Hlavní navigace

Kotrmelce Microsoftu na českém Internetu

21. 2. 2008
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: 29
Softwarová společnost Microsoft projevila nedávno zájem o portál Yahoo a po prvním odmítnutí dokonce zvažuje nepřátelské převzetí. Spolupráci s portálem si Microsoft vyzkoušel také na českém trhu v roce 1999, když se spojila se serverem Atlas.cz. Ten se stal součástí sítě The Microsoft Network. Následoval nadšený rozvoj a zřejmě poněkud nečekaný konec.

Jak v nedávném rozhovoru na Lupě vzpomněl Ondřej Tomek, Atlas.cz vznikl vlastně jako případová studie pro technologii Microsoftu s názvem ASP. Portál spolupracoval se známou softwarovou firmou především v oblasti marketingu, vedle loga se objevila pro české uživatele možná trochu nesrozumitelná zkratka této sítě a portál začal používat webovou adresu msn.atlas.cz. Samotný portál měl navíc z pohledu technologií k Microsoftu poměrně blízko, protože byl postaven na jeho řešení. První verze běžela na webovém serveru Internet Information Services 3.0 a operačním systému Windows NT 4. 0.

V době zahájení spolupráce měla česká pobočka Microsoftu šedesát stálých zaměstnanců a dvacet stálých pracovníků na podporu. Je to model, který byl zvolený pro jednotlivé země východní Evropy, není to česká specialita, komentoval situaci Jan Műhlfeit, tehdejší ředitel Microsoftu, spolupráci s Atlasem v rozhovoru pro časopis Computer. Některá média ovšem v souvislosti s tímto partnerstvím přinesla informaci, že se jednalo vůbec o první takové partnerství, protože jinde ve světě se softwarová firma starala o MSN portály sama. V rozhovoru také Jan Műhlfeit označil jako největší problém Internetu malý zájem médií, zejména televize a deníků. Pokud se média o Internetu věnovala, byly tyto příspěvky údajně s chybami.

Atlas 30.3.1997

Atlas.cz z 30. března 1997 podle Archive.org

Atlas.cz získal díky spolupráci se silným partnerem mimo jiné i výhodu v podobě automaticky nastavené domovské stránky v prohlížeči Internet Explorer. Pokud si tedy uživatel na svůj počítač nainstaloval tento software, jako první se mu objevila stránka msn.atlas.cz. Jenže partnerství netrvalo věčně, a tak se koncem srpna roku 2001 objevily první spekulace o chystané „úpravě vztahů“ mezi oběma firmami. Verze Internet Explorer 6.0 začala uživatelům zobrazovat původní domovskou stránku MSN.cz a přestože se na ní stále zobrazoval původní obsah dodávaný Atlasem, byl to jasný důkaz změn, které později skutečně následovaly. Jako jeden z dalších možných důvodů byly uváděny ekonomické výsledky samotného Atlasu. Objevily se totiž zprávy o chystaném prodeji podílu EPIC Holdingu novému investorovi.

Co pohřbilo portál Atlas.cz?

Microsoft marketingovou spolupráci ukončil k 1. říjnu roku 2001 z „důvodu odlišné teritoriální strategie“. Známá softwarová korporace měla se svým vlastním do češtiny lokalizovaným portálem velkolepé plány. Kromě vyhledávání v katalogu a aktuálním zpravodajstvím zamýšlela firma spustit platby za služby a ještě větší propojení se systémem Windows například pomocí programu MSN Explorer. Jednalo se v podstatě o webový prohlížeč, který uživatelům ještě více zpřístupňoval všechny služby portálu MSN z různých záložek přímo ve zvlášť upraveném programu. Stáhnout si ho můžete ještě dnes na adrese explorer.msn.cz. Prohlížeč je přímo součástí Windows XP a možnost instalace byste měli najít také v nabídce Přidat nebo odebrat programy.

Ve stejném roce Microsoft také ukázal podle mého názoru poměrně nepřátelský přístup k některým uživatelům vlastního portálu MSN.com. Pokud jste tento web prohlíželi Operou, Mozillou nebo starším Netscapem, zobrazilo se vám prosté upozornění, že váš webový prohlížeč není podporován. V případě prohlížeče Opera sice bylo možné přepnout nastavení tak, aby se hlásila jako Internet Explorer, bohužel to vůbec nepomohlo. Důvodem těchto změn bylo ještě větší provázání portálu se systémem Windows pomocí technologie .NET. Na MSN také končila většina hypertextových odkazů z operačního systému.

