Hlavní navigace

Koncesionářské poplatky zrušeny v Polsku, nebudou ani ve Španělsku

25. 5. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
25. 5. 2009

Polští poslanci koncem minulého týdne odhlasovali nový mediální zákon, kterým se ruší placení koncesionářských poplatků v Polsku. Provoz a vysílání polské veřejnoprávní televize TVP tak bude v plné míře hrazen ze státního rozpočtu a reklamy. Důvodem je fakt, že poplatky neplnily svůj účel a údajně je pravidelně platilo jen 40 procent koncesionářů.

Ve Španělsku, kde koncesionářské poplatky nejsou, se zase vedla dlouhá diskuze o jejich zavedení. Zde nedošlo ke změně a španělská televize TVE bude financována ze státních dotací, z poplatků soukromých vysílatelů za využívaní televizních frekvencí, ale už ne z reklamy. Přitom reklamní příjmy tvořily přibližně polovinu rozpočtu španělské veřejnoprávní televize.

MM socky3

Stát tedy zvýši dotace pro veřejnoprávní televizi, ale zavádí i další pravidla. Televize musí podle informací deníku E15 více investovat do původní tvorby a zároveň musí omezit nákup práv na sportovní pořady, do kterých může investovat maximálně 10 procent svého ročního rozpočtu. „Velkou diskuzi a silnou kritiku vyvolal fakt, že těsně před vládním rozhodnutím si TVE zajistila práva na fotbalovou Ligu mistrů na několik dalších sezon,“ informuje deník.

Mezi další regulační kuriozity patří fakt, že počet premiér hollywoodských velkofilmů na obou kanálech TVE má být ročně omezen na osmdesát. TVE má naopak zvýšit investice do výroby vlastních televizních filmů a seriálů, zvýšit počet a kvalitu přenosů z parlamentu a dětských pořadů. Vláda stanovila roční minimum odvysílané původní produkce na osm tisíc hodin, což činí v průměru téměř 22 hodin denně na obou hlavních kanálech dohromady.

Autor článku

Autor byl šéfredaktorem severu Digitálně.tv, oficiálního státního informačního webu k přechodu na digitální televizní vysílání. V minulosti vedl internetové deníky RadioTV.cz a RadioTV.