Hlavní navigace

Komunikace prý míří k telepatii, Francie bojuje s Uberem a zemřel otec SMS

6. 7. 2015
Doba čtení: 11 minut

Sdílet

Apple Music, Airbnb posiluje finance, Facebook opět mění algoritmy, vzpoura redditorů, Minecraft do vzdělávání. Co přinesl právě končící #tyden?

Mezi novými slovy v Oxfordském slovníku jsou JavaScript, crowdfunding, hyperlocal, pageview, photobomb, sext a sexting. Seznam novinek je podstatně delší, mrkněte do New words list June 2015.

Apple by měl zapomenout na iPhone, napsal v březnu 2008 John C. Dvorak. Apple to neudělal a iPhone i iPad změnily svět mobilních zařízení. Zajímavé na článku Johna C. Dvoraka je, že v mnohém velmi přesně ukazuje na zásadní nedostatky. Jenže svět je prostě jiný a nechová se podle pouček z knih. A zhruba v půlce najdete další zajímavost – určení dvou dominantních hráčů, kterými měli být Nokia a Motorola. Kdepak je jim dnes konec.

Mark Zuckerberg říká, že budoucností komunikace je telepatie. Když se to dá do souvislosti s aktivitami a snahami Facebooku, nabízí to doposud netušené možnosti pro prodej všeho a fatální dopady na soukromí a celý svět. Představte si Facebook, který o vás ví všechno, dozví se vše, na co jenom pomyslíte, uloží si to a vytěží. Viz Mark Zuckerberg says the future of communication is telepathy. Here’s how that would actually work.

135 miliard streamovaných písniček a hudebních videí za první pololetí 2015 v USA. Což je skoro dvakrát tolik, než za stejné období roku předchozího. Viz Americans Stream 135 Billion Songs in First Half of Year.

TELEgraficky

Chatbot od Googlu se sám učí ■ Přestupná sekunda ■ Facebook změnil logo ■ Konica Minolta koupila český WEBCOM ■ Nizozemští vědci vs. Elsevier ■ Koncentrační tábory v IngressuSteve Jobs trailer ■ Závislost na pornu není reálná ■ Minecon 2015 ■ Deset let Google Earth

WEBDESIGN, INTERNET

Mladí lidé takřka všichni používají internet, senioři méně, ale přicházejí na něj stále a rychleji. Tedy alespoň pokud jde o USA, ale vývoj bude podobný i leckde jinde. A nezapomeňte, s každým rokem se mladší věkové skupiny, zvyklé používat internet, posouvají výše a výše. Viz Americans’ Internet Access: 2000–2015.

Google+ ztrácí výsadu v SERPu, přestane se objevovat v extra výsledcích znalostního grafu (tedy v oněch speciálních kartách). Neznamená to ale, že z vyhledávání úplně zmizí, pouze se výsledky objeví tam, kde se objevují například i výsledky z Twitteru či klasické odkazy. Viz Google+ Brand Posts Have Been Stripped From Knowledge Graph Cards, kde je řeč o příspěvcích vázaných ke značkám – je dobré si vzpomenout, že výsledky z vašeho osobního sociálního kruhu mají ještě vlastní specifické místo v klasickém sledu nalezených výsledků.

Severní Korea si došlápla na poslední zbytky uživatelů internetu v zemi další vlnou blokování sociálních sítí i webů. Blokovaný je Instagram, Tumblr i Flickr. Za všechno prý může škodlivý obsah. Viz North Korea Cracks Down On Use Of Internet.

Robot od Google čte maximálně 10 MB dat na jednu stránku. Viz Google Crawl Limit Per Page: 10 Megabytes.

Google News umožňuje zvolit odpovídající obrázek přes Schema.org  nebo přes og:image. Pokud jste tedy vydavatel zahrnutý do Google News, nezapomeňte jej správně nastavit. Viz Google News Now Enables Image Selection For Publishers Via Schema Or og:image.

SOFTWARE

Finanční a sportovní zprávy dnes umí psát počítače a podle And the Pulitzer goes to… a computer je otázkou času, kdy dokážou psát i něco složitějšího. Software schopný nahradit novináře vytváří společnost NarrativeScience. Pokud si myslíte, že sportovní zprávy psané lidmi rozpoznáte od těch strojově generovaných, tak ne příliš, byť ty lidské jsou přeci jenom maličko přístupnější a příjemnější. Ptáte-li se, zda něco takového zahubí novináře? No, to je dobrá otázka. Prý se budou moci věnovat důležitějším činnostem, než psaní sportovních zpravodajských štěků.