Vraťme se ale zpátky na český Internet. Od ukončení spolupráce se postupně Atlas.cz přesunul z pozice dvojky na třetí, později až čtvrté místo v celkovém počtu uživatelů. Atlas byl šest let druhý a nikdy o tuto pozici nemusel bojovat. Pokud bych měl hovořit o nějaké historické chybě, kterou jsme udělali, pak to byla asi naše expanze na další trhy, ohlížel se do minulosti v rozhovoru pro časopis Reflex ředitel portálu Jaroslav Bengl. Odluka obou stran trvala až do září roku 2004, kdy firmy SPRINX Systems a Microsoft oznámily v tiskové zprávě zahájení spolupráce. V té době již měla v portálu Atlas.cz (respektive ve firmě Atlas.cz, a. s.) podíl investiční společnost II. EPIC Holding. Během podzimu 2004 budeme vybírat partnery pro vyhledávání, katalog, reality, cestování a další oblasti, naznačoval další plány Jan Tomčík, ředitel SPRINX Systems. Inzerenti také mohli zacílit na uživatele českého portálu MSN, bezplatné e-mailové služby Hotmail a komunikačního programu MSN Messenger.

Dobří holubi se vracejí

Firma SPRINX Systems přitom byla původním zakladatelem portálu Atlas.cz, takže logicky využila své dohody s Microsoftem a v podstatě obnovila spolupráci mezi portálem MSN.cz a Atlasem. Ten měl zpřístupnit již zmíněnému serveru Microsoftu některé ze svých služeb. SPRINX Systems se zároveň stal výhradním prodejcem reklamy MSN pro Českou republiku. Podle údajů provozovatele navštívilo služby MSN v České republice každý měsíc více než 500 000 uživatelů, celosvětově pak 350 milionů uživatelů. Nutno také podotknout, že tato spolupráce byla pro Atlas zřejmě výhodnější. Pohled do historie pomocí online služby Archive.org totiž prozradí, že například z hlavní stránky MSN.cz směřovaly některé odkazy na zpravodajství z domény zpravy.atlas.cz nebo mapy. Kromě české verze se tento globální portál mohl pochlubit ještě svojí přítomností ve 38 zemích a jazykové dostupnosti v 18 jazycích.

Český portál MSN postupně začal rozšiřovat svůj obsah. Na webu se objevila online rádia, jejichž provozovatelem byla společnost Pozitiv, s.r.o. V březnu roku 2005 došlo k zahájení spolupráce s firmou Media Online, vydavatelstvím portálu o bydlení a stavění Tvujdum.cz. Stejný vydavatel mimochodem od 2. července 2001 spolupracoval také s portálem msn.atlas.cz. Návštěvnost portálu se v tomto roce pohybovala kolem 650 000 uživatelů měsíčně. Ještě v roce 2006 byl portál stále propojen s Atlas.cz. Na českém internetovém trhu se však začínala nenápadně objevovat nová internetová aktivita s názvem Windows Live. Svým vzhledem je velmi podobná konkurenčnímu vyhledávači Google. Nejprve došlo k lokalizaci Live.com včetně přizpůsobení několika služeb pro české uživatele. Například ve službě RSS čtečky se objevily vybrané místní zpravodajské servery.

Na adrese Live.cz běžel multimediální portál, který se v září přestěhoval na Play.cz. Doménu Live.cz potom zřejmě během září získal Microsoft a spustil zde již zmíněné rozhraní svého vyhledávače. Očekává se, že jeho podíl ještě vzroste v souvislosti s vynucenou instalací Internet Explorer 7. Dříve budovaný portál MSN.cz je dnes v podstatě rozcestníkem na další služby firmy. Jak vyplývá z rozhovoru Petra Karáska, ředitele divize vývoje Microsoftu ČR, vybudování klasického obsahového portálu se zatím nechystá. Takto to sice globálně nikde nefunguje, protože vždy existuje MSN a Live vedle sebe, ale protože MSN.cz nebyl obsahově příliš rozvíjen, rozhodli jsme se jinak, vysvětlil Petr Karásek.

Marketing Meeting balicek

Internetová divize Microsoftu přitom ctí globální strategii, která je zcela odlišná od konkurence. Spouští totiž pouze plně lokalizovanou službu, a tak je například v českém webovém prohlížeči Internet Explorer vidět pouze část těchto služeb. To se následně odrazí i na počtu uživatelů – například v srpnu minulého roku měly blogy Windows Live Spaces údajně více než 30 000 registrovaných českých uživatelů. Určitou roli hrají také aplikace lokálních firem či partnerů. Ti mohou služeb Live využívat prostřednictvím API rozhraní.

Pokud se Microsoftu nakonec podaří získat portál Yahoo, mohlo by to ovlivnit svým způsobem také český trh s internetovými portály. Je však otázkou, jak do této strategie zapadne současný obsahový portál MSN.com. Ten totiž patří v podstatě do podobné kategorie, jako již zmíněné Yahoo. Manažery softwarové firmy tak čeká nejeden oříšek k rozlousknutí. Když se navíc firma rozhodne pro lokalizaci do českého jazyka, dostanou současní hráči dalšího globálního konkurenta.

Navštěvujete někdy msn.cz?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor poskytuje poradenství v oblasti internetového marketingu pro živnostníky, malé a střední firmy.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).