Slavný internetový výtržník se zase ozývá. Ve videovzkazu pro londýnskou konferenci oznámil, že ho soudní výdaje od roku 2012, kdy mu americké úřady zavřely MegaUpload, vyšly už na deset milionů dolarů. A navíc – jeho tým obhájců před čtrnácti dny zničehonic odstoupil bez udání důvodu.
Dotcom se teď podle zprávy BBC musí hájit sám. Chce se zbavit obvinění z vydírání, spiknutí za účelem porušování autorských práv i praní peněz. „Úřadům se povedlo vydrancovat moje zdroje a já jsem teď bez právníků v podstatě bezbranný,“ tvrdí s tím, že na dnešním soudním jednání půjde o přehodnocení Dotcomovy kauce.
Německý hacker je ale svými teatrálními výstupy znám, a tak je dost pravděpodobné, že jde jen o kampaň, která mu má pomoci před soudem získat trochu globální pozornosti. Na jaře se mu třeba vrátilo 750 tisíc dolarů a všechna jeho auta.
Come back to daddy!!! pic.twitter.com/NZP1JDmNrj
— Kim Dotcom (@KimDotcom) April 16, 2014
Bankovní účty ale zůstávají stále zmražené. Přesto nabízel v létě pět milionů dolarů každému, kdo poskytne materiály či informace, které bude moci před soudem využít pro svoji obhajobu.
My case is unfair:
I was declined discovery
I didn't get my own data back
I need Whistleblowers
I am offering USD $5M
http://t.co/OhE7k3KlUL
— Kim Dotcom (@KimDotcom) June 8, 2014
Ačkoliv stále není dořešený problém s MegaUploadem, rozjel DotCom projekt Mega, který podle údajů z konce letošního května evidoval zhruba 7 milionů uživatelů a každý den přibývá okolo 20 tisíc nových.
Zkusil to i v politice. Program jeho Internet Party se v zásadě nelišil od Pirátských stran, které již působí v řadě zemí. Za cíl si vytkla například podporu rychlého internetového připojení, nové pracovní příležitosti v oboru IT či nezávislost Nového Zélandu.
Brzy se rozhodne o tom, jestli Zéland vydá Dotcoma Američanům nebo ne. Nájemné v novozélandské vile má předplacené do poloviny roku 2015.