Hlavní navigace

Léto na České televizi: Vrátí se Hry bez hranic a diváci budou ve velkém vzpomínat

24. 6. 2010
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: 322915
Hlavním tahákem letního programového schématu České televize by mohl být návrat Her bez hranic, které se velké popularitě u nás těšily v devadesátých letech. Alespoň soudě podle ohlasů na komunitním webu Facebook, kde si jejich návrat přeje přes padesát tisíc lidí. Diváci ale uvidí bohužel pouze reprízy. Ostatně reprízovat se budou na Jedničce také humorné scénky s Vladimírem Menšíkem nebo „laskavý“ humor Luďka Nekudy. Zpravodajská Čtyřiadvacítka pak připomene jako náhradu za interaktivní Hyde Park zásadní politické debaty od roku 1990 po současnost.

Vymodlená „novinka“ – Hry bez hranic

Pamatujete si na Hry bez hranic, legendární televizní soutěž, která se těšila velké popularitě v devadesátých letech? Byla vaší oblíbenou? Pak je pravděpodobné, že jste se připojili na komunitním portálu Facebook ke skupině, která volala po jejím návratu. Česká televize vyjde svým divákům vstříc a nabídne jim tuto soutěž vždy ve středu a ve čtvrtek o půl desáté dopoledne, tedy v době, kdy před prázdninami nasadila několik dílů českého filmu Laskavý divák promine. Hry bez hranic byly populárním formátem, který se na obrazovce francouzské televize objevil již v roce 1965. Autorem myšlenky je francouzský prezident Charles de Gaulle. Za konkrétní země vždy soutěžila družstva, která byla barevně odlišena. Česká republika měla oranžovou. Projekt měl být reinkarnován v roce 2007, k tomuto kroku bohužel nedošlo. Tuzemské týmy se zúčastnily této soutěže od roku 1991. Informace o Hrách bez hranic bylo ještě nedávno možné najít na stránkách Evropské vysílací unie (EBU), ty však už nyní nejsou dostupné, jak se můžete přesvědčit zde.

Bolkoviny 500

Televizní diváky budou o prázdninách bavit mimo jiné Bolkoviny s Bolkem Polívkou. (Foto: ČT)

Místo magazínu pro ženy socialistický i polistopado­vý humor

Ženy v domácnosti budou muset v poledne oželet magazín Sama doma, který jim slibuje, že být doma neznamená hloupnout. Místo moderátorek, kterými jsou například Ester Janečková, Stáňa Lekešová nebo Iva Kubelková, přijde na řadu socialistický humor. Právě v době, kdy se vysílá běžně Sama doma, tedy od 12:30, zavítá o prázdninách do českých domácností například humor Luďka Nekudy v podobě Sešlosti, kterou Česká televize stále masivně propaguje také pomocí teleshoppingu, Televarieté s Jiřinou Bohdalovou a Vladimírem Dvořákem, nebo třeba Šaráda s Karlem Šípem, kterého mohou nyní sledovat diváci veřejnoprávního média v pořadu Všechnopárty. V občasníku Šaráda z roku 1990 mu však ještě sekundoval Jaroslav Uhlíř a řada hostů, mezi kterými nechyběly například skupiny Team a Žentour či zpěváci Karel Gott nebo Ivan Mládek. Diváci, kteří dávají přednost inteligentnějšímu humoru, respektive nechtějí být obětí toho předlistopadového, si budou moci pustit Českou televizi ve čtvrtek a pátek, kdy jsou pro ně připraveny reprízy Bolkovin s Bolkem Polívkou (rok 2006) a Salónu Cimrman.

Děti se budou muset obejít bez Kouzelné školky, o pohádky ale nepřijdou

Jako každý rok ani o letošních letních prázdninách nebude Česká televize vysílat pravidelný dětský blok Kouzelná školka, ve kterém na ně čeká například skřítek František, Majda Reifová nebo Jana Hlaváčová. Dětem ale těžko vysvětlíte, že i herci, kteří propojují jednotlivé bloky mezi pohádkami, musí mít také dovolenou. Proto pro ně veřejnoprávní médium připravilo slot v době od 16:30 do 17:00. Tam sice své oblíbence neuvidí, za to budou moci koukat například na Hurvínka u lékaře, animovaný seriál Matýsek nebo příběhy dvou animovaných květináčů Billa a Bena. Děti může rozhodně těšit, že je čeká o prázdninách větší dávka pohádek. Vždyť právě v pátek v prime-timu, tedy nejatraktivnějším vysílacím čase, už měli diváci možnost vidět minulý týden oblíbenou Princeznu ze mlejna, jejíž druhý díl nabídne již tento pátek. Poté se mohou děti těšit na výpravný pohádkový příběh Tři životy. Změna nastane i v pondělním prime-timu, co ale nasadí Česká televize místo Hříšných lidí, to zatím není z programových plánů jasné.

