Hlavní navigace

Kerio kupuje GetSync'd, VSHosting dostěhoval a Facebook otevírá hardware

11. 12. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Jan Sedlák
Facebook otevírá hardware pro strojové učení. Palantir má hodnotu 20 miliard dolarů. Týdenní výběr zpráv ze světa velkého IT, každý pátek na Lupě.

Vždy v pátek připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa velkých IT firem. Co se událo v tomto týdnu?

Kerio kupuje firmu GetSync'd, svého dosavadního dlouholetého partnera, který rozvinul produkty Kerio Connect a Kerio Operator do podoby řešení připravených k nasazení u zákazníků. To ve zkratce znamená, že Kerio nyní bude moci prodávat cloudové a on-premise komunikační technologie v pěkném připraveném balení. Cílovkou jsou menší a střední podniky.

Facebook pokračuje v otevírání svého hardwaru v rámci Open Compute Projectu. Nyní uvolnil designy infrastruktury, kterou využívá pro strojové učení. K dispozici je i serverový GPU systém vyvíjený s Nvidií nazvaný Big Sur. Facebook už v minulosti uvolnil sadu vlastních softwarových machine learning nástrojů. Z hardwaru pak naposledy vydal switch Wedge.

Big Sur od Facebooku a Nvidie nyní jako open hardware.
Autor: Facebook

Big Sur od Facebooku a Nvidie nyní jako open hardware.

Palantir získal další investici, tentokrát 129 milionů dolarů. Celkově už tak získal 1,8 miliardy dolarů a hodnotu má 20 miliard dolarů. Firma Petera Thiela a Alexe Carpa moc veřejně nemluví o tom, co dělá. Předkládá výsledky z různých typů dat a tím odhaluje spousty věcí, třeba úkryt Usámy. V San Francisku teď vzniká něco z podobné kategorie, český Spaceknow Pavla Machálka.

Australský Atlassian podle očekávání vstoupil na burzu. Startovalo se na upisovací ceně akcií ve výši 21 dolarů, posléze hodnota narostla o 30 procent. Hodnota tvůrce HipChatu a dalších firemních aplikací je tak zhruba 5,6 miliardy dolarů.

ServerPark od VSHostingu
Autor: Jan Sedlák

ServerPark od VSHostingu

VSHosting dokončil první etapu stěhování do vlastního datacentra ServerPark. V něm nyní běží dva tisíce serverů. Během prvního kvartálu příštího roku se mají dokončit další etapy a kapacita datacentra se tak rozroste o dalších pět tisíc serverů. Firma i proto hledá deset nových zaměstnanců.

ebf - tip do článku - debata

Pure Storage oznámil první výsledky od vstupu na burzu. Za třetí kvartál utržil 131 milionů dolarů a operuje se ztrátou 56,5 milionu dolarů. Pure Storage je součástí nové generace hráčů v ukládání dat. Oblíbený je díky jeho flash polím. Akcie si od IPO připsaly růst téměř deset procent.

HANA je pro SAP kritická technologie a podle poslední studie ji zákazníci začínají kupovat. Už pak ale příliš neví, jak na této rychlé in-memory platformě postavit „business cases“. Možná v SAPu předehnali dobu. O situaci ve firmě jsem nedávno psal.

Autor článku

Reportér serveru Lupa.cz, dříve redaktor deníku E15, týdeníku Euro a webu Connect.cz. O technologiích píše také do zahraničních médií.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).