Hlavní navigace

Leden: zajímavý růst

25. 2. 2000
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Tak jako každý měsíc, i tentokrát se budeme zabývat vývojem českého Internetu podle výsledků auditu DCCI. Po "ztrátovém" prosinci bychom asi jen těžko mohli očekávat něco jiného než růst, který sice v procentech není tak špatný, ale když porovnáme absolutní čísla s listopadem, jde spíše o dobývání ztracených pozic.

Tak jako každý měsíc, i tentokrát se budeme zabývat vývojem českého Internetu podle výsledků Auditu DCCI. Po „ztrátovém“ prosinci bychom asi jen těžko mohli očekávat něco jiného než růst, který sice v procentech není tak špatný, ale když porovnáme absolutní čísla s listopadem, jde spíše o dobývání ztracených pozic.

V minulém článku, který se věnoval vývoji českého Internetu v prosinci, jsem vyjádřil své překvapení nad tím, jak malý pokles se v prosinci odehrál. Lví podíl na tom zřejmě měly velké servery, které fungovaly i mezi svátky – skoro jako by se nic nedělo. Přesto došlo k poklesu zhruba o deset procent, což vytvořilo příjemný „polštář“ pro lednový růst.

Přestože čísla v následující tabulce vypadají poměrně optimisticky, ve skutečnosti větší díl z nich tvoří právě onen polštář:

listopad 3.859.634 shléd­nutých stran
prosinec 3.483.938 shléd­nutých stran -9,73 %
leden 4.163.867 shléd­nutých stran +19,52 %
listopad 249.778 unikátních hostů
prosinec 224.083 unikátních hostů -10.29 %
leden 253.868 unikátních hostů +13.29 %

Pro pravidelné čtenáře to už sice musí být poněkud únavné, ale přesto musím pro správné hodnocení jako každý měsíc zopakovat, jakým způsobem jsou čísla v tabulkách počítána. Jedná se o součet příslušných hodnot u všech serverů v DCCI auditu. Aby se však odstranil rušivý vliv nově přidaných serverů, které by svými čísly v rozporu s realitou zvyšovaly růst, jsou zahrnuty pouze servery, které se auditu účastnily po všechny tři měsíce. Pokud tedy například některý server vstoupil do auditu v říjnu, budou jeho čísla zahrnuta až v lednovém srovnání. To je také důvodem, proč se čísla u jednotlivých měsíců v jednotlivých článcích liší: postupně je možné brát v úvahu i servery, které vstoupily do auditu v poslední době, a naopak.

Nárůst v obou kategoriích sice přesahuje deset procent, ale pokud bychom porovnali přímo lednová čísla s listopadovými, prošel by náš optimismus lehkým otřesem. Nárůst shlédnutých stránek oproti listopadu totiž činí jen 7,88 % a v unikátních hostech dokonce pouhých 1,64 %. Paradoxně by se proto dalo říci, že prosince byl i přes svá červená čísla nadprůměrný, zatímco leden – ač má dvojciferný růst – podprůměrný.

V sestavě serverů jsou však i takové, které si výrazně polepšily. Skokanem měsíce je nepochybně Bazar.cz, patřící společnosti Koncept media, do jejíž stáje patří úspěšné tituly jako je například Seznamka. Bazar povyskočil o 148, resp. 90 procent, což je přinejmenším rekord měsíce. Dobře si ale vedly i další servery, například Doupě (86 %), iHned (59 %), Reality.CZ (72 %). Zvláštním způsobem sice narostl SWNet (web Softwarových novin) v počtu shlédnutých stránek (o více než dvě stě procent), ale vzhledem k současnému poklesu unikátních hostů předpokládám, že jde spíše o důsledek nějakých změn na serveru než o skutečný nárůst návštěvnosti.

Tak jako každý měsíc platí, že kdo má vyšší růst než průměr (tj. 19,52, resp. 13,29 procent), relativně získává, ostatní relativně klesají, i kdyby číselně byli v plusu. Mírně nad touto hranicí je tentokrát i Lupa (+23 % shlédnutých stránek, +20 % unikátních hostů), na větší skok to však podle našich statistik vypadá v únoru. Podobné informace mám i od některých dalších kolegů, vypadá to tedy, že v únoru by se mohl český Internet znovu probrat k životu a pochlubit se větším růstem.

DT 23

Marek Antoš


Starší, související články a odkazy:

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).