Vladimír Menšík 500

Herec Vladimír Menšík baví diváky i více než dvacet let po své smrti. Proč ho tedy opět nevytáhnout z televizního archivu? (Foto: archiv ČT)

V prime-timu pobaví diváky Menšík, pauzu si dá Jílková

V úterý nabídne ČT 1 místo cyklu Letecké katastrofy dokumenty Smrt na bitevním poli. Další změna nastupuje ve středu, kdy nepoběží Pošta pro tebe s Ester Janečkovou, která cílí především také na ženy, a diváci místo ní uvidí například Nezničitelného Vladimíra Menšíka nebo stejného herce Nonstop. V obou případech půjde o střihové pořady z roku 2005, ve kterých se dále představí Jiřina Bohdalová, Eva Pilarová, Jiří Lábus nebo třeba Waldemar Matuška. Česká televize uvádí večery s Menšíkem s podtituly Vynikající herecká legenda vypráví, hraje a zpívá nebo Gejzíry vtipů, scének a písniček vynikající herecké legendy. Programové plány pro další týdny zatím nejsou k dispozici, ale je jasné, že veřejnoprávní médium bude chtít bavit diváky během prázdninových měsíců ve stejném duchu. Ve čtvrtek si dává pauzu publicistický formát Máte slovo, místo kterého se objeví půlhodinový cyklus s terapeutem Janem Jílkem nazvaný Ze závislosti do nezávislosti.

Víkend bez nových dílů Objektivu i publicistických 168 hodin

K drobným změnám dojde v programovém schématu Jedničky také o víkendu. Dětští diváci neuvidí například publicistický magazín Zprávičky, který se vysílá v sobotu vždy od 9:45. Po třinácté hodině se nebude vysílat také pořad Chcete mě?, který je už několik let pevně spjat s dvojicí Marta Kubišová – Zdeněk Srstka, mimo ni ho také moderují Jiří Šebánek a dcera známé zpěvačky Kateřina Moravcová – Kubišová. Diváci jistě vědí, že Chcete mě? se snaží najít majitele pro odložené mazlíčky, jakými jsou ve většině případů psy a kočky. I o prázdninách budou televizní diváky při sobotním večeru bavit premiérové díly Hodiny pravdy, soutěže pro celou rodinu, ve které po splnění náročného úkolu mohou získat soutěžící ceny, které si na začátku sami určí. Přesto, že na první pohled nedochází ke změně v neděli, opak je pravdou. Diváci sice uvidí nové díly Toulavé kamery, u Objektivu se už ale budou muset obejít s reprízami. Místo Horákových se pak bude vysílat v neděli v 17:15 britský seriál Zahalte jí tvář. Z obrazovky zmizí také 168 hodin. O prázdninách tu patří místo Komisaři Moulinovi.

MM_SS3

Hyde Park 500

Místo interaktivního Hyde Parku uvidí diváci od 7. července to nejlepší z televizních debat. Vrátí se Václav Klaus, Miloš Zeman, Miroslav Sládek i mnozí další. (Foto: ČT)

Místo Hyde Parku uvidí diváci stěžejní politické debaty za dobu dvaceti let

Také zpravodajský kanál ČT 24 sáhne o prázdninách do bohatého archivu České televize. Divákům nabídne místo interaktivního Hyde Parku v červenci speciální cyklus nazvaný Velké politické retro. Ten se bude vysílat od neděle do pátku vždy od 20:10. Tento cyklus přinese nejzajímavější politické debaty od roku 1990 do současnosti. Serveru DigiZone.cz to řekl ředitel zpravodajství ČT Milan Fridrich. Začneme historicky prvním dílem Co týden dal z října 1990 a skončíme duelem Paroubek – Nečas před letošními květnovými volbami do Poslanecké sněmovny, sdělil Fridrich. Diváci tak budou mít možnost zavzpomínat na tváře, které již v politice nejsou, ale také ty, jež jsou stále významnými hráči na současné scéně. Pro diváky je také připraven duel bývalých politických rivalů – Václava Klause a Miloše Zemana, debaty k rozpadu federace nebo diskuse před jednotlivými volbami. Co se týká Velkého politického retra, je připraveno celkem 28 až 30 dílů. Start bude 7. července, poslední se odvysílá v neděli 8. srpna.

Co vás na letní programové nabídce České televize zaujalo nejvíce?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.