Hlavní navigace

Kde sledovat přenosy mistrovství světa ve fotbale na internetu? Máte dvě možnosti

21. 6. 2010
Doba čtení: 7 minut

Sdílet

 Autor: 115393
Nemůžete nebo nechcete sledovat přenosy zápasů mistrovství světa ve fotbale na televizní obrazovce? Šanci máte ještě na internetu. A nejen na speciálním webu České televize. Živé vysílání ze šampionátu nabízí i internetová stránka evropské vysílací unie EBU, která sdružuje evropské provozovatele veřejnoprávních rádií a televizí. Češi se bez problémů dostanou právě k těmto dvěma zdrojům, ale pouze na území České republiky. V zahraničí tyto přenosy na webu nabízí většinou příslušné veřejnoprávní televize a v případě členských států EBU také web této asociace.

S českým komentářem nebo bez něj

Pokud trváte na českých komentátorech, neobejdete se bez webu České televize. Na Kavčích horách připravili k mistrovství světa ve fotbale speciální webovou stránku www.msfotbal.cz, která funguje pod zpravodajským serverem ČT 24. Zájemci na ní mohou sledovat nejen aktuální živé přenosy, ale také záznamy všech zápasů šampionátu a vybrané sekvence těch nejzajímavějších pasáží jednotlivých utkání. V případě živého vysílání však nejde o přesnou kopii toho, co vidí diváci klasického vysílání programů ČT 2 či ČT 4. Nemůžeme vysílat reklamy subjektů, které nejsou oficiálním partnerem mistrovství – musíme tedy ve streamu provádět jejich „zatmívání“ (nahrazení videa přestávkovou infoobrazovkou), vysvětluje mluvčí ČT Ladislav Šticha.

Dosud to bohužel bylo realizovatelné jen tak, že jsme přišli i o mezizápasové studio. Nyní už budeme umět filtrovat už jen nechtěný reklamní obsah a studia budeme do on-line vysílání zařazovat také, slibuje mluvčí ČT. Pro sledování živých přenosů si musí zájemce stáhnout program Microsoft Silverlight (verze 2 a vyšší), jinak se mu vysílání nezobrazí. Průběh instalace je obdobný jako např. u konkurenčního Flashe – uživatelé s tím nemají problém a nemáme v podstatě hlášeny žádné komplikace s jeho instalací. Každopádně je dohodnuta i on-line uživatelská podpora od Microsoftu, ujišťuje Šticha. ČT nabízí na internetu výhradně videa s českým komentářem a grafickými doplňky. Pokud byste však měli zájem o přenosy s původními ruchy bez komentáře, máte šanci na webu www.eurovision­sports.tv.

MS fotbal 2010 - web ČT msfotbal.cz stream

Detail stránky www.msfotbal.cz s online přenosem vybraného zápasu při připojování k živému streamu

Pro živý přenos na webu ČT je třeba instalovat Silverlight

Česká televize ujišťuje, že program Microsoft Silverlight je multiplatformní, a tudíž ho pro sledování přímých přenosů fotbalového šampionátu mohou využít i uživatelé, kteří nepoužívají operační systém Windows. V každém případě však pro uživatele, kteří si nechtějí instalovat tento software, nabízíme i přímé odkazy na Windows media stream, který si pak mohou přehrát v libovolném vlastním přehrávači, konstatuje mluvčí ČT. Autor těchto řádek si vyzkoušel obě varianty, online přenosy však i přes to „nerozchodil“. Oproti tomu archiv kompletních záznamů zápasů a vybraných krátkých sekvencí s nejzajímavějšími zákroky šlo spustit bez problémů. Záznamy zápasů se ale na webu www.msfotbal.cz příliš dlouho neohřejí. Dle pravidel FIFA musí být veškerá videa ze zápasů stažena s koncem mistrovství světa, řekl mluvčí ČT serveru DigiZone.cz.

