Hlavní navigace

LN: Divák si stěžuje na znělku Večerníčku

6. 4. 2007
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Autor: 115393
6. 4. 2007

Lidové noviny poukázaly na důraznou stížnost, kterou kvůli Večerníčku obdržela Rada České televize (ČT). Divák V. Sedloň si v ní stěžuje, že tradiční znělka pohádek na dobrou noc porušuje zásady ekologické výchovy, vybízí k porušování silničního zákona, navádí k hazardu se zdravím a ignoruje bezpečnostní pravidla platná v celé Evropské unii. Kvůli dennímu opakování tak má na svědomí negativní otisky v dětských mozcích.

Kritik znělky pořadu s více než 40letou tradicí jde ale v analýze nedostatků ještě dál: Večerníček se pohybuje po pochybném schodišti bez zábradlí. Chladnokrevně při tom škodí životnímu prostředí rozhazováním papírů, které patří do kontejneru s recyklovaným odpadem. Večerníček na konci schodiště bezmyšlenkovitě skáče do neznámých hlubin. Stále se při tom usmívá, což může u nezletilců evokovat pocit, že by měli napodobit jeho sebevražedný skok do hlubin. Večerníček, ač zjevně dítě, řídí automobil, a navíc se nevěnuje plně řízení. Opět se usmívá, ačkoli není připoután bezpečnostním pá­sem.

cif 24 - early cena - média

U dětí to může evokovat představu, že řídit bez řidičského průkazu bez připoutání pásem je velká legrace. Večerníček balancuje na nebezpečné tyči zakončené kolečkem. Nevěnuje se dostatečně řízení, čímž ohrožuje nejen svoji bezpečnost. Napodobení Večerníčka může způsobit těžké úrazy. Automobil, který používá Večerníček, svými zplodinami unikajícími z výfuku ani náhodou nemůže odpovídat platným normám a jistě by nedostal osvědčení o technické způsobilosti, vypočítává nespokojený divák.

Rada ČT na Sedloňovu žádost, aby veřejnoprávní televize přestala vysílat znělku, která je v rozporu s výchovnými cíli, odpověděla. Na středečním zasedání předseda Jiří Baumruk slíbil, že Rada České televize doporučí generálnímu řediteli, aby do znělky Večerníčku byly doplněny některé bezpečnostní prvky jako zábradlí, bezpečnostní pásy, padák a aby úvodní sekvence byla opatřena výrazným nápisem Třídíme odpad. Nad rámce stížnosti radní podle Baumruka objevili další nedostatek: absenci cyklistické přilby. Tu nyní nahrazuje primitivní papírová čepice. Radní Petr Uhl pak dodal, pisatel buď stížnost myslel žertem, a pak bude jako žert brát i odpověď rady. Anebo to nemyslel žertem, a potom naši odpověď nebude brát jako žert, a je to prostě správná odpověď, odhadl Petr Uhl.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).