Hlavní navigace

Kanálové vložky v STA jsou k ničemu!

21. 9. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 118483
Jistě jste si mnozí z vás uvědomili, že přechod na příjem pozemního digitálního televizního vysílání s sebou přináší nezbytné výdaje. Na Domažlicku se bude brzy jednat o nezbytné výdaje na druhou! Když se v létě 2007 schylovalo k ukončení analogového vysílání z místního Vraního vrchu, montážní firmy ve městě Domažlice, Horšovský Týn, Kdyně a ostatních větších obcích s občanskou bytovou výstavbou finišovaly s nezbytnou úpravou na společných televizních rozvodech – STA.

Ve velké míře tyto firmy osadily v anténním rozvodu kanálové vložky pro příslušný vysílací kanál, v našem případě kanál 38. Jak již víme, 31. října 2008 dojde k vypnutí dosavadního přechodného zemského digitálního multiplexu A na kanálu 38 a k současnému zapnutí veřejnoprávní sítě 1 na kanálu 34. Bohužel se dá kanálová vložka upravit o tři kanály směrem dolů i nahoru, leč na kanál 38 a připravovaný kanál 48 (pro digitální síť 2 s Novou) již nedosáhne. Čili opět budou muset jít na scénu nemalé finanční prostředky, kterými montážní firmy opět docílí optimálního nastavení STA v bytovkách či panelácích.

Podotýkám jen, že v okresu Domažlice jich je kolem stovky! To nepočítám jiné menší obytné domy s několika rodinami, které také před rokem musely hradit nemalé prostředky na úpravy antén pro příjem DVB-T z Vraního vrchu. Pouze zhruba jedna čtvrtina těchto bytových domů dostala osazení univerzálním kanálovým zesilovačem, na kterých se nové úpravy provádět již nemusí. Naskýtá se tedy otázka: počítaly s tímto instalační montážní firmy a byl to také záměr, kterým si zajistily příjem i do budoucnosti?

CIF - osobnosti

Tato „budoucnost“ totiž nastala již nyní, termín totálního přemístění do definitivních kmitočtů na Vraním vrchu je již za rohem! Zatím jsem nezaregistroval nějakou poptávku správců těchto zmiňovaných nemovitostí po úpravách jejich STA. Nastane v nemovitostech s STA od 1. listopadu chaos? Zatím to vypadá, že ano. Již pořízené set-top-boxy budou divákům možná zobrazovat informační lištu – není signál!

Nemilé bylo také zjištění, že z vysílače Vraní vrch, který pobírá většina bytovek zde, nebude zapnuta síť 3 s Primou. Tato bude nejblíže k nám z Plzně – Krkavce nebo ze sušického Svatoboru. Ani z jednoho vysílače např.ve městě Domažlice není optimální signál, čili dá se již předpovídat, že Chodové prostě digitální Primu nebudou mít v pozemní síti dostupnou ani nadále.

Dotkne se vás problém s úpravami STA během přechodu z analogového na digitální pozemní příjem televize?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Maloobchodní prodejce DVB-T přijímačů....
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).