Hlavní navigace

Kamil Levinský: DRM se pro rozhlasové digitální vysílání nehodí

19. 10. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
19. 10. 2009

Pokud budou České Radiokomunikace provozovat sítě pro zemské digitální rozhlasové vysílání, nepoužijí pro šíření signálu vysílací standard DRM, který je podobný analogovým krátkým vlnám. Serveru DigiZone.cz to řekl ředitel pro transformaci této firmy Kamil Levinský.

NAPSALI JSME: Digitální rozhlasový standard DRM ve vylepšené verzi

Na systém DRM jsme se dívali, ale při diskusích s našimi potenciálními zákazníky byl preferován systém DAB a DAB+, vysvětlil Levinský. DRM však díky svému technickému řešení nepotřebuje hustou síť vysílačů, pro celou Českou republiku by se v něm dalo vysílat z jediné lokality. Podle techniků Českých Radiokomunikací jsou prý ale systémy DAB a DAB+ daleko životaschopnější než DRM.

Levinský přesto nevylučuje, že by firma v budoucnu mohla digitální rozhlas šířit i v systému DRM. Jako operátor jsme technologicky neutrální, takže když zákazník usoudí, že je pro něj vhodnější jiný systém, budeme schopni nabídnout digitální vysílání v tomto systému, uvedl na dotaz serveru DigiZone.cz.

ICTZ23

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) slíbil letos na podzim vypsat tendr na operátora první celoplošné zemské sítě pro digitální rozhlas. Podle Levinského se však podmínky tendru dosud neobjevily na webu ČTÚ a firma tudíž nedokáže říci, zda se jej zúčastní. Řízení se týká sítě kmitočtů v L-pásmu, které považují České Radiokomunikace za méně vhodný pro digitální rozhlas, než kmitočty ve III. televizním pásmu.

Více v zítřejším rozhovoru DigiZone.cz s ředitelem pro transformaci Českých Radiokomunikací Kamilem Levinským

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.