MS fotbal 2010 - web ČT msfotbal.cz stream nápověda

Pokud nemáte instalovaný program Microsoft Silverlight, stránka vám nabídne jiné řešení, jak přenos sledovat

Internetové přenosy ČT lze sledovat jak v nízkém, tak televizním rozlišení. Záleží na uživateli, jaké zvolí nastavení a samozřejmě také na tom, jak kvalitní má připojení k internetu. Na rozdíl od klasického televizního vysílání nemusí uživatelé internetu za sledování ČT platit koncesionářský poplatek – pokud nevlastní televizní přijímač, jsou od této platby oproštěni. Počítač s připojením k internetu, pokud nemá televizní kartu pro příjem signálu z pozemních vysílačů, za televizní přijímač považován není. Kavčí hory se ani neobávají, že by nabízením internetových přenosů fotbalového šampionátu přicházely o klasické televizní diváky. Neobáváme se toho. Poskytujeme tím službu divákům, kteří by se na zápasy MS jinak nejspíš vůbec nemohli dívat. Sledovanost není pro televizi veřejné služby hlavním měřítkem, konstatuje Ladislav Šticha.

MS fotbal 2010 - web ČT msfotbal.cz archiv gól

Ukázka archivního videa s úvodním gólem Paraguaye v nedělním zápase se Slovenskem

Přenosy zvýšily návštěvnost webu ČT 24 takřka o polovinu

Za první týden šampionátu, počítaje od čtvrtka 10. června, kdy ČT večer nabídla online přenos slavnostního ceremoniálu k zahájení mistrovství světa ve fotbale, zavítalo na stránku www.msfotbal.cz celkem 143 971 unikátních návštěvníků, kteří si zobrazili přibližně dva miliony stránek. Sledovanost jednotlivých zápasů je zhruba konstantní – nejúspěšnějším dnem bylo úterý 15. června s 500 tisíci zhlédnutými stranami, přiblížil mluvčí ČT. Pro porovnání: zatímco týden před šampionátem, od 3. do 9. června, navštívilo celý web www.ct24.cz, pod kterým funguje i stránka www.msfotbal.cz, 230 unikátních uživatelů, kteří zobrazili milion stran, od 10. od 16. června, tedy prvních sedm dní šampionátu, to bylo 270 tisíc unikátních uživatelů a 1,4 milionu zhlédnutých stran.

MS fotbal 2010 - web ČT msfotbal.cz archiv přehrát

Úvodní stránka archivu záznamů jednotlivých zápasů šampionátu při spuštění vybraného utkání

K internetovým přenosům ČT se však mohou dostat pouze uživatelé v České republice. Mimo její území se zájemcům nezobrazují, protože ČT má nakoupena práva pouze pro vysílání v tuzemsku. Podobným způsobem chrání své online přenosy z fotbalového šampionátu i další národní televize, například sousední Slovenská nebo Polská televize. Naopak celoevropský portál www.eurovision­sports.tv, který provozuje evropská vysílací unie EBU, nabízí internetové přenosy ze šampionátu volně ve všech zemích, kde má své členy. Patří mezi ně i Česká republika. Pokud tedy oželíte český komentář, můžete živé online vysílání sledovat zde, a u vybraných zápasů dokonce ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). Stránka navíc nabízí i simulcast vybraných evropských televizí s jejich komentářem k přenosům.

MS fotbal 2010 - web ČT iVysílání.cz blokace ČT 2

Prostřednictvím stránky iVysílání.cz není možné přenosy fotbalového šampionátu sledovat, příslušný program je vždycky v době přenosu zablokovaný

MS fotbal 2010 - web STV úvodní stream

Živé streamy z mistrovství světa ve fotbale nabízí i Slovenská televize, na webu jsou ale pro uživatele mimo území Slovenska zablokované

MS fotbal 2010 - web STV speciální stránka k MS stream

Stejná blokace se týká i uživatelů speciálního webu Slovenské televize k fotbalovému šampionátu. Na něm ale STV upozorňuje zájemce v zahraničí, že přenosy lze volně sledovat na webu www.eurovision­sports.tv.

MS fotbal 2010 - web TVP stream blokace

Ani veřejnoprávní Polská televize není v blokování přístupu k online přenosům z šampionátu nijak výjimečná. Z České republiky je na webu www.tvp.pl sledovat nemůžete.

Česky ani slovensky se na webu EBU nevysílá

Pokud si načtete stránku www.eurovision­sports.tv, a zrovna probíhá nějaký zápas mistrovství světa ve fotbale, okamžitě se vám v okně pro videa spustí živé vysílání doplněno o původní ruchy. Toto vysílání není doplněné žádnou grafikou, ani informací o aktuálním stavu utkání. Jediným grafickým prvkem, který se občas mihne přes obraz, je logo mezinárodní fotbalové federace FIFA. Stejný zápas, který běží v hlavním okně této stránky, můžete sledovat i s národními komentáři vybraných evropských veřejnoprávních televizí. Stačí sjet kurzorem dolů, a v levé navigační liště najít odkazy „Channels“, které ve třech řádcích nabízí přímé linky na simulcat vysílání 36 evropských televizních stanic, přenášejících fotbalový šampionát z Jihoafrické republiky, jimž toto vysílání zprostředkovává asociace EBU.

