Hlavní navigace

Mascom MC2600HD IRCI: satelitní set-top-box Skylink Ready s PVR

13. 7. 2011
Doba čtení: 8 minut

Sdílet

 Autor: 322915
Dnes vám představíme na našem trhu zcela nový HD satelitní přijímač Mascom MC2600HD IRCI. Disponuje jedním CI slotem pro CA modul a jednou čtečkou karet Irdeto s certifikací od satelitní služby Skylink (Skylink Ready). Umožňuje nahrávání pořadů na externí disk. Tento přijímač vyrobený v České republice je celý v černé barvě. Rozměry přijímače jsou 280 x 60 x 190 mm a hmotnost cca 1,5 kg. Překvapuje vysoce kvalitním obrazem a rozlišením až do 1080p.

Tento HD digitální satelitní přijímač umožňuje příjem vysílání ve standardním (SD) i vysokém rozlišení (HDTV). V paměti je možné uložit až 8000 rozhlasových a satelitních programů. Seznam programů podporuje vytváření seznamů oblíbených programů, nastavení zámku na přístup k programu, zrušení programu ze seznamu či reorganizace seznamu. Přijímač podporuje instalaci nových verzí software a tedy možné budoucí rozšiřování své funkčnosti.

Přední panel

Na předním panelu je odleva tlačítkový vypínač, následují do kruhu situovaná tlačítka pro pohyb v Menu a ovládání hlasitosti. Dále vpravo jsou nad sebou další tři tlačítka, první EXIT pro ukončení různých funkcí, druhé je zatím bez funkce a třetí MENU/OK je vstupem do soustavy Menu a potvrzení voleb v Menu. Následuje okno světle zeleného čtyřmístného numerického displeje, který v provozním režimu indikuje číslo předvolby, při stavu připravenosti čas, nebo v Úsporném režimu nesvítí vůbec. Zcela vpravo pod odklopným víčkem najdeme v horní části štěrbinu pro kartu podmíněného přístupu a pod ní šachtu pro modul dekódování.

MASCOM MC2600HD IRCI přední panel
MASCOM MC2600HD IRCI přední panel 2

Zadní panel

Na zadním panelu odleva jsou dva F porty. První nahoře vstup pro připojení 1× LNB-SAT a pod ním Loop Out: 1× LNB-SAT výstup pro propojení s případným dalším sat. přijímačem. Následuje výstupní trojice cinch konektorů pro analogový signál: CVBS video a 2× audio. Dále trojice cinch konektorů YPbPr pro HD výstup. Pod nimi je jeden analogový výstup SCART. Následuje optický digitální audio výstup a HDMI 1.3 port pro připojení LCD nebo plazmy. Posledním portem je USB 2.0 pro připojení externího USB disku, nebo softwarovou aktualizaci. Zcela vpravo na panelu je síťový vypínač (napájení 90–240V, 50/60Hz) a vedle napevno zabudovaný síťový kabel. Spotřeba přijímače je ve StandBy 16Watt, v úsporném režimu menší, než 1 Watt.

MASCOM MC2600HD IRCI šachta
MASCOM MC2600HD IRCI zadní panel

Dálkové ovládání

Dálkové ovládání je v černém, na dotek mechovém provedení s postranními chromovanými lištami. Ve spodní části je v prostoru baterií mírně zesílené. Má 47 gumových dobře popsaných tlačítek, které mají dostatečný zdvih a jsou dobře ovladatelná jednou rukou. Je napájeno dvěma AAA bateriemi. Má také několik přímých tlačítek, které vás přímo navedou rovnou k volbám tak, aby nebylo nutné k nim přistupovat přes menu. Identické dálkové ovládání je dodáváno i k přijímači Homecast HS 3200CIIR.

MASCOM MC2600HD IRCI dálkové ovládání

Instalace

Uživatelsky příjemné on-screen menu v 19 jazycích s funkcí FIRST INSTALL pro snadnou prvotní instalaci s možností volby předuložených seznamů programů, což umožní rychlé naladění a jednoduché zprovoznění přijímače, které umožní nastavit satelitní přijímač i méně zdatnému uživateli. Předladěny jsou satelity Astra 3 (23,5) a ASTRA 1 (19,2). K dispozici je také automatické i manuální vyhledávání programů.

MASCOM MC2600HD IRCI hlavní menu

Hlavní Menu je rozděleno do těchto šesti sekcí, které jsou zobrazeny na těchto screenshotech, ze kterých se dostanete k dalším přednastavením, funkcím a volbám.

MASCOM MC2600HD IRCI OSD

V Hlavním menu také nastavujeme předvolby OSD na obrázku vlevo a video výstupů přijímače vpravo. Přijímač je DiSEqC 1.0, 1.2, 1.3 (USALS) kompatibilní – systém pro natáčení antény motorem (Mascom ScanMaster) a má podporo pro různé jazykové verze titulků (DVB subtitles). Samozřejmostí je Rodičovský zámek i Hotelový mód.

