Hlavní navigace

Má program Ethnic TV pro Vietnamce v Česku naději na úspěch?

28. 5. 2009
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Autor: 322915
Před několika dny zahájil z družice Hotbird z pozice 13 stupňů východně testovací vysílání program Ethnic TV - první satelitní kanál v Česku, který bude zaměřený na národnostní menšiny, v první fázi však pouze na Vietnamce. Má tento program naději na úspěch? Podle Česko-vietnamské společnosti rozhodně ano, při oslovení běžných občanů na ulici hlásících se k tomuto národu je ohlas také kladný. Projekt s dobrou myšlenkou však může pokazit fakt, že zvolený satelit je vhodný možná právě pouze pro Vietnamce.

O projektu Ethnic TV

14. května měla na satelitu Hotbird odstartovat své vysílání česko-vietnamská televize Ethnic TV. K tomu skutečně došlo, ale vysílání je pouze v počáteční fázi, kdy se v programu objevuje promo smyčka s několika ukázkami a barevné pruhy s názvem stanice. Dle informace, která je také součástí vysílání, by měl program odstartovat 1. června, tedy v pondělí. Toto datum přesně není v programu uvedeno a nehovoří o něm ani webové stránky, avšak každý den se ve smyčce na konci objevuje zahájení vysílání za X dní. Podle této informace si je jednoduše možné dopočítat, že Ethnic TV tedy stanovila svůj ostrý start právě na nadcházející neděli. Stanice má být v první fázi určena pouze Vietnamcům žijícím na území České republiky. To lze vypozorovat jednoduše i z ukázek, kde se objevují právě zástupci této menšiny a jejich povídání je doplněno českými titulky. Podle tiskové zprávy, kterou nedávno Ethnic TV vydala, by měla mít stanice 38 stálých zaměstnanců.

Ethnic TV screenshot

Screenshot z testovacího vysílání programu Ethnic TV. Foto: Lukáš Polák, DigiZone.cz

Proč televize odstartovala

Tuto otázku si je asi zbytečné pokládat, protože Vietnamců je v Česku skutečně hodně. V majoritní společnosti jsou považováni za poměrně uzavřenou komunitu. Ethnic TV by ale měla diváky přesvědčit o opaku. Je proto televizí s česko-vietnamským týmem a jednotlivé pořady vycházejí z vietnamských námětů a jsou realizovány společně s Vietnamci. Zásadním způsobem budeme podporovat vše, co napomáhá integraci, rozvoji původní kultury, sbližování s komunitami, ale i s původními domovskými státy. Vše, co ulehčí život etniku i jedinci. Vše, co pomůže vzájemnému porozumění, konstatuje ředitel stanice Miroslav Kunc. Důvodem pro spuštění kanálu byl ale podle něj především fakt, že mnoho lidí má odstup od všeho jiného, cizího nebo nesrozumitelného. Kunce však naopak odlišnost přitahovala. Vždy jsem měl a mám mnoho přátel mezi příslušníky různých národností, dodal šéf jediné české satelitní televize zaměřené na národností menšiny.

Vietnamec

Mnozí vietnamští obchodníci už dnes sledují přes satelit ve svých krámcích původní vietnamský televizní program VTV 4 (Foto: Ivana Dvorská, DigiZone.cz)

Miroslav Kunc se snažil pro DigiZone.cz přiblížit problematiku Ethnic TV na příkladu Knihy apokryfů od Karla Čapka. Mám již dlouhodobě možnost sledovat problematiku člověka žijícího v pro něj cizí zemi z blízka a na konkrétních osudech. Vždy jsem si přál, aby se jednou naučili číst česky tak, aby si mohli přečíst Knihu apokryfů od Karla Čapka. Jenže před tím je ještě dlouhá cesta za poznáním nejen českého jazyka, ale především všeho českého – dobrého i špatného, řekl Kunc. Tato cesta je však podle něj neuvěřitelně těžká a stanice by měla být jakýmsi průvodcem po ní. Měla by být jakýmsi mostem, po kterém by mohli cizinci přejít do Čech a my naopak mohli chodit na návštěvu k nim, myslí si Kunc. Myšlenky ředitele stanice můžou znít až poeticky, když se však zamyslíte nad tím, kolik cizinců v Česku žije, rozhodně jde o krok správným směrem a je v podstatě s podivem, že takovýto program zde již nevznikl dávno. Jediným problémem však bude satelitní pozice, která sice může vyhovovat Vietnamcům, ovšem je otázkou, zdali do budoucna bude vhodná např. pro Romy a další.

