Hlavní navigace

Lupa dostává tři nové bratříčky

10. 7. 2002
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Společnost Internet Info - vydavatel Lupy - včera oznámila fúzi se sdružením 4Web, které založili Michal a Tomáš Krausovi a jež provozuje server Root, měřící systém Navrcholu a službu Woko. Rádi bychom této příležitosti využili k malému vysvětlení, co tento krok znamená a co se dá od něj do budoucna očekávat.

Internet Info i 4Web už v českém Internetu působí poměrně dlouho, obě společnosti vznikly v roce 1998. 4Web založili bratři Tomáš a Michal Krausovi se záměrem provozovat měřící systém Navrcholu, později k němu přidali ještě zpravodajský server Root, který se zabývá světem Linuxu, a „hlídací“ službu Woko. Internet Info založili rovněž dva společníci, Marek Antoš a Petr Tesařík, který v roce 2001 ze společnosti vystoupil, aby se mohl věnovat dalším studiím v humanitněji orientovaném oboru. První náplní činnosti bylo vydávání Lupy, postupně se však rozšířila i o další aktivity. Počet serverů vzrostl na nynějších osm, vedle jejich provozu se firma věnuje také studiím trhu a konzultační činnosti. Její loňský obrat přesáhl 11 milionů korun a v současné době má necelých 20 interních pracovníků.

Na první pohled by se mohlo zdát, že osm serverů je až dost a další rozšiřování je zbytečné. Už na ten druhý se však situace jeví poněkud odlišně. Každý ze serverů 4Webu je totiž jedničkou ve svém oboru. Příkladem je Root, který je jednoznačně nejnavštěvovanějším serverem o Linuxu a otevřeném softwaru u nás; měřeno počtem unikátních IP za den už ostatně předstihl i Lupu. Totéž se dá říci i o Navrcholu, které měří návštěvnost 25 tisícům webových stránek, což je jednoznačně nejvíce ze všech podobných služeb. Oba tyto servery, stejně jako třetí Woko, se navíc do našeho portfolia výborně hodí: orientují se totiž na pokročilé uživatele Internetu, navíc jsou úzce zaměřeny, což odpovídá naší dlouhodobé strategii.

Hlavním smyslem fúze by měly být synergické efekty všeho druhu. Internet Info získá velkou skupinu nových uživatelů (řádově jich jsou desítky tisíc), kterým můžeme nabídnout další obsah. Příkladem takového propojení může být již fungující propagace Registru internetových profesionálů v rámci Navrcholu: pro správce webových stránek, kteří tam chodí, může být srovnání služeb webových studií zajímavé. Další možností je vazba mezi Rootem a připravovanou „linuxovou“ Slunečnicí, určitá spolupráce asi vznikne i mezi Vajíčkem, které se zabývá reklamou a médii, a elektronickou konferencí reklama@nawebu­.cz, v níž se živě diskutuje o internetové reklamě. Servery 4Webu naproti tomu získají odpovídající zázemí, zejména pokud jde o obchodní a marketingové záležitosti.

Tento článek píšu pro Lupu, bylo by tedy vhodné se zmínit i o tom, zda bude mít tato transakce nějaký vliv na její podobu. S trochou nadsázky se dá říci, že se její noví sourozenci bezprostředně projeví jen tím, že se jejich jména objeví v „lištičce“ v záhlaví serveru. Pokud se však podíváme dále do budoucnosti, určité změny nás očekávají. Příchod technologicky silného partnera by měl umožnit oprášení některých služeb, které jsme v minulosti chtěli spustit a které postupně zavál prach. Obnovení testů poskytovatelů připojení sice nejspíš i nadále zůstane jen zbožným přáním, situace na trhu jim moc nepřeje, ale rádi bychom do konce léta uvedli podobnou službu v oblasti, která s nimi úzce souvisí.

Možná zajímavější je otázka z druhé strany, tedy jak se změna projeví na serverech, které dosud patřily 4Webu. Vedle obligátní lištičky chystáme spíše evoluční změny. Pokud jde o Roota, nechceme provádět žádné zásahy do redakčního obsahu, který si drží velmi vysokou úroveň, maximálně dojde k rozšíření o další služby pro čtenáře. Rozvoj čeká také Navrcholu, které by mělo správcům měřených stránek nabídnout širší paletu informací o jejich návštěvnosti než dosud.

ICTZ23

K nejrůznějšímu spojování internetových firem dochází ve světě poměrně často, u nás jde zatím spíše o výjimky. Osobně se však nemohu ubránit názoru, že se to brzy změní: současná roztříštěnost je na škodu, určitá konsolidace by trhu jedině prospěla. Výhodná je především pro samotné subjekty, které se slučují: na jedné straně se mohou využívat synergické efekty, na straně druhé se zas ušetří část nákladů. Ani v našem případě se proto dost možná nejedná o poslední krok tohoto druhu – záleží jen na tom, zda objevíme dalšího vhodného partnera.

V podobných případech se sluší, aby představitelé obou stran řekli pár vzletných slov o tom, co si od spojení slibují. Vzhledem k tomu, že jsem na Lupě takříkajíc „na domácí půdě“, si však tento druh citátů odpustím; ostatně kdo má zájem, najde je v oficiální tiskové zprávě. V příštích týdnech a měsících budeme vůbec raději méně mluvit a více pracovat, abyste výsledky tohoto spojení poznali na vlastní oči v podobě nových a kvalitnějších služeb.

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.