Hlavní navigace

Konec příjmu BBC a ITV s malými parabolami. Bude to těžké loučení

25. 11. 2012
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Možná už jen hodiny nás dělí od doby, kdy nad významným územím Evropy, a také České republiky, skončí možnost příjmu atraktivních televizí z Velké Británie. Pojďme tedy trochu zavzpomínat.
Lukáš Polák

Ilustrace: Nenad Vitas

Ačkoliv jsem v sobotní týdenní revizi vyhlásil za událost tohoto týdne přenastavování VKV vysílačů za cílem vyhovět požadavkům ITU na sladění hlasitosti a kvality zvuku, opravdu to je hodně důležitá záležitost, někteří diskutující mi to vyčetli. Jsou toho názoru, že nejzásadnější zprávou je uvedení nového satelitu Astra 2F do ostrého provozu. Právě ten převezme ve velice blízké době šíření programů z družice Astra 1N, která se přesune na pozici 19,2 stupně východně a opět bude sloužit ke spokojenosti satelitních diváků, tentokrát však už na úplně jiných trzích.

Vzhledem k tomu, že se doposud nic nezměnilo, dostaly VKV vysílače přednost. Pokud ještě nejste úplně v obraze, stačí, když vám prozradím, že na nový satelit Astra 2F se mají přesunout mimo jiné britské programy BBC, ITV, Channel 4 a Channel 5 plus všechny jejich sesterské stanice jako jsou například More 4, E4, 5 Stars a další. Jak se ukázalo z dosavadního testovacího provozu družice, s tímto krokem skončí možnost příjmu výše uvedených kanálů i nad území Českou republikou s malými parabolami. Takzvaný britský svazek Astry 2F je totiž mnohem užší než u stávající Astry 1N.

Až tedy k tomuto kroku skutečně dojde, mohu vám garantovat, že ho skutečně jako událost týdne vyhlásím za podmínky, že se nestane něco mnohem důležitějšího. Kdy k překlopení stanic na Astru 2F dojde, zatím nevíme a můžeme tak pouze spekulovat. Informace, které se objevily na britské stránce „Astra 2F“, viz: http://www.astra2d.com/astra2f.html, tedy, že s překlápěním programů by se mělo začít uplynulý pátek, se ukázaly jako spekulace. Je ale klidně možné, že už nás od tvrdé reality dělí pouze dny, desítky hodin nebo pouhé hodiny. Na tuto otázku vám bohužel v tuto chvíli nikdo neodpoví.

Nepochybuji o tom, že pro satelitní diváky, kteří měli možnost atraktivní britské programy přijímat, to bude loučení velice těžké. Vyjmenuji tu jen několik formátů a seriálů, ze kterých si bude možné udělat obrázek, jak velká ztráta to bude. V první řadě bych zmínil X Factor, jehož úroveň je pochopitelně „trochu někde jinde“, než tomu bylo například u nás – v porotě sedí (nebo v minulosti zasedly) hvězdy jako Gary Barlow, Nicole Scherzinger, Kelly Rowland, Cheryl Cole, Tulisa a další. K tomu navíc křišťálově čistý obraz ve Full HD a prostorový zvuk. Dále zmíním Strictly Come Dancing (originální StarDance od BBC), Panství Downton, Vraždy v Midsomeru a tak dále.

Za zmínku stojí i komerční stanice, jako například E4, která je jakousi obdobou Primy Cool jen s tím rozdílem, že diváci tu mohli vidět i opravdové novinky. K tomu si můžete ještě přičíst původní dramata, která skutečně mají ve Velké Británii opravdu vysokou úroveň. Zapomenout nesmím ani na řadu sportovních událostí, jako byl například Wimbledon, FA Cup a především olympiáda v Londýně, jejíž záběr na BBC prostřednictvím 24 speciálních TV kanálů byl skutečně mimořádný. Bylo se zkrátka na co dívat a obávám se, že půjde o ztrátu jen stěží nahraditelnou. Jak ale řekl nedávno jeden kamarád stručně a výstižně: Nic netrvá věčně, ani láska k jedné slečně.

Cloud23

Z příjmu jsme se mohli radovat opravdu dlouho. První program se na satelitu Astra 1N objevil přesně před rokem, v druhé polovině listopadu 2011. Šlo o Channel 4 HD a DigiZone.cz o něm referoval v jednom z hlavních článků. Programy BBC se na satelitu Astra 1N objevily až koncem února. Především v době, kdy bylo zahájení vysílání atraktivních britských stanic na nové družici čerstvou záležitostí, jsem dostal od našich čtenářů řadu e-mailů, ve kterém se ptali na možnosti příjmu.

Vždy ochotně a rád jsem zájemcům odpověděl, protože jsem chtěl doporučit „to nejlepší“. Někteří jedinci si byli ochotni kvůli těmto stanicím pořídit dokonce nové komplety a komponenty a někteří z nich to skutečně udělali. Ty osobně lituji nejvíce. Možná se teď někteří mohou cítit podobně, jako když CS Link se Skylinkem zavedly servisní poplatek. I když to byl ale hodně dlouho trvající bonus, nebyl tu na věčnost. Takoví diváci si ale mohou říct jedno: Konečně jsme viděli, jak se dělá televize. A to za ty peníze určitě stálo…

Bude vám chybět příjem britských programů BBC, ITV a dalších?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).