Hlavní navigace

Lupa má nového šéfredaktora

3. 1. 2005
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Lupa letos oslaví sedmé narozeniny činorodým ruchem: během roku se konečně dočkáme nového designu, modernějšího redakčního systému a také řady užitečných novinek pro čtenáře. První změna však nastala už 1. ledna: funkce se ujal nový šéfredaktor Aleš Miklík. Dovolte mi proto malé rozloučení.
Na poslední redakční poradě před Vánoci jsem slíbil namísto obvyklé glosy napsat krátký úvodník o předání šéfredaktorského žezla. S jistou dávkou bláhovosti jsem předpokládal, že mi vánoční volno poskytne dostatek času na to, abych vymyslel vhodnou formu rozloučení. Taková věc se dá pojmout různě: buď můžete jen stroze informovat o proběhnuvších změnách a popřát svému nástupci hodně štěstí, nebo obšírně zhodnotíte své minulé působení, anebo se dokonce emotivně rozloučíte se čtenáři.

Hloupé ale je, pokud se loučíte jenom tak napůl, což je také můj případ. Po sedmi letech sice předávám šéfredaktorskou židli, společnost Internet Info – vydavatele Lupy – však neopouštím. Rutinní fungování Lupy navíc už po léta patřilo do rukou editora, kterým byl nejprve Mirek Zeman a od loňského roku právě velmi talentovaný Aleš Miklík; po této stránce se tedy mnoho nezmění. Přesto jde o symbolické završení jedné etapy a začátek jiné.

Aby byla symbolika úplná, píšu tyhle řádky v neděli večer, doma a u stejného stolu, kde jsem s Lupou v roce 1998 – také zpravidla po večerech – začínal. Český Internet byl v té době úplně jiný: Seznam už sice existoval (Centrum ještě ani zdaleka, iDnes jakbysmet) a připojení po dial-upu už nestálo pět tisíc, přesto byl Internet sotva ve stádiu batolete. Cesta, kterou za těch sedm let urazil, je úchvatná; tak moc, že bychom si měli znovu a znovu klást otázku, kde bude za dalších sedm let. Změnit se musela i Lupa: nejen formou, ze zápisníku (téměř jen) jednoho autora do podoby klasického média, ale i tématicky. Občas nám někdo vyčítá, že už nejsme stejní, jako jsme byli před jedním, třemi, pěti nebo sedmi roky. Má pravdu: stejný ale není ani okolní svět, o kterém a pro který se snažíme přinášet zprávy a komentáře.

Ale zpátky k loučení: žádné nebude. Lupu budu i nadále bedlivě sledovat jako „odrostlé dítě“, byť už to nebude tak úzký pohled jako doposud. Její další tématické kormidlování však už bude na Alešovi, který měl během uplynulých měsíců možnost si vyzkoušet, co ho čeká. To je také hlavím důvodem, proč jsme se po rozhovorech s několika úctyhodnými kandidáty nakonec v zájmu kontinuity rozhodli vybrat nového šéfredaktora z vlastních řad. My všichni, schovaní „za Lupou“, mu přitom držíme palce, aby se mu dílo dařilo.

Když jsem před nedávnem avizoval chystané změny, zmínil jsem se o tom, že nový šéfredaktor bude muset rozhodnout také o počátečním písmenu slova Internet: zda jej Lupa bude jako doposud psát s velkým I, anebo zda se přizpůsobí převládajícímu trendu. Pokud chcete, můžete mu poradit v diskusi.

S upřímným přáním hodně štěstí v novém roce vás zdraví váš bývalý šéfredaktor Marek Antoš.

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.