Hlavní navigace

Komunisté chtějí svého zástupce v Radě Českého rozhlasu

21. 5. 2010
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
21. 5. 2010

Komunistická strana Čech a Moravy (KSČM) si nárokuje místo v Radě Českého rozhlasu. Podle předsedy strany Vojtěcha Filipa je legitimním právem každé politické strany, aby v pluralitním politickém systému měla právo kandidovat do jednotlivých státních orgánů. To, že dodnes nemá KSČM žádného zástupce v radě Českého rozhlasu, považuji za úplnou chybu, řekl Filip v rozhovoru pro dnešní Hospodářské noviny.

K TÉMATU: Dana Jaklová novou předsedkyní Rady Českého rozhlasu

Zákon o Českém rozhlase ale nominace politických stran do rady tohoto veřejnoprávního média nepřipouští. Kandidáty do rozhlasové rady mohou navrhovat pouze nepolitické organizace a sdružení. V praxi jsou to však politické strany, které rozhodují o obsazení Rady Českého rozhlasu a struktura tohoto kontrolního orgánu odpovídá rozložení sil politických stran v Poslanecké sněmovně.

KL22 hlasovani

ČTĚTE TAKÉ: Rada Českého rozhlasu: Žádné výběrové řízení na ředitele jsme nevypsali

Současná Rada Českého rozhlasu má pouze pět členů místo zákonem stanovených devíti. Na volbě čtyř nových radních se ale poslanci nebyli schopni od konce února, kdy třem radním vypršel mandát, dohodnout. Jedno místo radního je volné ještě déle. Většina nynějších radních se rekrutuje ze skupiny příznivců ODS, zbytek inklinuje k ČSSD. Svého zástupce do rozhlasové rady chtěla v minulých dvou letech prosadit i Strana zelených, ale marně.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.