Hlavní navigace

Lumi: původní tvůrci last.fm doporučují zajímavý obsah na webu

Marek Janouš

A to podle historie prohlížení, kterou na jejich servery posílá rozšíření prohlížeče. Údajně je historie ukládána tak, že na serveru samotném nejde poznat, který profil je čí…

Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Někdejší zakladatelé last.fm, Felix MillerMartin Stiksel, kteří firmu prodali v roce 2007 za 280 milionů dolarů a o dva roky později z ní odešli, spustili včera pro veřejnost novou službu — Lumi. Je založena na v podstatě stejné myšlence jako last.fm, ale tentokrát jde o doporučování webových stránek na základě vaší historie prohlížení.

Do prohlížeče si musíte zavést rozšíření, které bude posílat vaši historii na servery Lumi. Tvůrci prohlašují, že ji anonymizují a že u nich bude uložena bez údajů odkazujících na vás, jako je jméno nebo e‑mailová adresa. Bude uložena pouze pod jedinečným číselným kódem. Podle podrobných pravidel soukromí to vypadá, že jedině v okamžiku krátkého propojení rozšíření se serverem se rozšíření ohlásí tímto kódem, ale jinak nelze kód profilu na serveru jednoduše ztotožnit s vámi jako s osobou.

Krom toho ukládají jen URL, ne obsah.

Údajně neukládají nic, co následuje po jakékoli stránce s přihlášením. Ukládání lze také kdykoli pozastavit přímo v rozšíření. Lumi rovněž neukládá nic, co navštívíte v „soukromém“ neboli „inkognito“ okně prohlížeče.

Jinak se však jako nový uživatel musíte do Lumi zapsat pod e-mailovou adresou (nebo skrze Twitter, což má týž účinek). A využijete-li možnosti ohodnotit některé stránky jako zvláště zajímavé, pak toto ohodnocení uvidí ostatní uživatelé, jestliže je neurčíte jako soukromé.

Pro Mashable tvůrci uvedli, že se snaží také o to, aby služba nedoporučovala weby „nevhodné do práce“.

S rozšířením v prohlížeči můžete prostě procházet web tak jako vždy, ale chcete‑li si dát doporučit zajímavé stránky, navštívíte Lumi, a to vám předloží nabídku poskládanou podle historie od ostatních, ale probranou s ohledem na to, co podle vaší historie asi bude zajímat vás.

To je patrně příčina, proč Lumi často nabízí potenciálně zajímavý obsah z webů, na které chodíte, a nejen ty weby, které ještě neznáte. (Takovou zkušenost má po několika dnech užívání autor článku na Mashable.)

Na Lumi tvůrci pracují už po dva roky, a to asi s tuctem spolupracovníků. Soukromou betu spustili v prosinci. Na podzim by chtěli začít pracovat také na aplikaci mobilní, která by na pozadí sbírala historii prohlížení na mobilu.

Tvůrci Lumi jsou přesvědčeni, že historii prohlížení k doporučování nového webového obsahu nikdo jiný nezpracovává, ale je těžké být jedinečný mezi dvěma a půl miliardou ostatních na internetu — zajímavě vypadá Pugmarks.me vyvíjený v Bangalore.

Dílem čerpáno z Mashable