Hlavní navigace

Měly by kabelovky platit pokutu za cizí porno?

28. 6. 2009
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 115393
Zeptala se mě tento týden redaktorka České televize, co si myslím o hromadné pokutě více než dvaceti kabelovým společnostem za to, že erotický kanál Hustler TV, který mají ve své nabídce, odvysílal fingované znásilnění. Kabelovky musí pokutu zaplatit místo provozovatele erotického kanálu, protože ten nemá pro Českou republiku vysílací licenci.

Do televize se toho moc říct nedá, když se k něčemu vyjadřujete, dostanete prostor maximálně tak na jednu větu. Řekl jsem tedy popravdě, že pokuta pro kabelové společnosti je v pořádku, protože Hustler TV u nás vysílá jenom prostřednictvím jejich registrace. Tedy že kabelové společnosti vlastní registraci pro převzaté vysílání programu Hustler TV ve svých rozvodech a podle platného zákona o rozhlasovém a televizním vysílání tedy nesou odpovědnost za obsah jeho vysílání.

Takže když Hustler TV odvysílal tvrdší erotiku založenou na znásilnění, což není podle našeho zákona přípustné, nesou za to odpovědnost právě kabelové společnosti. Jiným způsobem se Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) naplňování zákona nedomůže. Jiná by byla, kdyby samotná Hustler TV vlastnila oprávnění pro vysílání v České republice. Pak by odpovědnost za závadný obsah vysílání padala především na provozovatele této televize.

Když jsem se nad tím ale později zamyslel a vžil se do role kabelového operátora, shledal jsem, že naše mediální právo je dost nedomyšlené. Jak může kabelová společnost předvídat, co se objeví ve vysílání programu, ke kterému vlastní registraci pro převzaté vysílání? To by třeba UPC musela mít speciální pracoviště, kam by přicházel signál Hustler TV, společnost by ho u sebe „zpožďovala“, kontrolovala nevázanost obsahu a s několikaminutovým zpožděním pouštěla do svých rozvodů. Pokud by byl obsah závadný, obrazovka by na chvíli ztmavla.

Pro kabelové společnosti by to znamenalo enormní náklady na techniku, čas a zaměstnance. V podstatě každou noc od 22:00 do 06:00 by musely stavět stráž na monitorovací pracoviště. Ba co víc, stráží by muselo být asi víc: kabelové společnosti obvykle nabízejí hned několik erotických kanálů, a uhlídat je všechny najednou by byl pro takového strážníka problém. Zvlášť u tak specifického obsahu…

KL22 hlasovani

Jenže legislativně závadný obsah můžou odvysílat i jiné druhy televizí. Klidně i slovenská Markíza nebo dokumentární Spektrum. Uhlídat všechny by byl nadlidský úkol. Vždyť ani sama RRTV nedokáže usledovat všechny televize a dodržování zákona kontroluje jen namátkově. Požadovat po kabelových společnostech (a potažmo i po operátorech IPTV), aby nesly odpovědnost za něco, co nemohou samy o sobě ovlivnit (i kdyby si zřídily monitorovací pracoviště a zpožďovaly signál, je velkou otázkou, zda by mohly samy od sebe přerušit vysílání „závadného“ programu, protože by tím mohly porušit jejich vysílací práva), je prostě nesmysl.

Věřím, že se kabeloví operátoři obrátí na soud. Precedent s Hustler TV by mohl sloužit ke změně vysílacího zákona, třeba v tom smyslu, že všechny televizní stanice, které chtějí jakýmkoli způsobem vysílat na území České republiky, by se musely registrovat u RRTV, aby bylo jasné, koho sankcionovat v případě porušení zákona. Jenže pak by se mohlo lehce stát, že se Hustler TV z českého trhu stáhne, protože pro ni nejsme tak zásadní. A kabelové společnosti by přišly o část svých příjmů. Je to složité…

Kdo by měl nést odpovědnost za závadný obsah vysílání erotického kanálu?

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.