Hlavní navigace

Kvůli schválení zákona o hazardu padají weby. Útoky cílí na politiku a policii

Autor: Shutterstock, podle licence: Rights Managed
Jan Beránek

Během včerejška se pod palbou ocitly stránky Senátu nebo policie. Dnes to vypadá na web ministerstva vnitra.

Má to být pravděpodobně odveta za schválený zákon o regulaci hazardu, který obsahuje i pasáže o možné cenzuře internetu ministerskými úředníky. Už včera rozeslali útočníci, kteří se označují za Anonymous, zprávu, že v rámci boje za svobodu internetu připravují další útoky. 

Kromě stránek horní komory nejely ani stránky ČSSD nebo policie. Dnes se útok stočil pravděpodobně na stránky ministerstva vnitra, které byly od rána nedostupné. 

Zatímco iniciativa Přichází cenzor a Piráti se chtějí pustit běžnou cestou přes Ústavní soud, scéna odpovídá na schválení kontroverzního zákona po svém. 

Stránky ministerstva vnitra jsou oblíbeným cílem a s hackerskými útoky mají zkušenosti už více než šestnáct let. Na přelomu tisíciletí se na nich vyřádila třeba slovenská skupina binary.division

Našli jste v článku chybu?
31. 5. 2016 10:08

Tyhle deti s DDoS jsou hackeri? To se CzERT v digitalnim hrobecku musi pekne obracet. Hackeri zatim na nikoho kvuli zakonu o hazardu necili, to by si meli uvedomit nejprve novinari z odbornych casopisu a potom i politici a nasledne policie.

31. 5. 2016 17:57

Osobně příliš nechápu důvod blokace webů. Součástí zákona je i blokace plateb z bank, tedy to, co odradí naprostou většinu hráčů. I když je faktem, že stále můžete použít Skrill (Moneybookers) a odtud zaplatit v online casinu.

Nicméně existence tohoto faktu podle mne neopravňuje stát, aby (téměř) nikým nekontrolovaný úředník mohl rozhodovat o plošném blokování webů. Bude blacklist aspoň k dispozici? Nebo to bude zas dobře utajené...

No, nicméně i v tomto lze vidět obchodní příležitost - pro po…