Stanice bude spolupracovat s Česko-vietnamskou společností

V naší republice je mnoho spolků a sdružení, které se přímo na menšiny zaměřují, nebo s nimi mají něco společného. Jedním z nich je také Česko-vietnamská společnost, jejímž předsedou je Marcel Winter. Ten vidí doslova tento kanál jako vynikající počin, který posílí integraci této šedesátitisícové menšiny do naší společnosti. Je to příkladná a potřebná aktivita zvyšující informovanost o tradicích, životě, současnosti i budoucnosti Vietnamců, uvedl doslova pro DigiZone.cz Winter. Česko-vietnamská společnost bude pro Ethnic TV velmi důležitá. Jde totiž o nejstarší organizací u nás, která účinně pomáhá vietnamské komunitě v integraci do naší společnosti. Již přes 12 let realizujeme pro Vietnamce žijící u nás projekty, které jim konkrétně pomáhají a které pro ně u nás nikdo jiný nedělá. Například před třemi lety jsme vybrali na úhradu léčení těžce nemocného vietnamského novorozence částku 780 tisíc Kč, pochválil si předseda společnosti.

Marcel Winter

Marcel Winter – předseda Česko-vietnamské společnosti. Foto: archiv ČVS

KL24

Za poslední tři roky vzrostl počet řádně zdravotně pojištěných Vietnamců u nás ze 7 na 71 %. V rámci Česko-vietnamského zpravodaje vyšel vietnamsko-český slovník výrazů u lékaře, který se již stal běžnou součástí mnoha nemocnic, například Všeobecné Fakultní nemocnice na Karlově náměstí v Praze 2. I to jsou aktivity Česko-vietnamské společnosti, která se aktivně zapojí do programu Ethnic TV určené pro národnostní menšiny. Rádi budeme s česko-vietnamskou televizí Ethnic TV trvale spolupracovat a za její pomoci seznamovat naši i vietnamskou veřejnost s aktivitami zaměřenými na potřebnou pomoc Vietnamcům žijícím u nás i se současnými problémy, které se snažíme ku prospěchu Vietnamců vyřešit a tím jim pomoci, uvedl pro náš server Marcel Winter. Jsou však i subjekty, se kterými Ethnic TV spolupracovat nebude. Jde např. o Nakladatelství Revue, které se Všeobecnou zdravotní pojišťovnou vydává Česko-vietnamský zpravodaj. Mohli bychom nabídnout informace o zdravotním pojištění a zdravotní péči všeobecně, podává pomyslnou pomocnou ruku Tomáš Vladislav Novák.

Co tedy Ethnic TV přinese

Stanice bude zprostředkovávat přehled o politickém, kulturním a společenském dění nejen v České republice, ale i v celé Evropské unii. Pilotně bude vysílání zaměřeno na vietnamskou menšinu. Postupně, s rozšířenou tvorbou a doplňováním jazykových mutací pořadů, bude vysílání rozšířeno i na ostatní menšiny, což ovšem může být problém. Pro českého diváka zajímajícího se o kulturu národnostních menšin je pozice 13 stupňů východně velmi nevýhodná. Nevysílá zde žádný další český program – televize pro tuzemského diváka jsou šířeny z pozic 23,5 a 19,2 stupně východně a také 1 stupeň západně (výjimkou je ještě Fashion TV na pozici 16 stupňů východně). Z pohledu vietnamského diváka je však situace jiná. Na satelitu Hotbird už totiž vysílá kanál VTV 4 a ten je šířen přímo z této země. Otázkou ovšem je, jaký ohlas na tuto stanici bude, až se obohatí program o složky určené dalším menšinám – např. Romům, Číňanům, Američanům. Bude i pro ně Hotbird vhodným satelitem?

Máte možnost sledovat Ethnic TV?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).