Hlavní navigace

Microsoft hází přes palubu dotykový Skype pro Windows 8 a Windows 8.1

8. 7. 2015
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: Jiří Macich ml. (Lupa.cz)
Microsoft začal uživatele dotykové aplikace Skype pro Windows 8 a Windows 8.1 převádět na klasického klienta pro desktop, kam míří i Skype Translator.

Microsoft pohřbívá dotykový Skype pro Windows 8 a Windows 8.1. Už zahájil proces migrace uživatelů na klasického desktopového klienta, kterého obdrží přes službu Windows Update nebo si ho budou muset stáhnout manuálně. Dotyková aplikace zůstane funkční ve Windows RT, ale jen dočasně do jejich náhrady za Windows 10.


Autor: Jiří Macich ml. (Lupa.cz)

Skype z výbavy Windows 8.1 se už nemusí podařit ani spustit. Dotyková aplikace vyzve ke stažení desktopového klienta.

Skype se poprvé jako dotykové aplikace pro Windows 8 a Windows RT veřejnosti předvedl na podzim 2012. Ta se o rok později stala součástí instalace Windows 8.1, ale zrála velmi pomalu. Například na přepínání mezi účty (odhlásit / přihlásit) se uživatelé načekali hodně dlouho a stále chybí řada funkcí z desktopového klienta.

Skype ve Windows 10 bude bez vlastní aplikace

Redmondští ujišťují uživatele, že nic neztrácí, ale naopak získávají. Skype pro desktop lze prý teď ovládat myší stejně snadno jako dotykem, přičemž nabízí mnohem více funkcí než dosavadní dotyková aplikace. Microsoft v argumentaci obrátil o 180 stupňů. Proč? Protože se snaží udělat tečku za neslavnou érou Windows 8.

Pro jiné systémy dosavadní dotyková aplikace nemá smysl. Windows 10 v chystané variantě pro chytré mobily a spotřební tablety už nenabídnou Skype ve formě samostatné aplikace, nýbrž jako službu, která má prorůstat napříč systémem a aplikacemi pro volání, posílání zpráv a další komunikaci.

Windows 10 pro chytré mobily a spotřební tablety, která nemají disponovat desktopovým prostředím, budou zpřístupněna zdarma uživatelům Windows RT a Windows Phone 8.1. Nejprve však na Windows 10 budou moci přejit uživatelé Windows 7 a vyšších, kteří získají variantu pro osobní počítače a počítačové tablety.


Autor: Jiří Macich ml. (Lupa.cz)

Microsoft tvrdí, že současný desktopový klient služby Skype poslouží dobře rovněž uživatelům zařízení s dotykovým displejem a ovládáním.

Tato varianta systému umožní plynulé přecházení mezi režimem desktopu a tabletu, ale stále visí otazník nad tím, jestli se též zde Skype dočká hluboké integrace do systému. Zatím je takřka jisté, že minimálně po uvedení Windows 10 už koncem července tomu tak nebude. V plánu je však další vývoj, takže těžko odhadovat.

Cloud23

Skype Translator s novými jazyky a pro desktop

Nyní platí, že Skype pro desktop má nově posloužit též při dotykovém ovládání uživatelům hybridních počítačů a počítačových tabletů s Windows 8, Windows 8.1 a Windows 10. I proto má do konce léta vyjít Skype Translator pro desktop, který nahradí nynější testovací dotykovou aplikaci pro Windows 8.1 a Windows 10.

V mezidobí se ovšem vývoj nezastavil. Skype Translator nově rozšířil záběr o francouzštinu a němčinu. Futuristická technologie pro strojový překlad videohovorů a internetového volání v reálném čase tudíž už testuje půl tuctu jazyků včetně angličtiny, španělštiny, italštiny a mandarínštiny (resp. standardní čínštiny) .

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).