Hlavní navigace

Konec stahování? Netflix přichází do Česka. Ovšem bez House of Cards

Streamovací videoslužba ověnčená hned několika televizními cenami otevřela brány i uživatelům z České republiky.
Jan Beránek 7. 1. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

  • 7.1. – doplněna reakce Samsungu

Desítky amerických seriálů a filmů na jednom místě, za pár eur měsíčně. Důvody pro stahování videí z internetu mizí jeden za druhým. Netflix si od středy 6. ledna můžete předplatit i z České republiky.

Web je stále ještě v angličtině. Registrace je ale jednoduchá. První měsíc je zdarma a jednotlivé cenové plány jsou odstupňovány podle kvality obrazu a počtu zařízení, na kterých služba poběží. 

Měsíční cena začíná na 7,99 eurech za základní balík a maximum lze využít za eur dvanáct. Platit můžeme kartou nebo přes PayPal.

Filmy a seriály jsou (aspoň pokud jsme mohli zkontrolovat) v angličtině, český dabing nečekejte. Pokud jsou dostupné titulky, jsou také jen v původním jazyce, české titulky zatím chybí.

Netflix i v Česku naráží na licenční omezení – pokud se těšíte na jeho ikonický seriál House of Cards, máte smůlu: v řadě evropských zemí, včetně ČR, totiž k němu Netflix nedrží práva. V praxi to znamená jediné – namísto více než pěti tisíc titulů jako v USA, nabízí tuzemská služba jen zlomek. 

„Naším robotem jsme zatím na Netflixu napočítali necelou pětistovku filmů a zhruba dvě stovky seriálů, necelých dvě stě záznamů nám ještě čeká ve frontě na zařazení,“ tvrdí Tomáš Vyskočil ze serveru Filmtoro s tím, že jde navíc spíš o starší filmy. 

Přehrávat videa lze víceméně na všech multimediálních domácích zařízení, která jsou připojená k internetu a mají displej. Aplikace se bude postupně objevovat i v nabídkách chytrých televizí. „Během dneška by se měla objevit v nabídce všech Smart TV mladších roku 2012,“ potvrdil Lupě mluvčí Samsungu Jiří Janeček

Kromě Česka se dnes Netflix rozšířil do celkem 130 nových zemí po celém světě. V letošním roce chce služba uvést 31 původních seriálů a dva tucty hraných filmů a dokumentů a další pořady, oznámila dnes firma.

Netflix poskytl českým televizím dostatek času na zvážení toho, co pro ně může znamenat a jak se na něj mají připravit. Netflix tak přichází na trh „opevněný“ — plný místní tvorby, o kterou se s ním její producenti sotva budou chtít dělit, protože už mají dávno vybudované vlastní kanály k divákovi. 

Kromě O2 TV jede na tuzemském internetu třeba Voyo, zpravodajská DVTV, plnoformátový Stream, za kterým stojí Seznam, nebo Playtvák od Mafry. Poslední dva jmenovaní se jako jedni z mála pustili do vlastní videotvorby.

Z globálních hráčů se už proti Netflixu staví třeba HBO Go. Původní videa chystá i YouTube v rámci placené služby YouTube Red. Zatím však ne pro Českou republiku ani jiné země mimo Spojené státy. Do světa se YouTube Red vydá prý napřesrok.