Hlavní navigace

Microsoft údajně staví pro Windows 10 úplně nový prohlížeč

Autor: Microsoft
David Slížek

Nebude to Internet Explorer, ale nový odlehčený browser, tvrdí jedna zpráva. Bude to součást IE 12, tvrdí jiná.

Zatím je to jen nepotvrzená informace založená na informacích od několika nejmenovaných zdrojů serveru ZDNet. Microsoft podle něj pracuje na zbrusu novém prohlížeči, který má ve Windows 10 stát vedle klasického Internet Exploreru (IE).

Nový browser, který vzniká pod pracovním jménem Spartan, má být postaven na stejných technologiích jako IE – renderovacím jádru Trident a javascriptovém enginu Chakra. Oproti IE má být jednodušší a svižnější a má podporovat instalaci rozšíření. Celkově se má více podobat Chromu a Firefoxu.

Označení Spartan se už nějakou dobu používá pro novou verzi IE, která podle dřívějších zpráv měla mít i výše zmiňované vlastnosti. Podle ZDNetu ale nakonec má jít o zcela nový prohlížeč. A ve Windows 10 – minimálně v jejich desktopové verzi – mají být standardně obsaženy oba browsery – jak nový Spartan, tak klasický IE 11, který bude zajišťovat zpětnou kompatibilitu.

Marcom

Pořád je ovšem možné – a pravděpodobnější – že se ZDNet ve své interpretaci mýlí a odlehčený browser je ve skutečnosti jen novou součástí IE 12. Napovídá tomu i zpráva serveru Neowin o tom, že firma rozdělila jádro Trident do dvou komponent, které mají v browseru fungovat vedle sebe – jedna pro vykreslování webů v modu kompatibility, druhá pro klasické stránky.

Dávalo by to asi větší smysl, než uvádění zcela nového prohlížeče. I když – možná si v Microsoftu myslí, že je čas nahradit značku Internet Explorer něčím, co není zatíženo minulostí.

Našli jste v článku chybu?
30. 12. 2014 20:48

To je zajímavé, jak tam u vás v budoucnosti v roce 2022 máte tu historii už pomotanou. "Géčkem" asi myslíte Gecko, vykreslovací jádro, na kterém je (nejen) Firefox založen. Ten program se jmenoval Mozilla Suite, a organizace, která za ním stála, byla Mozilla. Firefox ani Thunderbird nevznikly rozkouskováním Mozilla Suite. Firefox původně vznikl jako malý lehký prohlížeč postavený na Gecko jádru, to, že Suite zanikne nebylo původně v plánu. A celé to vzniklo tak, že Netscape vzdal boj s Microsoft…

30. 12. 2014 11:45

Takže prohlížeče budou dva: - nové IE přejmenují na Spartan, bude podporovat moderní technologie, nebude v něm flash, bude konkurovat Chrome/Firefoxu, bude zobrazovat stejně na desktopu/table­tu/mobilu a možná bude i verze pro Android/iOS - kompatibilní mód bude IE 11 a pojedou v něm všechny naše korporátní průsery jako je hafo aplikací napsaných pro IE5

No super, konečně zaměstnali někoho do marketingu a on se zeptal uživatelů, jak by to chtěli :-)