MASCOM MC2600HD IRCI rozlišení

Pro změnu rozlišení obrazu nemusíme do Hlavního menu, stačí zmáčknout tlačítko A/V+ na dálkovém ovládání (obrázek vlevo). Měníme zde také poměr stran obrazu ze tří voleb (Auto, Pillar box a Pan & Scan). Poslední volbou v tomto menu, které jsme iniciovali tlačítkem A/V+ je nastavení Audio stopy. Audio stopy a jejich uložení do paměti lze provádět pro každou předvolbu odděleně. Na výběr jsou volby: Stereo, Levý, Pravý nebo L+P kanál. Můžeme zvolit výstupy analogové, například pro domácí kino, nebo digitální audio výstup Dolby Digital AC3 kompatibilní.

Na obrázku vpravo je možné třídění programů do skupin oblíbených. Vytváříme zde seznamy programů a vytváříme favoritní skupiny televizních i rozhlasových stanic. Je také umožněna editace pořadí stanic v seznamech.

EPG

Elektronický programový průvodce (EPG) je zobrazován pro náhled na 7 dní dopředu. Spustíme jej stiskem tlačítka EPG na dálkovém ovládání. Má dva režimy zobrazení Singl EPG a Multi EPG. Singl zobrazí časovou osu jednotlivých programů a detailní EPG zvoleného programu. Multi zobrazuje denní podrobnou časovou osu vysílaných pořadů vybraného programu. V režimu EPG je vlevo nahoře zmenšené okno, kde můžeme sledovat náhled živého vysílání zvoleného programu. Prostřednictvím EPG můžeme také programovat časovač. Vstup do funkce „Rezervace“ je buď z EPG stisknutím červeného tlačítka, nebo z menu „Předvolby“, položka Rezervace.

MASCOM MC2600HD IRCI EPG

Pohled na hlavní okno EPG. V dalším režimu lze zobrazit denní časovou tabulku celodenního vysílání jednoho zvoleného programu.

MASCOM MC2600HD IRCI lišta
MASCOM MC2600HD IRCI lišta 2

Informační lišta se zobrazí při každém přepnutí programu a nebo vždy když během sledování programu stisknete tlačítko [INFO]. Informace o rozlišení obrazového výstupu se zobrazí také v horním rohu obrazovky. Doba zobrazení je 1–9 sekund a nastavuje se v menu „Nastavení OSD“ Stisknete-li v době zobrazení informačního návěští opět tlačítko [INFO], zobrazí se okno podrobných informací o pořadu dostupné díky funkci Elektronický přehled pořadů.

Teletext

DVB teletextový generátor s 800 stránkovou pamětí je po načtení stran velice rychlý. Zobrazuje se ve zmenšeném okně na popředí programu. Nastavuje se ve dvou režimech průhlednosti a třetí bez pozadí vysílaného programu. Českáslovenská diakritika je bezchybná. Teletext umožňuje i zobrazování skrytých titulků.

CI slot a vestavěný dekodér Irdeto

Pod odklopným víčkem na předním panelu je nahoře jeden licencovaný slot pro přístupovou kartu Irdeto. Tu vložíme chipem dolu a dopředu. V něm bez problémů fungují jak zcela nové karty Skylinku Irdeto Plsys a CS Link Irdeto, tak starší ICE karty Cryptoworks-Irdeto. Pod tímto portem je CA slot pro CI moduly. Tam můžete použít nejrůznější moduly. Například v modulu Cryptoworks, nebo starším modulu T-Rex spolupracují s kartami CS-Link, nebo staršími Cryptoworks T&T, ale i s kartou ICE. V modulu Irdeto Smit pracuje jak nová originální karta Irdeto, tak ICE karta Cryptoworks-Irdeto. Problém nebyl ani při použití různých kombinací dvou různých karet.

MASCOM MC2600HD IRCI moduly a karty

Při testu jsem použil tuto kombinaci různých karet a modulů

Upgrade software

Novým software, pokud je k dispozici můžeme oživit chování přijímače, případně přidat některé funkce. Hlavním smyslem je však opravit chyby, které se mohou vyskytnout po uvedení přijímače na trh a projeví se teprve v uživatelském provozu. Tento přijímač má mít dvě možnosti jak tuto činnost provést. První je z externího USB úložiště, kam si zkopírujeme nejnovější oficiální firmware, který si stáhneme z Internetu. Bývá ke stažení na stránkách výrobce. Můžeme použít i alternativní software, kde navíc zpravidla získáváme funkce, které výrobce nemůže, nebo nechce v oficiálním software mít. Druhá možnost je stahovat software přijímačem ze servisního satelitního kanálu tzv. OTA. Tato možnost však u tohoto přijímače nefunguje a v nabídce OTA v Menu je zatím neaktivní. Pro aktualizaci SW a programové tabulky z vysílání OTA si tedy musíme ještě počkat. Protože je tento přijímač v prodeji teprve několik dnů, zatím žádný nový software není k dispozici.

