Hlavní navigace

Microsoft koupil další firmy, Toshiba propouští, BlackBerry roste v softwaru

Autor: Jan Sedlák
Jan Sedlák

Microsoft letos koupil už dvacet firem. Nakupovaly také Oracle a NetApp. Týdenní výběr zpráv ze světa velkého IT, tentokrát jen do Vánoc.

Doba čtení: 2 minuty

Každý týden připravuje reportér Jan Sedlák výběr zajímavých zpráv ze světa velkých IT firem. Co se událo před Vánoci?

Microsoft koupil firmu Metanautix. Její analytické nástroje umožňuje kombinovat data z tradičních strukturovaných databází, jako jsou Oracle, Teradata a spol. s těmi nestrukturovanými typu Cassandra či MongoDB. Microsoft chce Metanautix integrovat do Cortana Analytics Suite. O něm i o dalších výhodách cloudu a machine learningu v Microsoftu jsem nedávno psal.

Microsoft také koupil startup Talko, který založil bývalý hlavní softwarový architekt Redmondu Ray Ozzie. Talko je nástroj, který sjednocuje komunikaci hlasem, textem a obrazem. Microsoft jej integruje do Skypu. Ozzie se do svého bývalého působiště vracet nebude. Pro Redmond je toto letošní dvacátá akvizice.

Výkonný ředitel Microsoftu Satya Nadella.
Autor: Jan Sedlák

Výkonný ředitel Microsoftu Satya Nadella.

BlackBerry za poslední kvartál prodalo pouze 700 tisíc telefonů a je ve ztrátě 89 milionů dolarů. Ta je ale nižší než dříve a další ukazatele zajímavě rostou. Tržby za software a služby, na které se nyní firma nejvíce soustředí (BES12 a QNX), meziročně narostly o 183 procent. Firma za poslední rok investovala 850 milionů dolarů do softwarových akvizic.

Dell chce prodat Perot Systems, aby lépe financoval koupi EMC, a teď vyšel najevo další plán – na burzu by měla jít divize SecureWorks. Michael Dell chce v rámci IPO v příštím roce získat asi miliardu dolarů. Dell firmu zaměřenou na správu bezpečnosti IT prostředí koupil v roce 2011 za 612 milionů dolarů. Za rok generuje tržby kolem 300 milionů.

Oracle koupil firmu StackEngine. To je rok starý startup, který se soustředí na správu Dockeru v rámci firemních IT infrastruktur. Docker je teď velká věc a Oracle se zase snaží uspět v cloudu.

Výkonný ředitel Red Hatu Jim Whitehurst.
Autor: Jan Sedlák

Výkonný ředitel Red Hatu Jim Whitehurst.

NetApp koupil za 870 milionů dolarů firmu SolidFire. O její koupi se pokoušely také společnosti Cisco, EMC a Samsung. SolidFire dělá flashové úložné systémy nasazované ve velkých cloudech i enterprise datacentrech a pro NetApp je to dobrý díl celkové storage skládačky. SolidFire byl založen v roce 2010 a získal investice 150 milionů dolarů.

Tržby Red Hatu v třetím kvartálu meziročně narostly o 21 procent na 524 milionů dolarů. Pro tuto firmu pracující s open source technologiemi je to už čtvrtý kvartál za sebou, kdy rostla o 20 procent a více.

Toshiba v letošním fiskálním roce vykáže ztrátu přesahující čtyři miliardy dolarů. Souvisí to s masivní restrukturalizací a nedávným účetním skandálem. V souvislosti s tím firma propustí dalších 7800 lidí, letos celkem deset tisíc. Problémy má zejména divize koncových zařízení.

Našli jste v článku chybu?