Hlavní navigace

Kim Dotcom je prý na mizině. Kvůli soudním výdajům

27. 11. 2014
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Další globální zářez německého hackera. Před projednáváním jeho kauce ho opustili právníci a pro jistotu to sdílí s celým světem.

Slavný internetový výtržník se zase ozývá. Ve videovzkazu pro londýnskou konferenci oznámil, že ho soudní výdaje od roku 2012, kdy mu americké úřady zavřely MegaUpload, vyšly už na deset milionů dolarů. A navíc – jeho tým obhájců před čtrnácti dny zničehonic odstoupil bez udání důvodu.

Dotcom se teď podle zprávy BBC musí hájit sám. Chce se zbavit obvinění z vydírání, spiknutí za účelem porušování autorských práv i praní peněz. „Úřadům se povedlo vydrancovat moje zdroje a já jsem teď bez právníků v podstatě bezbranný,“ tvrdí s tím, že na dnešním soudním jednání půjde o přehodnocení Dotcomovy kauce. 

Německý hacker je ale svými teatrálními výstupy znám, a tak je dost pravděpodobné, že jde jen o kampaň, která mu má pomoci před soudem získat trochu globální pozornosti. Na jaře se mu třeba vrátilo 750 tisíc dolarů a všechna jeho auta.

Bankovní účty ale zůstávají stále zmražené.  Přesto nabízel v létě pět milionů dolarů každému, kdo poskytne materiály či informace, které bude moci před soudem využít pro svoji obhajobu.

Ačkoliv stále není dořešený problém s MegaUploadem, rozjel DotCom projekt Mega, který podle údajů z konce letošního května evidoval zhruba 7 milionů uživatelů a každý den přibývá okolo 20 tisíc nových. 

MM AI t

Zkusil to i v politice. Program jeho Internet Party se v zásadě nelišil od Pirátských stran, které již působí v řadě zemí. Za cíl si vytkla například podporu rychlého internetového připojení, nové pracovní příležitosti v oboru IT či nezávislost Nového Zélandu. 

Brzy se rozhodne o tom, jestli Zéland vydá Dotcoma Američanům nebo ne. Nájemné v novozélandské vile má předplacené do poloviny roku 2015. 

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).