Hlavní navigace

Mají satelitní operátoři platit televizím, nebo televize operátorům?

3. 8. 2009
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
3. 8. 2009

Český trh se satelitní televizí se dostal do unikátní situace. Zatímco před několika lety bylo běžné, že provozovatelé satelitních platforem mají platit televizím za šíření jejich signálu, nyní se situace obrací a operátoři požadují platby od nových televizí za to, že je zařadí do své nabídky. Česko je v tomto směru světovým unikátem. Shodli se na tom Martin MrnkaJiřím Balvínem. První jmenovaný založil a vedl zpravodajskou televizi Z1, druhý šéfuje hudební televizi Óčko. Oba společně diskutovali o tomto tématu v rámci festivalu Letní filmové školy v Uherském Hradišti.

Důvodem proč Z1 ani Óčko nejsou v UPC Direct, a Z1 není ani v nabídce služby Digi TV, jsou peníze. Operátoři prý požadují od těchto vysílatelů peníze za to, že je pustí ke svému publiku. V minulosti to bylo opačně. Satelitní i kabeloví operátoři dodnes platí většíně televizí za to, že je můžou vysílat v placených nabídkách a vydělávat na platbách od diváků.

Cloud23

Satelitní operátoři se brání zařazování nových terestrických televizí zejména od doby, co začaly v Česku vysílat první řádně licencované stanice v DVB-T. Platforma UPC Direct sice zařadila novou plnoformátovou televizi Barrandov do své nabídky, jenže vynechala zpravodajskou televizi Z1 i Primu Cool a dlouhodobě nevysílá ani Óčko. Pokud jde o Digi TV, ta má Óčko ve své nabídce, jenže odmítá zařadit Barrandov, Z1 i Primu Cool.

Nové slovenské stanice ale platforma Digi TV zařazuje operativně – na rozdíl od UPC Direct má v nabídce i veřejnoprávní kanály STV Dvojka a STV Trojka, i Joj Plus, která v konkurenčním UPC Directu rovněž chybí.

Autor článku

Autor byl šéfredaktorem severu Digitálně.tv, oficiálního státního informačního webu k přechodu na digitální televizní vysílání. V minulosti vedl internetové deníky RadioTV.cz a RadioTV.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).