Hlavní navigace

Klasická televize je podle obchodního ředitele ČT mrtvá. Opravdu?

22. 5. 2010
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 115393
TÝDENNÍ REVIZE - Obchodní ředitel České televize Robert Kvapil se domnívá, že televize v podobě, jak ji dnes známe, je mrtvým médiem. „Klasická konvenční televize, která vyrábí kvůli dramatickým pořadům a kterou řídí rada moudrých, jež rozhoduje, co bude v šestém obraze, je dnes mrtvá televize,“ uvedl Kvapil začátkem tohoto týdne v rozhovoru pro týdeník Strategie. Podle jeho slov zvítězí jiné druhy distribuce obsahu než klasické lineární vysílání, a tomu by se měla uzpůsobit i ekonomika televizí.

Obchodní ředitel ČT má jasnou představu o moderní televizi

Zájem o reklamní prostor v klasické televizi bude postupně klesat a přesune se k nelineárním službám, tedy obsahu na vyžádání prostřednictvím internetu nebo jiného zpětného kanálu. Týdeníku Strategie to řekl obchodní ředitel České televize Robert Kvapil, podle něhož je dosavadní koncept televizního vysílání přežitý. Klasická konvenční televize, která vyrábí kvůli dramatickým pořadům a kterou řídí rada moudrých, jež rozhoduje, co bude v šestém obraze, je dnes mrtvá televize. Televize se musí řídit marketingově. Nejdřív musíte rozhodnout o distribuci obsahu – lineárně, nelinárně a jak obsah crossmediálně propojit – a podle toho nastavit ekonomiku, míní Kvapil. Právě kvůli očekávanému přesunu reklamních investic z klasického vysílání do služeb na vyžádání je podle Kvapila důležité propojení řízení televize s marketingem nebo obchodem. Ne proto, aby byla televize komerčnější, ale proto, aby vyráběla obsah adekvátní distribučním cestám a cíli, vysvětlil obchodní ředitel ČT v rozhovoru pro Strategii.

AZ Box HD Premium YouTube

Jak bude vypadat televize budoucnosti? Nabídne například interaktivní platformu? (Foto: Čestmír Polák, DigiZone.cz)

Jan Potůček: Klasická televize je mrtvá, tvrdí obchodní ředitel České televize

Radiokomunikace otestovaly DVB-T2 a uspořádaly konferenci

Letní olympijské hry z Londýna v roce 2012 by mohla většina Čechů přijímat ve vysokém rozlišení obrazu na klasickou anténu. České Radiokomunikace ve středu představily svůj plán na vystavění první celoplošné zemské sítě pro digitální televizi druhé generace (DVB-T2). Označují ji jako multiplex 5 a její dlouhodobý test by chtěly zahájit ještě v letošním roce. Má to ale háček. Firma by nejprve musela získat kmitočty od Českého telekomunikačního úřadu, a ten nechce o DVB-T2 do vypnutí posledního analogového televizního vysílače v Česku slyšet. Nynější Technický plán přechodu na zemské digitální vysílání počítá s dokončením procesu digitalizace v červnu 2012, předseda Rady ČTÚ Pavel Dvořák je však pro jeho urychlení. Přáli bychom si, kdybychom přechod na zemské digitální televizní vysílání dokončili do 11. listopadu 2011, prohlásil na středeční konferenci ČRa v Praze, na níž firma prezentovala ostrý test vysílání ve standardu DVB-T2 a svoji strategii se zaváděním tohoto typu digitálního vysílání.

Konference DVB-T2 - Jane Hannah

České Radiokomunikace přikládaly konferenci o DVB-T2 velkou důležitost. Dorazila i jejich šéfka Jana Hannah. (Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz)

Jan Potůček: Smělý plán: do olympiády 2012 pokrýt většinu Česka signálem DVB-T2
Jan Potůček: Jaké jsou představy ČTÚ se zaváděním DVB-T2? Podívejte se
Jan Potůček: HDTV v pozemních sítích? Rozhodnou peníze, říká šéf digitalizace ČT
Jan Potůček: Zkuste si naladit test vysílání DVB-T2 z pražského Žižkova
Jan Potůček: Zájem o pozemní příjem televize bude stoupat, míní České Radiokomunikace
Jan Potůček: Nova by mohla rozjet dvě až čtyři nové tematické televize. A chystá 3D

Nova a Prima přestavily své hlavní podzimní taháky, talentshow

Federální talentová show Česko Slovensko má talent na televizi Prima a slovenské TV Joj začne v září. Podle Andrey Gavačové, regionální manažerky ze společnosti FremantleMedia, která je vlastníkem licence pro tento formát, byl boj o tento pořad mezi českými a slovenskými televizemi obrovský. Osobně jsem takový boj ještě ve své profesní kariéře nezažila, uvedla Gavačová na úterní společné tiskové konferenci Primy a Joj v Praze. Prima počítá s nasazením soutěže do nedělních večerních časů od osmi hodin. Konkurenční stanice Nova a Markíza nabídnou vlastní formát Talentmanie taktéž na podzim a českým a slovenským novinářům ho představily na čtvrteční tiskové konferenci v Bratislavě. Jejím moderátorem bude Leoš Mareš, partnerka, která se objeví po jeho boku, je prozatím neznámá. Nova s Markízou zároveň zveřejnily složení poroty Talentmanie: zasedne v ní modelka Alena Šeredová, zpěvák Pavol Habera, režisér Zdeněk Troška a moderátorka Adela Banášová.