MS fotbal 2010 - web EBU úvodní strana

Úvodní strana webu www.eurovision­sports.tv s přímým přenosem nedělního zápasu Slovensko – Paraguay

MS fotbal 2010 - web EBU stream zápasu SK-PAR

Detail na přenos utkání slovenské reprezentace s Paraguaí

Zajímavé je, že ne všechny odkazy jsou funkční. Například během nedělního zápasu Slovenska s Paraguaí bylo možné živé vysílání sledovat jen na 17 z 36 nabízených televizích, z toho na jedné ale běžel zcela jiný program (řecká stanice ERT, která má na webu www.eurovision­sports.tv dva odkazy, z nichž jeden nabízel fotbalový přenos, a druhý zcela nesouvisející publicistický pořad o jakési muslimské zemi). Živý simulcast web nabízel u rakouské televize ORF, slovinské RTV Slovenia, řecké ERT, srbské RTS, ruské RTR, litevské LRT, bulharské BNT, holandské NOS, švýcarských televizí TSR2, SR a RSI (italsky), maďarské M1 (označované jako M1HD, ale na webu rozhodně ve vysokém rozlišení nebyla), belgické VRT, estonské ERR, kyperské PIK2, rumunské TVR a irské RTE2.

MS fotbal 2010 - web EBU seznam simulcastů

Přehled evropských televizí, jejichž simulcasty na svém webu nabízí asociace EBU. Ne všechny jsou ale během přenosů fotbalového šampionátu funkční. Odkaz na Českou televizi úplně chybí.

MS fotbal 2010 - web EBU stream řecká ERT

Řecká televize ERT vysílala v době nedělního zápasu Slovenska s Paraguaí přes simulcast na webu www.eurovision­sports.tv úplně odlišný program

MS fotbal 2010 - web EBU stream Bosna pruhy

Místo simulcastu bosenské televize běžel během zápasu na webu asociace EBU monoskop

Vybrané přenosy v HD kvalitě a archiv nejzajímavějších momentů

Podobně jako web České televize, také stránka www.eurovision­sports.tv nabízí archiv krátkých videí s nejzajímavějšími momenty jednotlivých zápasů šampionátu. Zájemce je najde v dolní části úvodní stránky v levém navigačním sloupci pod odkazem Highlights. Vybrané přenosy lze prostřednictvím této stránky sledovat také v HD kvalitě. Uživatel opět musí jít přes levou navigační lištu v dolní části homepage webu, přes odkaz „Matches HD“. Pro následující čtyři dny je zde nabídka pěti přenosů, počínaje úterním zápasem Argentiny s Řeckem a konče pátečním utkáním Portugalska s Brazílií. Během nedělního zápasu Slovenska s Paraguaí nabízel web přes simulcast portugalské televize RTP půlminutový stereoskopický reklamní spot na televizi v 3D kvalitě od společnosti Sony.

MS fotbal 2010 - web EBU archiv highlights

Archiv nejzajímavějších záběrů z jednotlivých zápasů v rubrice Highlights

MS fotbal 2010 - web EBU seznam HD streamů

Seznam vybraných zápasů, které EBU nabízí přes svůj web živě v HD kvalitě

ebf - témata 1

MS fotbal 2010 - web EBU reklama na TV Sony 3D

Reklama na 3D televizní vysílání běžela na simulcastovém kanálu portugalské televize RTP na webu www.eurovision­sports.tv místo přenosu zápasu Slovensko – Paraguay

Je to právě Sony, kdo se podílí na trojrozměrných přenosech vybraných zápasů letošního mistrovství světa ve fotbale. V České republice ale tyto 3D přenosy nikdo nenabízí a můžou je vidět pouze zájemci, kteří se na ně přijdou podívat do vybraných prodejen Electro World, které nabízejí 3D televizory od společnosti Samsung.

Sledujete přenosy zápasů MS ve fotbale 2010 na internetu?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).