Hlavní navigace

Microsoft slibuje zvýšení úsilí v boji proti vládnímu špehování

5. 12. 2013
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

Společnost nazvala vládní špehování hrozbou podobnou malwaru a kyberútokům. Ohlásila rozšíření šifrování a zavázala se, že soukromí uživatelů bude bránit i dostupnými prostředky právními.

Microsoft vydal na svém blogu příspěvek, kterým ohlásil záměr co nejvíce chránit soukromí uživatelů. Neváhal přitom zařadit vládní odposlechy po bok malwaru a kyberútoků jako další z „pokročilých setrvalých hrozeb“, nebo prohlásit: „Chceme žit v zemi chráněné ústavou.“

Své úsilí zaměří do tří oblastí:

  • rozšíření šifrování
  • využívání právních prostředků
  • rozšíření programu nahlížení do zdrojového kódu

Rozšíření šifrování

Microsoft rozšíří užívání šifrování ve svých produktech a službách. Něco zavede okamžitě, zbytek si rozvrhl do konce roku 2014.

Bude šifrovat jak uložená data, tak jejich přenášení, a to jak mezi uživatelem a serverem, tak i mezi servery. Hodlá spolupracovat i s jinými společnostmi na tom, aby se šifrovala data přenášená mezi jeho servery a cizími servery.

Užívat chce nejlepších dostupných postupů, včetně „Perfect Forward Secrecy“ a dvoukilobitových klíčů.

Právní možnosti

Microsoft se zavazuje, že obdrží‑li úřední požadavek na předání dat, zpraví o tom majitele dat, a pokud to nebude smět z příkazu úředního, bude se takovému zákazu bránit soudně. To ovšem neznamená, že vždy uspěje.

Content First 2022_tip temata

Dále se zavazuje, že obdobně využije dostupných právních prostředků na ochranu dat uložených mimo USA.

Nahlížení do zdrojových kódů

Na blogu píše i o tom, že doposud umožňoval vládním zákazníkům nahlížet do zdrojového kódu a tak ověřovat, že kód neobsahuje zadní vrátka. Microsoft nyní slibuje, že tento program rozšíří — že „střediska průhlednosti“ otevře v Evropě, v Asii i v jižní Americe. Text příspěvku není v tomto bodě příliš určitý — patrně jde o vládní zákazníky neamerické, které je potřeba ujistit, že software od Microsoftu není trojanem špehujícím pro USA.