů, někteří poskytovatelé to údajně chystají už na září – a to opravdu není daleko.

Marek Antoš


* Padající ceny ISDN podruhé
* Ceny ISDN padají jako hrušky na podzim. No jo, ale

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.