Hlavní navigace

Martin Mrnka: Liberalizace trhu může znehodnotit licenci Z1

22. 7. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
22. 7. 2008

Jakmile dojde k vypnutí zemského analogového televizního vysílání a trh se otevře naprosto všem zájemcům o provozování digitální televize, dojde k určitému znehodnocení licencí pro celoplošné zemské digitální vysílání. V rozhovoru pro server RadioTV.cz to říká generální ředitel zpravodajského kanálu Z1 Martin Mrnka.

Určitě to znehodnocení licencí je, to bezpochyby. Spíš než my by o tom mohl vykládat třeba kolega Fero Fenič nebo kolegové na Barrandově, protože původně to vypadalo, že získáte minimálně nějakou osmiletou ochrannou lhůtu. Teď to vypadá, že nezískáte vůbec nic, naopak budete muset prošlapávat velmi těžkou a složitou cestu, kdy budete vysílat na maximum a přitom budete vysílat jenom pro část obyvatel, prohlásil Mrnka.

MM_SS3

Podle šéfa Z1 je ale jednodušší přijít na trh s tematickým kanálem než s plnoformátovou televizí: Samozřejmě držím palce jak televizi Barrandov, se kterou budeme doufám úzce spolupracovat, tak televizi Febio, ale taky rozumím tomu, že to bude velmi složité, protože jestliže my vydáváme na program stovky milionů korun, oni budou muset vydávat miliardy, aby se vyrovnali televizi Nova nebo Prima, a to není jednoduché za situace, kdy vás divák nevidí, kdy máte pokrytou třeba třetinu populace, ale z té populace jenom část lidí má set-top-boxy, jenom část má kabelové nebo satelitní připojení nebo IPTV.

Televize Z1 chce podle Mrnky pozemně vysílat v největších českých městech a naplnit literu zákona, podle které je celoplošným vysíláním takové vysílání, které pokrývá signálem sedmdesát procent území státu. Už nyní není reálné vyžadovat od soukromých subjektů, aby pokryly 99 procent území České republiky, protože to je strašně neekonomické. To potom ty subjekty spíš raději vrátí licenci, než aby tyto peníze vydávali. To, co má smysl, je pokrytí velkých aglomerací, zhruba sedmdesát procent území České republiky, a dokrytí zbytku satelitním vysíláním, uvedl Mrnka.

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.