Hlavní navigace

Opravdu exotický spam

6. 11. 2006
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Je všeobecně známo, že cizokrajné země přitahují nevyžádanou elektronickou poštu stejně jako Pamelino poprsí uznalé pohledy. Zatímco Nigérie dala populárnímu podvodu jen jméno, společnost McAfee zjistila, že spammeři se stěhují ještě dál.
Vojtěch Bednář

Ilustrace: Nenad Vitas

Na světě je hodně zajímavých míst, kam se jen tak nepodíváme. Ostrov Man, Tuvalu, Tokelau, Americká Samoa a další. Slunce, pláže, azurový Pacifik, ještě by to chtělo lehátko a drink. Ale probuďme se. Zatímco obyčejný člověk miniostrůvek Tokelau patrně nenavštíví, je velmi pravděpodobné, že tento ostrůvek udělá vizitu u něj doma. Pochopitelně ne osobně, ale prostřednictvím záplavy nevyžádané pošty. Malé ostrovní státy se totiž pomalu stávají zemí zaslíbenou všem spamerům. Opět ne osobně, protože na plochu těchto ostrůvků by se moc spammerů nevešlo, zato mnohem fikaněji.

I ty nejmenší země mají své domény nejvyšší úrovně. Narozdíl od všeobecně známých základních domén jsou tyto TLD využívány nepatrně a také o nich existuje mnohem menší povědomí. Kolik uživatelů ví, kde asi tak leží .tk, .tv, nebo .as? Stejně jako je z nezvyklé domény zmaten člověk, nemusí si s e-mailem pocházejícím z ní vědět rady ani protispamový filtr.

A právě toho začali spammeři využívat. Tedy alespoň podle McAfee. Stále více spamu pochází z domén registrovaných v exotických, vzdálených, málo obydlených nedůležitých zemičkách. Některé z nich mají hustotu domén, z nichž přichází nevyžádaná pošta, přepočtenou na plochu ostrova takřka neuvěřitelnou. To pochopitelně vyžaduje nové metody boje proti nevyžádané poště, nicméně fakt, že se spammeři stěhují do vzdálených končin, má ještě jednu zajímavou souvislost.

cif-tip-téma-foto

Některé z oněch pro laika neznámých domén jsou ve skutečnosti velmi dobře známými místy, kde lze hledat řekněme obsah určitého typu. Weby s warezem, cracky, pirátskými nahrávkami a „plnými verzemi“, nástroji pro hackery a podobným obsahem se již tradičně nacházejí právě na těchto doménách. Samozřejmě ne všechny, ale nemálo těch… stěžejních ano. Nic proti obyvatelům Tokelau, kteří umožnili zaregistrovat si u nich doménu zadarmo, ale ona doména bývá označována jako vlastně takové smetiště. Obskurní místo s obskurním obsahem. Ostatní na tom nejsou moc jinak.

Takže. Jestliže spameři začínají ve snaze o překonání ochranných filtrů odesílat svou poštu z exotických zemiček, pak se ve virtuálním světě stěhují tam, kam doopravdy patří. Do míst (TLD, s azurovým Pacifikem to nemá nic společného), která jsou vlastně takovou zapáchající skládkou Internetu. Kde bobtnají cracky, smrdí nekvalitní porno a z křivulí webů pro hackery se valí nazelenalý dým. Možná se nad tou exotikou pozastavíme a podivíme se jí. Ale ve skutečnosti bychom měli být rádi, že obtížný hmyz Internetu třeba konečně, i když nechtě, našel sám sebe a stěhuje se na patřičná místa. Dobře jim tak.

Autor článku

Autor je sociolog, odborný publicista, poradce, a lektor.