USB PVR Videorekordér

Přijímač nahrává i přehrává pořady satelitního vysílání v původní kvalitě (až do formátu HDTV 1920×1080p) na připojené USB zařízení. Nahrávání je možné s okamžitým stratem nahrávky. Délku jedné nahrávky můžete načasovat od 5 minut až na 9 hodin 55 minut! Časovač pro nastavení nahrávky v nepřítomnosti má neomezený počet zadání. Zrychlené/zpomalené přehrávání, rychlý posun po časové ose. Spolupracuje s USB Flash i externími HDD disky. Na disku najdeme nejdříve pomocný soubor *.info. Nahrávky jsou ukládány na disk do adresáře PVR, kde najdeme pro každý záznam další adresář, každý se souborem/soubory jedné nahrávky. Záznam nahrávek je rozdělen podle délky na jeden, nebo více souborů o velikosti 1,11Gb plus zbytek. První soubor je opatřen koncovkou *.TP0, další soubory *.TP0.elu. Přijímač přehraje pouze záznamy video/audio pořízené přijímačem. Přijímačem je možné disk i naformátovat.

Převod nahraných záznamů

Nejlepší výsledky s převodem formátu *.tp0 jsem zaznamenal s programem DVR Studio Pro. Tento program je na webu i v šedesátidenní zkušební verzi. V něm můžete stříhat, převést formát i případně vypalovat DVD. Některá omezení však má u záznamu kódovaných programů, které nepřijme k editaci a na „obrazovce“ programu se objeví přeškrtnutý dolar. Názvy nahrávek s českou diakritikou je nutné při otevírání v tomto programu nejdříve přejmenovat na jakýkoliv název bez diakritiky, jinak jej nepřijme. Takto přejmenované nahrávky ale již „neuvidí“ na disku satelitní přijímač, pokud je tam necháte přejmenovány k pozdějšímu přehrávání.

Záznamy z přijímače jsem zkoušel přehrát v TV Samsung jeho vestavěným Playerem. To se mi nepodařilo, ani když jsem soubor *.tp0 přejmenoval na *.mpeg, *.ts, *.tp nebo *. trp. V některých případech je takto přejmenovaný soubor schopný vestavěný televizní Player přehrát.

Převod videa TP0 (čti TP nula) do MPEG můžete také programem MPEG_Streamclip 1.0.1, který je například zde: http://www.digital-digest.com/sof­tware/download­.php?sid=1129&ssid=0&did­=3. Program převede stream TP0 na MPEG (konverzi provede, ale sám nepřehraje). Soubor MPEG pak zpracujete normálním způsobem. Tento program převádí celkem s úspěchem videosoubory: .ts, .ps, .vob, .vro, .dat, .vdr, .pvr, .rec, .mpeg, .mpg, .m2p, .m2t, .mts, .m2v, .m1v, .mpv, .mmv, mod, .vid, .avr, .dcm, .tp, .tp0, .trp, .tod, .mov, .dv, .avi, .mp4, .m4v, .divx, .jpeg, .jpg, .tiff, .tif; nebo audiosoubory: .aiff, .aif, .m1a, .m2a, .mp2, .mpa, .ac3, .aud.

Abyste však v PC mohli program MPEG_Streamclip 1.0.1 nainstalovat, musíte mít nejdříve nainstalovaný Quick Time 7 (například stažený zde: http://www.slu­necnice.cz/sw/qu­icktime-7/), nebo Quick Time Alternate 1.61 a vyšších verzí.

MASCOM MC2600HD IRCI certifikát

Závěr

Tento přijímač nápadně připomíná svým Menu přijímač Homecast HS 3200CIIR, které je téměř totožné. Shodu najdeme také na chassis s rozmístěním součástek i zadním panelu. Dálkového ovládání je zcela identické. Nápadně podobné jsou i parametry přijímače. Je však v jiném kabátě a jeho cena je o několik stokorun menší. Obraz přijímač zpracovává ve výborné kvalitě. Nahrávání i přehrávání pořadů je bezproblémové, problémy jsou se zpracováním a převodem nahrávek na jiné formáty. Zahřívání přijímače při provozu je malé. Přijímač splňuje normu spotřeby ve Standby. Certifikát od Skylinku k tomuto přijímači je zárukou dobré spolupráce s kartami Irdeto, což se v provozu potvrdilo.

Poklepáním pravým tlačítkem myši na jakýkoliv obrázek v textu jej zvětšíte v novém okně.

MASCOM MC2600HD IRCI krabice

Balení obsahuje:

CIF23

– Mascom MC 2600 HD IrCI-USBPVR
- Dálkové ovládání
- 2× AAA baterie
- český návod k obsluze

Přijímač k testu zapůjčila firma IPON s.r.o. se sídlem v Rokycanech
Web přijímače: http://www.tvdi­gitalne.cz/mas­com-mc-2600-hd-irci-irdeto.html
e-mail: info@tvdigital­ne.cz
Orientační cena: 3 090 Kč včetně DPH
Foto a screenshoty autor + 1× grafika z manuálu

Stahujete si nahrané pořady ze satelitního přijímače do PC?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).