Hlavní navigace

Konec HD Novy na satelitu? Důvodem byla cena bez garantovaného toku

6. 3. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
6. 3. 2008

Zatímco na začátku letošního roku byla Nova ve vysokém rozlišení dostupná ve dvou zemských digitálních sítích i na satelitu, nyní ji diváci naladí pouze v multiplexu C společnosti Telefónica O2. Ta totiž jako jediná nechtěla po Nově za šíření signálu peníze. Jeho provovatel si to také technologicky zkouší, nic po nás nechce, a k přerušení našeho vysílání tam dojde v momentě, kdy nastoupí nějaké nové digitální kanály, uvedl o „céčkovém“ HD vysílání Novy její generální ředitel Petr Dvořák v rozhovoru pro server Lidovky.cz.

Za vypnutím Novy v zemské síti Bv satelitní platformě CS Link stály peníze spojené s nejistotou. Šlo jen o krátkodobý test technologie, tam jsme byli do té doby, než po nás jeho provozovatel začal chtít nějaké peníze, podotkl Dvořák k HD vysílání Novy v multiplexu B a podobně mluvil i o vysokém rozlišení na satelitu: Oni chtěli po nás nějaké peníze, které bychom měli za šíření platit, ale nebyli ochotni garantovat nám šířku datového toku. Sice bychom vysílali ve vysokém rozlišení, ale nebyla by to plná kvalita. To se nám zatím nevyplácí.

GLOSA: HD komedie televize Nova

Nova si mohla za vyšší datový tok připlatit, ale neudělala to. Vždycky ale vážíte to, kolika lidem servis poskytujete a co vám to přináší. Dneska pořád ještě rozšíření zařízení schopných přijímat HD signál je tak malý, že vysíláte pro tisíce diváků. Pak musíte vážit, jestli to už je ta hranice, kdy chcete investovat, řekl k vysokému rozlišení Novy její šéf.

REAKCE DIVÁKŮ: Nova HD nám vůbec neschází, shodují se čtenáři DigiZone.cz

MM socky3

Přesto vidí Petr Dvořák v HDTV pro nejsledovanější českou televizi příležitost: Odliší nás to od ostatních kanálů a pomůže nám to udržet si dominantní pozici. Pokud chcete trhu kralovat, musíte za to zaplatit nějakou cenu. Ale vždycky musíte platit málo nebo dost.

ČTĚTE TAKÉ: Nova jedná s Českými Radiokomunikacemi o „rozumných podmínkách“ HD vysílání

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.