Hlavní navigace

Měla by satelitní služba Magio Sat šanci také v České republice?

6. 12. 2009
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

V České republice fungují stejně jako na Slovensku čtyři provozovatelé satelitních televizních služeb. Bylo tedy velkým překvapením, když společnost Slovak Telekom ohlásila, že u našich východních sousedů chce spustit pátou. Osobně jsem toho názoru, že velký prostor pro experimenty už zde není. Programů v klasickém rozlišení je zde více než dost a přibývají, i když ne tak rychle, jak bychom si představovali, i programy ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV). I ona internativita, kterou Magio Sat slibuje, vlastně není nic revolučního.
Lukáš Polák

Ilustrace: Nenad Vitas

Začátkem příštího roku startuje na Slovensku nová satelitní platforma Magio Sat. Pro mě osobně je překvapením, že k tomu dochází. Na tamním trhu už je totiž poměrně přeplněno. Působí zde čtyři platformy – CS Link, Skylink, Digi TVUPC Direct, což je poměrně velké číslo. Když jsem ještě o satelitním Magiu nic nevěděl, pokládal jsem si otázku, co chce vlastně další satelitní operátor nabídnout nového? Vyplatí se vůbec vstup páté satelitní platformy na tento trh? Než rozeberu samotné Magio, podívejme se na jednotlivé balíky, které jsou na Slovensku dostupné nyní. Jako nejperspektivnější se jeví Skylink, který již v základní nabídce za cenu karty nabízí pěknou dávku stanic včetně ČT 1 HD, u nás také Novu HD. CS Link je v podstatě to stejné, jen chybí ony HD stanice. Digi TV a UPC Direct pak nabízejí hned placené balíky s prémiovými kanály, ty si však můžete objednat i u CS Linku nebo Skylinku. Ne zbytečně popisuji situaci na slovenském trhu, protože úplně stejná je i na tom českém.

Otázka je tedy nasnadě. Měl by smysl vstup další satelitní platformy na český trh? Odpověď je jednoduchá, alespoň pro mě osobně. Neměl. Samozřejmě hned mohou vyvstat námitky ve smyslu, ža by operátoři museli zlevnit ceníky, aby si udrželi zákazníky, dávat výhodnější nabídky a zkrátka by se museli víc snažit. Jenže o tom to není. Český trh je přesycen a jsem toho názoru, že čtyři satelitní platformy jsou pro tak malý trh, jako je Česko, úplně dostačující. Společnost Slovak Telekom však přichází s něčím, co nazývá jako revoluční. Oním plusem navíc, kterým se chce Magio Sat odlišit od svých konkurentů, je interaktivita. Když jsem ještě o tomto tématu nic nevěděl, osobně jsem ho několikrát probíral s redakčním kolegou Jurajem Koišem. Tak trošku jsme se posmívali a říkali jsme: Interaktivita? A jak jí tam jako chtějí dostat? Nebude onou interaktivitou náhodou elektronický programový průvodce (EPG) a PVR, tedy funkce, na které jsme zvyklí u dnes téměř každého set-top-boxu?

UXD

Mně ani Juraje však nenapadla jedna věc, kdy je interaktivitu možné získat mnohem jednodušeji, než se možná zdá. Stačí totiž, když onen přijímač pro platformu Magio Sat bude disponovat ethernetovým připojením. Zkušenější uživatelé a lidé, kteří si mohli vyzkoušet více set-top-boxů např. s operačním systémem Linux, si jistě všimli, že disponují také funkcemi, jako je videoportál YouTube, předpověď počasí, horoskopy a eventuelně i další funkce, které však běžný člověk nevyužije. A právě s tím přichází Magio Sat. Do jejich set-top-boxu je integrován např. EPG, program kin nebo divadel a řada dalších záležitostí. Samozřejmě funkce PVR (přehrávání ze záznamu, přetáčení, vracení, timeshifting) jsou k dispozici. Ve výsledku pak lze říci, že vlastně tato služba nepřináší nic nového. Důležité je však mít přístup k rychlejšímu internetu. Doporučuje se alespoň 1 Mbps.

Kdyby totiž neměla platforma Magio Sat integrovaný Magio Portal, nenabízela by vlastně nic navíc. Ona to v podstatě nenabízí ani tak. Pokud totiž budu chtít podle tohoto modelu mít interaktivní např. CS Link nebo Skylink, absolutně to nebude žádný problém. V podstatě bude zapotřebí mít pouze nějaký trošku nadstandardní set-top-box a abonentskou kartu platformy. Z programové nabídky už asi taky není možné nic extra vykouzlit. Na trhu máme omezený počet stanic díky tomu, že ne všechny jsou počeštěné, a tak pokud udělá Slovak Telekom nabídku, dejme tomu, sto třiceti programů, rozdíl např. od UPC Direct zde asi příliš velký nebude. HDTV stanice už jsou na trhu pomalu také běžným standardem, takže se nic převratného očekávat nedá. Interaktivita je ale právě to, na co Magio Sat sází a bude-li se nadále běžným uživatelům předkládat jako něco revolučního, určitě je tu šance na úspěch. Já chci říct jen tolik, že ať by přišel na český trh jakýkoliv nový satelitní operátor, příliš toho už vymyslet nemůže. Zachránit by to snad mohla jen domácí videopůjčovna přes satelit, jejíž nasazení Slovak Telekom v budoucnosti slibuje.

Myslíte si, že platforma Magio Sat by v České republice uspěla?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.