How Docker Escaped Near-Death To Become Software's Next Big Thing doporučím každému, kdo ještě navíc pořádně ví, co je Docker.

Google algoritmus označuje černé (a ne, nenapsal bych černochy, to černé je tam skutečně záměrně) lidi jako gorily. Což ukazuje, že algoritmy pro rozpoznávání obrazu jsou stále na počátku cesty. Viz Google Mistakenly Tags Black People as ‘Gorillas,’ Showing Limits of Algorithms. Ale, což je velmi zvláštní náhoda, také Japanese women flock to zoo to see Shabani the handsome gorilla. Protože sociální sítě prostě šílí nad „handsome gorilla“.

Minecraft ve vzdělávání? Proč ne, tohle by mohlo být hodně zajímavé, navíc to řadu dětí enormně přitahuje už někdy od první třídy. Viz Minecraft in Education.

Minecraft: Story Mode už tento rok. Výsledek spolupráce Mojangu a Telltale Games přinese do Minecraftu příběh a postavy, byť ne v tradičním MMO/RPG smyslu, protože hrát budete muset za jednu konkrétní postavu. Viz New Minecraft: Story Mode details revealed at Minecon 2015.

Pixar málem přišel o ToyStory a mohla za to jedna chybná řádka kódu (nebo spíše příkaz). Nutno dodat, že podle ‚Save Woody and Buzz‘: When Pixar's Toy Story sequel almost got deleted, thanks to a single line of code zrovna tenhle film měl hodně velkou smůlu. V jednom případě ve složce s 40 soubory náhle zůstaly soubory pouze čtyři. Záchranou nakonec byly zálohy na páskách. A je tu i další případ – u Bug's Life osud celého filmu visel na tom, že jediná kopie byla v počítači jedné zaměstnankyně.

HARDWARE

Podíl Windows Phone na trhu s mobilními operačními systémy za několik posledních měsíců klesl z 3,5 na 3 %. Stejně tak se propadlo BlackBerry a o 0,7 procenta spadl Android. Je vcelku jasné, kdo získal – Apple. Viz Report: Microsoft Mobile OS Share Drops, Will It Be Discontinued?

Sluncem poháněný letoun za pět dní přeletěl Pacifik. Viz Solar-powered plane completes five-day journey across the Pacific.

MARKETING A KOMUNIKACE

Pravděpodobnost hraje zásadní roli v cílení reklamy a poznání, že vy doma či na mobilu jste tentýž člověk, který si dříve prohlížel z práce určitý produkt. Váš digitální otisk je enormní kolekce dat a více a více firem umí, tedy alespoň to tvrdí, tato data využívat. V How Ads Follow You from Phone to Desktop to Tablet najdete i nějaká ta jména firem a číslo: 97,3% přesnost při poznání dvou a více zařízení jako patřící k témuž uživateli.

Vzpoura redditorů, tedy lépe řečeno správců, jde tak daleko, že (nejen) jejich AMA (Ask Me Anything) jsou kompletně nedostupné, stejně jako některé další části webu. Problémem je vyhazov organizátorky AMA události, Viktorie Taylor, který vedl k značnému tápání, co s AMA bude, protože moderátoři  r/iAmA nevěděli, co dál a ani jim nikdo nepředal potřebné informace. Následovaly další zamčené reddity (vlákna, chcete-li) u dalších správců. Podle Here’s why you can’t read Reddit’s Ask Me Anything threads right now je za vyhazovem Taylor možná to, že odmítla AMA vést více komerčně, což po ní chtělo vedení Redditu. Výsledek byl ten, že dostala padáka a vedení Redditu o tom ani nepovažovalo za vhodné cokoliv sdělit dalším moderátorům/správcům.

Investice do reklamy v USA opět poklesly, meziročně se navíc na vývoji podílela silná vlna inzerce spojená s olympiádou v Soči. Ještě zajímavější je ale podívat se na jednotlivé inzertní kanály. Viz US Ad Spending Trends, by Medium, in Q1 2015.

BEZPEČNOST, SOUKROMÍ, PRÁVO

Výrobci aut řeší otázku bezpečnosti tzv. připojených automobilů, zejména poté, co se objevují požadavky, aby auta byla schopna komunikovat mezi sebou (což by mělo pomoci zabránit řadě nehod). Viz Automakers Tackle the Massive Security Challenges of Connected Vehicles.

