Hlavní navigace

Kauzy kolem e-shopu LevnéElektro se chopila i policie. Akce má krycí název Eden

30. 6. 2016
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Jihočeská daňová Kobra zasahovala na stejném místě, kde se minulý týden zjevili úředníci finančního úřadu. Policisté prý pracují na závažném případu daňového podvodu.

Až desítky milionů korun měly uniknout během „závažného daňového podvodu“, který vyšetřují jihočeští policisté. V rámci operace Eden byla zajištěna hotovost, finanční prostředky na účtech, několik osobních vozidel a nemovitost.

Tisková zpráva Kobry, o které jako první informoval deník Aktuálně.cz, nemluví konkrétně, o jakou firmu jde. Podle informací našeho partnerského serveru Podnikatel.cz by se mělo jednat právě o firmu Elektra PV, která provozuje e-shop LevnéElektro.cz. Ten je od minulého týdne mimo provoz

O důvodech uzavření e-shopu se během prvních dnů víceméně spekulovalo. Vina se přehazovala z jedné strany na druhou. Šéf obchodu Petr Václav považoval akci berňáku za řízený zásah budějovického úřadu

Ani jedna ze stran nechtěla přijít s jasnými důkazy. „Důvodem pro toto pozastavení je účast společnosti v obchodním řetězci firem, kterými byla podvedena a za jejichž protiprávní jednání při (ne)odvodu DPH nese díky přenesené daňové povinnosti odpovědnost. Tento problém se s největší pravděpodobností dotýká či dotkne i dalších subjektů na českém e-commerce a elektro retail trhu,“ tvrdil Václav.

Úředníci se ohradili proti osočení z cílené akce a odkazovali na mlčenlivost, kterou z nich může sejmout právě jen provozovatel e-shopu. To se zatím nestalo. 

Jihočeští kriminalisté každopádně celý případ prověřují pro podezření ze spáchání zvlášť závažného zločinu krácení daně, poplatku a podobné povinné platby, spáchaného formou spolupachatelství. V tomto případě trestní zákoník hovoří o „sazbě“ deseti let odnětí svobody.

Podezřelé osoby vytvářely s cílem zkrácení DPH účelové obchodní řetězce firem, prostřednictvím nichž realizovaly pravděpodobně od roku 2013 nákupy a prodeje elektroniky od dodavatelů z jiných členských států EU, čímž českému státu způsobily škodu, která je předběžně vyčíslena na několik desítek milionů korun. Mimo fyzické osoby je také podezřelá společnost E… s.r.o., která uplatňovala před správcem daně Finančním úřadem pro Jihočeský kraj odpočet daně.

„Nejsme obeznámeni s podrobnostmi daného případu, a tak se můžeme vyjádřit pouze v obecné rovině. Z veřejně dostupných informací můžeme pouze dovozovat, že společnost byla vyzvána finančním úřadem k ručení za DPH, kterou neodvedl některý z jejích dodavatelů, případně dodavatelů v předcházejícím řetězci nákupů a prodejů, a tento se účastní, byť i pasivně, tzv. karuselového podvodu. Finanční úřad může podnikatele vyzvat k ručení za neodvedenou DPH v případě, že podnikatel věděl nebo spíše mohl vědět, že DPH z určitých transakcí nebude dodavatelem odvedena,“ vysvětluje možný problém odborník na nepřímé daně ze společnosti PwC Martin Diviš.

Podle něj je ale v praxi velmi těžké určit okamžik, kdy společnost zjistí, že se může stát součástí podvodu. „Společnosti by tak měly vyvinout maximální možné úsilí, aby předcházely podobným situacím a pravidelně by si měly prověřovat, s kým obchodují,“ dodává Diviš s tím, že je nutné také sledovat, na jaký účet si dodavatel nechá platit. 

"Pokud je úhrada za zboží/služby požadována na český bankovní účet, který není zveřejněný v registru plátců DPH, anebo na jakýkoliv zahraniční bankovní účet, i v tomto případě finanční úřad může vyzvat podnikatele k ručení za neodvedenou DPH,“ uzavírá.

LevnéElektro má za sebou přitom celkem úspěšný rok. Získal ocenění i v rámci ankety ShopRoku, pořádaný srovnávačem cen Heureka

MMF24

A ambiciózní plány měl i mladý ředitel. Letos chtěl pokořit dvoumiliardové tržby a připravit vstup na nový trh. „Slovensko je velké téma. Budeme muset vytvořit jednoduše firmu na Slovensku, abychom tam mohli fungovat tak, jak bychom si představovali. Ale k tomu máme nakročeno až v prvním kvartále příštího roku. Teď upravujeme e-shop tak, abychom tam mohli alespoň prodávat,“ tvrdil v nedávném rozhovoru pro Lupa.cz Václav. Je ale možné, že po včerejšku má jeden příběh úspěšného rodinného podnikání na kahánku. 

Po letech relativního klidu jde tak o velkou daňovou kauzu v tuzemské e-commerce. Bude zajímavé sledovat, jestli se objeví další případy a jestli se důsledky této kauzy projeví na cenách mobilních telefonů v některých velmi levných obchodech. 

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).