Hlavní navigace

Martin Hroch reaguje na novou verzi rozhlasové diginovely

27. 3. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
27. 3. 2009

AKTUALIZACE – V úterý jsme přinesli rozhovor se šéfem rozhlasové skupiny Radio Investments Martinem Hrochem, který se vyjádřil i k tehdejšímu návrhu digitální novely zákona o rozhlasovém a televizním vysílání. Vzhledem k tomu, že mezi pořízením tohoto rozhovoru a následným publikováním na Digizone.cz prošel návrh digitální novely několika změnami, rozhodli jsme se dát prostor panu Hrochovi pro nové vyjádření k současné verzi novely.

Současná verze je pro mě přijatelným kompromisem, přinášejícím stabilitu do rozhlasového prostředí. Umožňuje, aby digitalizace (až bude známa platforma a sítě) mohla proběhnout naráz a s podporou všech lokálních, regionálních a celoplošných značek včetně Českého rozhlasu. Především sjednocuje konec analogových licencí k jednomu datu – rok 2025. Řeší celoplošným stanicím lokální odpojování s přijatelným omezením, když dovoluje lokálně odpojit maximálně 15 procent vysílacího času týdně, což neumožňuje podstatné vychýlení z celoplošného programu ani formátu stanice. Umožňuje další vývoj rozhlasového trhu jistou liberalizací v případě koncentrace vlastnictví rozhlasových stanic a navrací definici pokrytí před změnu výpočtu z března 2008 (margin – 6dB), čímž řeší problém, který nastal v minulém roce, kdy se některé rozhlasové sítě náhle na ocitly na hraně. Myslím, že v současné podobě představuje vyvážený model, a naději, že tuzemský rozhlasový trh přežije i turbulentní časy hospodářské recese,“ míní Martin Hroch.

CELÝ ROZHOVOR: Martin Hroch: Na digitalizaci rádií se dívám s nedůvěrou

Původní rozhovor jsme doplnili o tuto odpověď, zároveň máte možnost prohlédnout si i odpovědi M. Hrocha k původní verzi diginovely. Nutno dodat, že ani současný návrh novely nemusí být konečný, jelikož poslanci ho dnes nepřipustili k závěrečnému hlasování, ale vrátili návrh do kulturního výboru k novému projednání.

MM_SS3

Společnost Radio Investments ovládá síť mainstreamových Kiss rádií, pražské alternativní Rádio 1, hiphopové rádio Spin, rockové Rádio Beat a Country rádio.

Poznámka: Autor je šéfredaktorem státního informačního webu k přechodu na digitální televizní vysílání www.digitalne.tv

Autor článku

Autor byl šéfredaktorem severu Digitálně.tv, oficiálního státního informačního webu k přechodu na digitální televizní vysílání. V minulosti vedl internetové deníky RadioTV.cz a RadioTV.