Samsung v pátek 26. června slíbil, že během pár dní přestane zakazovat Windows Update (ano, tuhle extrémně nebezpečnou věc provádí – viz Samsung vypíná na svých počítačích Windows Update a nahrazuje ho vlastním software). Ubergizmo informuje o chystané opravě, která by měla dorazit skrz Samsung Software Update a vrátit Windows Update zpět do původní funkční podoby.

Medium zahazuje hesla a přechází na jednorázově použitelné (a časově omezené) odkazy poslané e-mailem. Viz Medium ditches passwords for single-use email links, kde si ale moc nepočtete o tom, že tohle řešení je dost nebezpečné (maily nejsou šifrované, atd). A také je dost jasné, že na mobilu či tabletu to může být dost obtížně použitelné.

Startup se všemi cestami snaží připravit vlastníka o doménu, kterou vlastní 16 let. Vývoj to má náramný, nejprve přišly pokusy o odkoupení za 500 dolarů, pak „omylem“ poslaná žádost o převod domény registrátorovi a nakonec je tu dokonce žaloba. Viz Startup Sues A Domain Name Owner To Grab A 16-Year-Old URL.

Ruský parlament schválil „zákon na zapomnění“ týkající se vyhledávacích strojů. Zákon vstoupí v platnost příští rok (pokud jej podepíše prezident Putin) a je podobně nesmyslný jako „zákon na zapomnění“ prosazený v EU. Viz Russian Parliament Approves “Right To Be Forgotten” In Search Engines, kde ale zjistíte, že Rusko šlo ještě dál – nejde o konkrétní odkazy, ale o žádosti o odstranění určitého obsahu a na vyhledávacích strojích je, aby ho „nějak“ odstranily.

SOCIÁLNÍ SÍTĚ

Facebook posuzuje, jak hlasitě si pouštíte video a zda je v HD. Po změně algoritmu pro zobrazování příspěvků uživatelům podle toho, jak dlouho se na příspěvek dívají jiní uživatelé, přichází další změna. Hrát roli bude to, jestli si zapnete zvuk, přepnete na celou obrazovku či zapnete HD verzi. Firmy samozřejmě Facebook ujišťuje, že příspěvku ze stránek se změna dotkne minimálně. Ale to už dělá celé ty roky, co z 30–40% dosahu došlo k poklesu až na 2–4 %. Viz Facebook’s News Feed now ranks videos based on your volume levels and HD preferences.

Tohle se J&T Bance na Twitteru dost hodně nepovedlo. Hodně nepovedlo.

Tohle se J&T Bance na Twitteru dost, ale opravdu dost hodně nepovedlo.

Jim Carrey si naběhl zneužitím fotografie autistického dítěte. Matce chlapce se to pochopitelně vůbec nelíbí a není divu. Carrey na svém Twitteru (14 milionů sledujících) vyrazil do boje proti novému zákonu znemožňujícímu použít „nevěřím“ jako nástroj, když se chce rodič vyhnout očkování dětí. A doložil to fotografií chlapce, který má autismus genetický a s očkováním to nemá nic společného. Navíc jeho fotografii použil bez svolení. Carrey sice nakonec zveřejnil omluvu, ale smršť tweetů zůstává. Viz Jim Carrey Just Apologized For Tweeting A Photo Of A Boy With Autism.

MOBILNÍ APLIKACE

Na mobilech používáme opravdu hodně pouze pět aplikací. A to i přes fakt, že 85 % času stráveného s mobilem trávíme právě v aplikacích. Podle jiné studie lidé měsíčně použijí pouze 26 až 27 aplikací. Nejčastěji používané jsou aplikace pro sociální sítě a komunikaci (21 % podíl) a vítězem z pohledu firem je Facebook (13 %) těsně následovaný Googlem (12 %). Podrobnosti viz Consumers Spend 85% Of Time On Smartphones In Apps, But Only 5 Apps See Heavy Use.

Zemřel Matti Makkonen, známý hlavně jako otec SMS, byť toto označení odmítal a vývoj SMS označoval za kolektivní dílo, ve kterém navíc hrála významnou roli Nokia. Právě telefony od Nokie (Nokia 2010 v roce 1994) měly být tím zásadním počinem, který odstartoval používání SMS. Viz Matti Makkonen: Finnish pioneer of texting tech dies.

