Hlavní navigace

Konec stahování? Netflix přichází do Česka. Ovšem bez House of Cards

7. 1. 2016
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Streamovací videoslužba ověnčená hned několika televizními cenami otevřela brány i uživatelům z České republiky.
  • 7.1. – doplněna reakce Samsungu

Desítky amerických seriálů a filmů na jednom místě, za pár eur měsíčně. Důvody pro stahování videí z internetu mizí jeden za druhým. Netflix si od středy 6. ledna můžete předplatit i z České republiky.

Web je stále ještě v angličtině. Registrace je ale jednoduchá. První měsíc je zdarma a jednotlivé cenové plány jsou odstupňovány podle kvality obrazu a počtu zařízení, na kterých služba poběží. 

Měsíční cena začíná na 7,99 eurech za základní balík a maximum lze využít za eur dvanáct. Platit můžeme kartou nebo přes PayPal.

Filmy a seriály jsou (aspoň pokud jsme mohli zkontrolovat) v angličtině, český dabing nečekejte. Pokud jsou dostupné titulky, jsou také jen v původním jazyce, české titulky zatím chybí.

Netflix i v Česku naráží na licenční omezení – pokud se těšíte na jeho ikonický seriál House of Cards, máte smůlu: v řadě evropských zemí, včetně ČR, totiž k němu Netflix nedrží práva. V praxi to znamená jediné – namísto více než pěti tisíc titulů jako v USA, nabízí tuzemská služba jen zlomek. 

„Naším robotem jsme zatím na Netflixu napočítali necelou pětistovku filmů a zhruba dvě stovky seriálů, necelých dvě stě záznamů nám ještě čeká ve frontě na zařazení,“ tvrdí Tomáš Vyskočil ze serveru Filmtoro s tím, že jde navíc spíš o starší filmy. 

Přehrávat videa lze víceméně na všech multimediálních domácích zařízení, která jsou připojená k internetu a mají displej. Aplikace se bude postupně objevovat i v nabídkách chytrých televizí. „Během dneška by se měla objevit v nabídce všech Smart TV mladších roku 2012,“ potvrdil Lupě mluvčí Samsungu Jiří Janeček

Kromě Česka se dnes Netflix rozšířil do celkem 130 nových zemí po celém světě. V letošním roce chce služba uvést 31 původních seriálů a dva tucty hraných filmů a dokumentů a další pořady, oznámila dnes firma.

Netflix poskytl českým televizím dostatek času na zvážení toho, co pro ně může znamenat a jak se na něj mají připravit. Netflix tak přichází na trh „opevněný“ — plný místní tvorby, o kterou se s ním její producenti sotva budou chtít dělit, protože už mají dávno vybudované vlastní kanály k divákovi. 

BRAND

Kromě O2 TV jede na tuzemském internetu třeba Voyo, zpravodajská DVTV, plnoformátový Stream, za kterým stojí Seznam, nebo Playtvák od Mafry. Poslední dva jmenovaní se jako jedni z mála pustili do vlastní videotvorby.

Z globálních hráčů se už proti Netflixu staví třeba HBO Go. Původní videa chystá i YouTube v rámci placené služby YouTube Red. Zatím však ne pro Českou republiku ani jiné země mimo Spojené státy. Do světa se YouTube Red vydá prý napřesrok.

Autor článku

Po klasickém desetiletém novinářském kolečku (on-line, papír, televize) se vrátil zase na web a je mu dobře. Více na LinkedIn.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).