Hlavní navigace

Maďarsko vysílá pozemně v MPEG-4, některé programy zakóduje

4. 12. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
4. 12. 2008

Start řádného zemského digitálního televizního vysílání v Maďarsku se neobešel bez komplikací. První multiplex, který nyní vysílá ze třech lokalit a pokrývá svým signálem 60 procent populace, využívá kompresní standard MPEG-4 a obsahuje zatím pouze dva televizní programy. Z toho jeden vysílá ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV), takže jej naladí pouze diváci se speciálním set-top-boxem a televizorem HD ready, upozorňuje server Digimedia.sk.

VÍCE: Miliony Maďarů dostaly vánoční dárek, pozemní digitální televizi

Pozemně lze nyní v Maďarsku naladit programy Duna TV v HD verzi a Duna II Autonómia, poznamenává server Digimedia.sk. Operátor multiplexu, společnost Antenna Hungária, která má v Maďarsku podobné postavení jako České Radiokomunikace v tuzemsku, nadále jedná o zařazení programů veřejnoprávní televize MTV a komerčních televizí RTL Klub, TV2, ATV a HírTV.

MTV, RTL Klub a TV2 by měly vysílat v multiplexu nekódovaně. Komerční stanice měly s operátorem uzavřít smlouvu k 1. prosinci, kdy začalo řádné vysílání prvního maďarského multiplexu, nedohodly se ale na podmínkách. TV2 se proto obrátila na soud, neboť podmínky Antény Hungária se jí zdály být nepřijatelné. RTL Klub zase soudně napadnul zákonné podmínky přechodu na digitální vysílání. Chce totiž provozovat další kanály, a v zákoně k tomu nemá žádnou oporu.

Třetí soukromá maďarská televize Viasat3 zatím s operátorem multiplexu jedná. Televize ATV a zpravodajský kanál HírTV chtějí v digitální síti vysílat kódovaně jako placené kanály. Antena Hungária začala označovat set-top-boxy vhodné pro příjem jejího multiplexu nálepkou, která upozorňuje na kontabilitu zařízení se současnými technickými parametry zemského digitálního vysílání v Maďarsku. Podle serveru Sat.hu je ale set-top-boxů s MPEG-4 na trhu nedostatek a nálepky do řady obchodů nedorazily včas.

KL22 hlasovani

Větší výběr vhodných set-top-boxů je v internetových obchodech, které Antena Hungária propaguje na svých internetových stránkách. Nejlacinějším řešením jsou USB přijímače prodávané za přibližně 10 tisíc forintů (38 eur). MPEG-4 set-top-box s podporou HDTV se prodává od 34 tisíc forintů (130 eur), uvádí server Digimedia.sk. Zařízení Alcor HD-8000 za tuto cenu podporuje i standard MPEG-2, příjem Full HD obrazu, má výstup pro Dolby Digital 5.1, HDMI a další obrazové rozhraní.

Zemské digitální televizní vysílání v Maďarsku nyní probíhá z vysílačů Budapešť, Kabhegy a Szentes. V příštím roce by měl signál pokrýt až 85 procent populace, do dvou let, kdy se budou vypínat analogové kmitočty, 96 procent.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.