Hlavní navigace

Máme se bát Al-Kajdy?

4. 12. 2006
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Supertajná teroristická síť se chystá vyplenit americké finanční trhy za pomocí Internetu. (Kapitalistický) svět je v ohrožení! Nastoupí agent jejího veličenstva?
Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Úřad, který se v USA zabývá vnitřní bezpečností, tedy hlavně ochranou před terorismem, minulý týden vydal varování, podle kterého se teroristé chystají zaútočit na banky a další finanční instituce. Rozdíl oproti dnes obvyklé představě teroristy v kokpitu dopravního letounu je, že maskovaný násilník se samopalem má tentokrát sedět u počítače. Útok údajně hrozí webům varovaných institucí. Jinak řečeno, Al-Kajdá chystá velký kyberneticko-teroristický čin ve snaze paralyzovat online ekonomiku. Přesnější důkazy o možných hrozbách, jež mají trvat do konce prosince, nejsou, ale prý je třeba se jich obávat.

Elektronické obchodování je dnes důležité a proteče jím spousta peněz. Paralýza některých služeb před Vánoci by Američanům mohla připomenout, že Santa možná už příští rok nepřijde, a podnikatelům, hlavně těm velkým, by mohly vzniknout nedozírné ztráty. Z tohoto hlediska je třeba podobná rizika brát vážně. Ale je zde i jiné hledisko.

Svět se bojí terorismu. Asi tak, jako Česko hledá superstar. Poté, co demokraté nedávno značně posílili svou moc v Kongresu i Senátu, se najednou mluví o usmíření s Íránem, o odchodu z Iráku, prostě o všech těch ošklivých věcech, o kterých nechtějí jestřábi ani slyšet. Závislost některých lidí na násilí stoupla do té míry, že k vyvolání strachu už nestačí ani hrozba zásahem zbrusu nového A380 do Empire State Building. Čili – podobně, jako je většině Česka jedno, kdo v Superstar vyhraje – je většině světa jedno, kdo varuje před vousatým starcem a jeho organizací. Ale většina (západního) světa dnes používá Internet a online bankovnictví. Z této logiky vyplývá, že stejně jako se do virtuálního světa mohou stěhovat skuteční teroristé, můžou se zde stěhovat i ti, kteří před nimi potřebují strašit. Abych si půjčil slovíčko ze světa vědy, „metateroristé“.

Tím se strach z teroru stává skutečně globálním. Zcela v souladu s principy Internetu varování amerického úřadu spolehlivě vyděsí Evropany i Asiaty, když to přeženu, tak i chudé africké spoluobčany, posílající účet za vodu ze svého OLPC.

cyber-obecný tip

Otázkou je, zda větší škodu páší teroristé, nebo metateroristé. Pokud vím, tak opatření proti známé hrozbě jsou nejúčinnější, pokud se provádějí ve skrytu. A v pátek krátce po poledni, tedy několik hodin po vydání hrozby, je úroveň ohrožení dle Symantec ThreadCon na standardní druhé „zvýšené“ příčce. Tedy nic.

Pokud čtete tuto glosu a dolar má hodnotu potištěného papírku, případně pokud ji z důvodu globálního výpadku nečtete vůbec, tak se omlouvám za svůj omyl a slibuji, že příště se pokusím být pesimističtější. Jinak si ale myslím, že tento planý poplach je spíše předvánočním politickým tahem než skutečným ohrožením. Ať už amerických finančníků nebo – zprostředkovaně – i nás.

Autor článku

Autor je sociolog, odborný publicista, poradce, a lektor.