Hlavní navigace

Má Facebook opravdu 1,15 miliardy uživatelů? Podle všeho nikoliv

27. 7. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Výroční zpráva Facebooku hovoří o více než miliardě aktivních uživatelů na měsíční bázi. Ve skutečnosti jich je ale méně. O kolik, to prý ani sám Facebook netuší.

Pokud se pozorně začtete do čerstvé výroční zprávy Facebooku, dozvíte se, že tato sociální síť má 1,15 miliardy „měsíčních aktivních uživatelů“. Nemalá část z tohoto čísla ale připadá na uživatele, kteří ve skutečnosti uživateli nejsou. Jak je to možné? Sám Facebook zmiňuje duplicitní a falešné účty.

  • 5 procent uživatelů připadá na duplicitní účty, celkově je takových uživatelů 57,5 milionů
  • 1,3 procenta nejsou účty uživatelů, jedná se například o Stránky nebo účty zvířat (14,95 milionů účtů)
  • 0,9 procent představují falešné účty (a tady Facebook nejspíš hodně podceňuje realitu) – 10,35 milionů účtů

Co se celkového čísla týče, sám Facebooku udává, že jde o odhad – což je samo o sobě poměrně zajímavé, protože si lze těžko představit, že se ve Facebooku nedokáží dopočítat skutečně aktivních uživatelů. S ohledem na minulost to ale nepřekvapuje – dříve Facebook mezi aktivní uživatele počítal i každého, kdo zavítal jakoukoli webovou stránku, na které je umístěn nějaký prvek Facebooku (zejména Líbí).

Facebook také upozorňuje, že jde o odhad, který je založený na zkoumání velmi malého vzorku účtů.

Ve výsledku je tak možné, že z 1,15 miliardy můžete rovnou odečíst minimálně zhruba 82 milionů účtů, které spadají do jedné ze tří výše uvedených kategorií. Při té příležitosti je vhodné připomenout, že sám Facebooku už v roce 2012 udával, že má 83,09 milionu falešných účtů (tehdy šlo o 8,7 procenta uživatelů). Je málo pravděpodobné, že by za rok došlo tak výraznému k poklesu.

webcast CM

Zmíněný počet falešných účtů z roku 2012 přitom Facebook nakonec vypustil až poté, co se mu nepodařilo obhájit tvrzení, že má pouze 5–6 % falešných účtů. Proti tomu se totiž postavily jiné odhady, které hovořily dokonce o tom, že falešných účtů by na Facebooku mělo být až 27 % z celkového počtu.

Pro srovnání (vychází z výroční zprávy) – mezi posledním čtvrtletím 2012 a druhým čtvrtletím 2013 došlo k vzestupu duplicitních účtů (z 4,8 % na 5 procent), poklesu u chybně použitých (z 2,4 % na 1,3 %) a falešných účtů (z 1,5 % na 0,9 %). 

Autor článku

Konzultant a publicista, provozuje www.pooh.cz. Podle některých si myslí, že rozumí všemu, sám je však přesvědčen o pravém opaku a ani v 30+ letech nedokázal přijít na to, jak mít peníze a nepracovat.