Samsung a Oppo čelí v Číně žalobě za bloatware v telefonech. Žaluje tamní organizace na ochranu spotřebitelů. Pro představu, na Galaxy Note 3 je předinstalováno 44 aplikací (na čínském trhu). Oppo Find 7a je na tom ještě hůře, 71 předinstalovaných programů. Viz Samsung and Oppo sued over bloatware in China.

STARTUPY A EKONOMIKA

Airbnb získalo 1,5 miliardy dolarů investic a dostalo se tak na ohodnocení ve výši 25,5 miliardy dolarů (což určitě vůbec není bublina). Znamená to, že je ceněné více než třeba hotelový řetězec Marriott a mnohem výše, než, například, Expedia. V roce 2020 by, podle vlastních odhadů, mělo Airbnb mít obrat 10 miliard dolarů a 3 miliardy dolarů zisk (EBITDA). Letos ale jde o 850 milionů v obratu a 150 milionů ztráty.

Ford spouští službu pro sdílení auta. Spojuje se přitom s Getaround na trhu v USA a ve Velké Británii. Služba by přitom měla být hlavně pro ty, kdo si pořídili právě auta od společnosti Ford. Viz FORD LAUNCHES CAR-SHARING SERVICES.

Souboj Francie vs Uber pokročil na další úroveň: byl zatčen evropský a francouzský šéf Uberu a budou vysvětlovat „nelegální“ aktivity firmy. Včetně nízkonákladového Uberu, kvůli kterému tradiční taxikáři minulý týden protestovali, stávkovali, pálili pneumatiky a blokovali dopravu. Uber přitom čeká na rozhodnutí soudu, ke kterému se otázka (ne)legálnosti dostala již dříve.  Viz Two Uber managers detained in France over ‚illicit‘ low-cost service.

Co se Uberu týče, tak stávka taxikářů vedla k rekordnímu zájmu o aplikaci Uber. Vlastně takové klasické schéma, kdy starý svět zuby nehty bojuje proti nevyhnutelnému a čím více bojuje, tím hůře na tom je.

Služba UberPOP ve Francii byla pozastavena samotným provozovatelem. Jako jeden z důvodů uvádí nutnost zajistit bezpečnost pro své řidiče, druhým důvodem má být prý vyvolání pocitu usmíření a dialogu ukázkou toho, že se společnost chová zodpovědně. K soudu se dva z šéfů Uberu dostanou až 30. září. Viz Uber announces suspension of UberPOP in France.

Apple Music Is Here, But Is Streaming Right For You? řeší to, co bylo zmíněno ve Streaming hudby? Digitální muzika už tvoří stejné příjmy jako fyzické nosiče. Tedy hlavně to, že pokud budete platit 10 dolarů měsíčně za službu se streamingem hudby, tak dost dobře zaplatíte dvakrát tolik, než kdybyste si hudbu celý rok kupovali.

Končí trend „zaměstnávání“ freelancerů na plný úvazek? A Silicon Valley Startup Explains Why It's Ditching Freelancers možná je spíš povedené #PR startupu Shyp, ale pointa článku je dobrá. Řada startupů roste a přežívá jenom díky absenci zaměstnanců. Nejde přitom o žádnou maličkost, ale v případě Shypu o enormní množství „zaměstnanců“. A nejinak je tomu i jinde, totéž je například Uber.

Patnáct největších veřejně obchodovatelných internetových společností, rok 1995 vs 2015. Hodně zajímavý pohled, ať už na to, že z původní patnáctky v té aktuální najdete jedinu firmu. Ale také pro růst ze 17 miliard na 2,4 bilionu dolarů. Samozřejmě, tohle jsou tržní hodnoty a máme tu internetovou bublinu. Byť tedy právě Apple, který máme v žebříčku tehdy i teď vlastně ani tak moc „internetovou“ společností není. Zdroj: INTERNET TRENDS 2015

INFOGRAFIKA

Vizuální média mění to, jak lidé vnímají informace. Viz Visual Media Changes How Humans Consume Information (Infographic).

cif - debata 2

Co se (většinou) nedostalo do článků a stojí z právě uplynulého týdne za pozornost. Mohlo by se hodit, mohlo by zaujmout, možná to prostě jenom nějak tak uniklo v záplavě stovek článků a zpráv, které se v uplynulém týdnu objevily. Ručně tříděné ze stovek zdrojů a tisíců přečtených zpráv. V drtivé většině zahraničních. Vzniká průběžně celý týden.

Pokud chcete seriál sledovat, má vlastní štítek v podobě #TYDEN

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).