Hlavní navigace

Microsoft si pro klasické mobily zvolil webový prohlížeč Opera Mini

25. 8. 2014
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Opera sice nebude dodávat prohlížeč pro mobily zrušené řady Nokia X s Androidem, ale Opera Mini se objeví ve výbavě klasických mobilů Series 30, Series 40 a Asha.

Microsoft bude dodávat mobily s prohlížečem Opera Mini. Uzavřel tudíž partnerství se společností Opera Software, která slavný prohlížeč vyvíjí. Dohoda se samozřejmě netýká chytrých mobilů se systémem Windows Phone, ale klasických mobilů Series 30, Series 40 a Asha. Dosud užívaný Xpress Browser nebude dále vyvíjen.

Redmondští po převzetí výroby od finské společnosti Nokia klasické mobily nepohřbívají. Nadále s nimi počítají zejména pro méně rozvinuté trhy, kde klasické Nokie slavily úspěch, na který chce Microsoft navázat. Zástupci řady Asha též zůstanou jednoduššími a dostupnějšími vyzyvateli nejlevnějších chytrých mobilů.

Společnosti Microsoft a Opera Software se již jednou na spolupráci domluvily. Tehdy norská softwarová firma měla dodávat svůj prohlížeč Opera pro chytré mobily řady Nokia X se systémem Android. Spolupráce ovšem měla jepičí život, protože Microsoft výrobu mobilů s konkurenční platformou Android nakonec zarazil.

Prohlížeč Opera Mini aktuálně používá 250 milionů uživatelů. Z toho 100 milionů uživatelů pod systémem Android. StatCounter uvádí, že letos v červenci společnost Opera Software ovládala přes 11 % trhu webových prohlížečů pro mobilní telefony. Jde však o součet dílčích podílů všech jejích prohlížečů pro klasické a chytré mobily.

Prohlížeč Opera Mini načítá weby přes proxy servery, kde jsou transkódované pro zobrazení na malém displeji klasických mobilů. Výsledkem je rovněž datová úspora, kterou oceňují kromě uživatelů také operátoři. Snižuje se totiž zátěž jejich mobilních sítí. Datově méně objemné weby se rovněž uživatelům rychleji načítají.

KL24

Opera Mini se zapsala do historie mobilního internetu coby jeden z prvních významnějších prohlížečů, které umožnily relativně pohodlně prohlížet běžné weby na displeji mobilů. Ještě před pěti lety byla suverénně nejrozšířenějším prohlížečem pro mobilní telefony. Chytré mobily a rychlejší sítě ovšem poměry na trhu změnily.

Letos v červenci, jak uvádí StatCounter, bylo tržní jedničkou mobilní Safari (22,94 %), které má iPhone (iOS) v základní výbavě. Ve velmi těsném závěsu následoval Android Browser (22,91 %). Třetí skončil mobilní Google Chrome (21,53 %) následovaný prohlížeči společnosti Opera Software (11,11 %). Pátý byl UC Browser (9,56 %).

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Autor je nezávislý novinář a publicista věnující se informatice, elektronice a telekomunikacím. V těchto oborech i podniká. Se serverem Lupa.cz spolupracuje již řadu let jako externí redaktor.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).