Hlavní navigace

Kompaktní disk slaví 35. narozeniny a pomalu míří do důchodu

Martin Vyleťal

Je tomu 35 let, co firma Philips představila veřejnosti kompaktní disk, který navždy změnil hudební průmysl. S rozvojem Internetu ale sláva CD postupně uvadá.

Byla to revoluce, která odstartovala přechod hudebního průmyslu od analogové k digitální technologii. Kompaktní disky postupně nahrazovaly produkci audiokazet (MC) a gramofonových desek. V bývalém Československu se o jejich výrobě rozhodlo v roce 1985 a o čtyři roky později se v tehdejších Gramofonových závodech rozjela sériová výroba.

Podívejte se na zásadní okamžiky z historie CD:

Našli jste v článku chybu?
16. 4. 2014 8:57
I (neregistrovaný)

s násobně vyšší kapacitou. Je to stejné jako s disketami. Za cenu diskety, kterou dnes takřka nikdo nepoužívá, je CD/DVD.

Zkuste větší skupině přátel věnovat fotky/videa na flash paměti. Je rozdíl dát 5Kč za DVD a 50Kč za 4GB flash. Třeba x 30 lidí.

A stahovat několik GB to z ulož to a jiných služeb? Zoufale pomalé a nepohodlné. A v případě mobilního internetu extrémně drahé.

16. 4. 2014 12:42
krakonoš (neregistrovaný)

Jen blbec patlá vše na cloudová úložiště. A pokud chci někomu ,,poslat" opravdu kvalitní fotky, kdy datový soubor má přes 100 MB, tak jsou jen dvě možnosti: DVD, nebo Skype chat.