Hlavní navigace

LN: Poslanci ČSSD zdržují digitální novelu kvůli licenci TV Prima

4. 2. 2006
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
4. 2. 2006

Neustálé oddalování třetího čtení novely zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, která řeší otázky spojené s digitalizací a již už poněkolikáté odsunuli s jednání sněmovny poslanci ČSSD, má jednoduché pozadí. Podle Lidových novin jím je snaha sociální demokracie zbavit televizi Prima v digitálním vysílání povinného sdílení kmitočtů s regionálními televizemi. Většina členů poslaneckého klubu ČSSD je pro to, aby zákon Primu této povinnosti zbavil, píší sobotní LN.

Podle zdroje LN nyní v klubu ČSSD převládá názor, že by měla být licence Primy očištěna výměnou za posílení postavení veřejnoprávních médií, zejména Českého rozhlasu, uvedl deník. Ten by měl získat právo provozovat veřejnoprávní multimediální vysílání, jak prosazuje druhá část poslanců ČSSD. Takový krok je podle ministerstva informatiky nesystémový. Mluvčí ministerstva informatiky Klára Volná uvedla, že takový návrh je zbytečný.

Opozice považuje snahu ČSSD o pomoc televizi Prima za politický obchod. Vrabci na střeše si cvrlikají, že jde o obchod mezi premiérem Jiřím Paroubkem a ředitelem Primy Martinem Dvořákem, který z televize Prima udělá elektronickou podobu deníku Právo, řekl LN místopředseda ODS Ivan Langer. Premiér Jiří Paroubek takovou interpretaci v rozhovoru pro LN odmítl: Chci si v nejbližších dnech udělat detailní analýzu celé problematiky, abych mohl zaujmout definitivní stanovisko.

Televize Prima vysílá na základě dvou licencí. Jedna, z roku 1993, ji opravňuje k analogovému zemskému vysílání v Praze, druhá z roku 1994 je pro satelitní vysílání jako technického prostředku pro šíření signálu Primy na zemské analogové vysílače, které sdílí s regionálními televizemi. Ty se v určených časech připojují do jejího celoplošného vysílání. Prima nyní žádá, aby byla tato její licence pro celoplošné vysílání „překlopena“ do zemského digitálního vysílání, ale bez podmínky sdílení kmitočtů.

Předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu David Stádníknedávném rozhovoru pro server DigiZone.cz uvedl, že sdílení kmitočtů v případě televize Prima je přežitek daný situací, která nastala v polovině devadesátých let. Tehdy totiž nebylo možné bez sdílení kmitočtů sestavit čtvrtou celoplošnou síť zemských vysílačů pro televizní vysílání. Pokud však Prima chce překlopit stávající licenci pro analogové vysílání do digitálu, měla by tato licence obsahovat i podmínku sdílení kmitočtů.

Zastánci sdílení kmitočtů argumentují tím, že Prima mohla požádat o přidělení nové licence pro celoplošné zemské digitální vysílání, která by sdílení kmitočtů neobsahovala. Taková licence by navíc platila déle než ta současná, jejíž platnost končí v roce 2018.

Čtěte také:

Zbaví se Prima v DVB-T regionálních televizí?

MM_SS3

Prima může celostátně vysílat v DVB-T, ale s regiony

Martin Dvořák: Prima spustí DVB-T zatím jen v Praze

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.