Talentmanie - foto z Bratislavy

Talentmanie slibuje nejlepší česko-slovenskou show. Nova a Markíza si však počkaly, až tu svou představí Prima s JOJkou. (Foto: archiv TV Nova)

Lukáš Polák: Český Got Talent odstartuje v září. V porotě bude i Kraus a Bílá
Jan Potůček: Talentmanii na Nově a Markíze odmoderuje Mareš, v porotě je Troška
Jan Potůček: Nova rozjíždí catingy na Talentmanii. O týden dřív než Prima s Joj

Stručně

Výzvu k podání evidence pro provozovatele komerčních videowebů zveřejnila na svém webu Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV). Od 1. června začne platit zákon o audiovizuálních mediálních službách na vyžádání, který zavádí regulaci služeb na vyžádání na internetu. Všichni provozovatelé komerčních videowebů se sídlem v České republice se musí u RRTV evidovat do 2. srpna.

Jan Potůček: Rada pro vysílání vyzývá provozovatele videowebů, aby se u ní evidovali

Podle informace některých pirátských webů by mělo dojít k ukončení podpory prolomeného systému Nagravision 2 u satelitní platformy Digi TV 3. června. Zpráva se objevila například na stránkách Finty.sk. Znamená to, že k tomuto datu by měl skončit neautorizovaný příjem tohoto balíku kanálů. Pokud je datum ale skutečně aktuální, provozovateli paketu už příliš času nezbývá.

Lukáš Polák: Pirátské weby: Nelegální příjem Digi TV skončí 3. června

Vedoucí projektu digitalizace České televize Pavel Hanuš na úterní konferenci Milníky digitalizace řekl, že jakékoliv financování technologických projektů nelze oddělit od financování veřejnoprávního média jako takového. Je třeba položit si otázku, kdy budou technologie nasazeny do reálného provozu. V současné době jsou problémy digitalizace nejen technické, ale také ekonomické.

Lukáš Polák: Česká televize si musí rozmyslet, do čeho bude v digitalizaci investovat
Lukáš Polák: Hanuš, ČT: Porovnávat Českou televizi například s BBC je nesmysl

Motoristický kanál Sport 5, který oslavil začátkem května své druhé narozeniny, bude slavit nejen vstupem do satelitní platformy UPC Direct, ale také změnou grafického vizuálu. Ten diváci uvidí poprvé v sobotu 22. května. V rámci inovace grafického vizuálu televize tak získají novou znělku mimo jiné diskusní pořad O čem se mluví, zpravodajský SPORT 5 Report, Dopravní zpravodajství nebo inzertní Autobazar.

Lukáš Polák: Sport 5 nasazuje v sobotu novou grafiku. Podívejte se

Jiří Hojgr 500 - 1

Sport 5 vede šéf dnes již neexistující Galaxie Sport Jiří Hojgr (Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz)

Televize Nova nezmění nejméně do konce června generálního ředitele. Jejím šéfem nadále zůstává Petr Dvořák, sdělila v reakci na včerejší článek Hospodářských novin, podle něhož by Dvořáka měla nahradit nynější marketingová ředitelka Novy Miloslava Nováková, mluvčí televize Michaela Fričová. Novu podle Fričové nadále operativně řídí výkonný ředitel Milan Cimirot.

Jan Potůček: Petr Dvořák zůstane nejméně do konce června generálním ředitelem Novy
Lukáš Polák: Hospodářské noviny: šéf Novy Dvořák končí, nahradí ho Nováková

MM socky3

Českým komediím věnuje tento víkend televize Nova a její filmový kanál Nova Cinema. Podle mluvčí televize Michaely Fričové půjde o mimořádný večerní program, který zasáhne prime-time obou stanic. Dnes Nova odvysílá od 20 hodin v televizní premiéře komedii Vy nám taky, šéfe! od režiséra Martina Kotíka, jehož společnost Rolling Pictures stojí také za projekty Hurvínek na scéně 3D a Hurvínek ve filmu 3D.

Jan Potůček: Nova zkouší tematické večery. O víkendu nabídne české komedie

Nejzásadnější událost toho týdne byla:

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.