Hlavní navigace

„Kasíkův agent“: v seznamech kontrarozvědky jsem omylem

18. 12. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
18. 12. 2008

Libor Křivka, bývalý ředitel sekretariátu generálního ředitele Českého rozhlasu Václava Kasíka, kvůli jehož jménu v seznamu agentů komunistické vojenské kontrarozvědky nyní Kasíkovi hrozí odvolání z funkce, popírá, že by s kontrarozvědkou spolupracoval vědomě. Zároveň se ohrazuje, že by jeho jméno někdy figurovalo v seznamech spolupracovníků Státní bezpečnosti (StB).

K TÉMATU: Řediteli Českého rozhlasu opět hrozí odvolání, podle radních porušil zákon

V StB jsem nijak „nepůsobil“. Faktem pouze je, že jsem byl evidován v seznamech vojenské kontrarozvědky, aniž bych to tušil. Proto jsem už učinil kroky k tomu, aby o neoprávněnosti tohoto stavu rozhodl nezávislý soud, protože moje svědomí je v této věci čisté, napsal Křivka serveru DigiZone.cz. Dále není pravda, že jsem byl ze své funkce odvolán. Sám jsem navrhl generálnímu řediteli svoji rezignaci a on ji přijal. Stejně tak není pravda, že pracovní poměr se mnou rozvázal Český rozhlas. Nic mě nebránilo zůstat v pracovním poměru na jakékoli řadové pozici, ale sám jsem navrhl jeho ukončení dohodou a generální ředitel to přijal, vysvětlil Křivka.

BRAND23 Workshop

Rada Českého rozhlasu na svém středečním veřejném zasedání přijala usnesení, podle něhož Kasík porušil lustrační zákon, když si od Křivky nevyžádal lustrační osvědčení nebo čestné prohlášení, že nikdy nebyl spolupracovníkem komunistické StB nebo vojenské kontrarozvědky. Křivka nastoupil do ČRo v roce 2001 a pracoval v něm až do letošního léta. Kasík radním řekl, že povinnost získat od Křivky lustrační osvědčení opakovaně delegoval na personální oddělení ČRo. Radní takové vysvětlení odmítli.

Rada se nyní chce obrátit na legislativně-právní odbor Poslanecké sněmovny o radu, jak má dále postupovat. Konstatování, že Kasík porušil zákon, podepřela třemi nezávislými právními posudky, jejichž znění ale generálnímu řediteli ČRo neposkytla. Kasík se proti tomu na středečním zasedání Rady ČRo ohradil a řekl, že by si rád texty posudků prostudoval, protože má na věc jiný právní názor a rád by posudky rozporoval.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).