Hlavní navigace

Milan Šmíd: Nova nás bude tlačit v televizním vysílání od Evropy

11. 7. 2007
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
11. 7. 2007

Poslední tisková konference nejsledovanější komerční stanice v Česku měla heslo „Nova digitalizaci podporuje“. Televize do té doby čelila sílící kritice, že představuje brzdu přechodu na digitální vysílání v České republice. Problém kritických ohlasů byl a je v tom, že jakkoli mohly ctít vyšší princip mravní, legislativa byla a zůstává na straně Novy. Je pouze na ní, kolik dobré vůle při přechodu na DVB-T a při vypínání analogového vysílání projeví.

Mediální teoretik a univerzitní pedagog Milan Šmíd napsal: Pokud CET 21 (držitel licence na TV Nova, pozn. aut.) nedostane povinnost podílet se na digitalizaci v licenčních podmínkách (a ona podle nového zákona žádné nové licenční podmínky přijmout nemusí s výjimkou těch, které sama nabídne), stále tady bude hrozit nebezpečí, že se Nova stane faktorem, který nás bude tlačit v televizním vysílání směrem od Evropy, do technologické zaostalosti rozvojových zemí. Komentoval tak tiskovou zprávu Rady pro rozhlasové a televizní vysílání i zákon o provozování rozhlasového a televizního vysílání 231/2001 Sb. Psal se tehdy rok 2002 a Nova dostala prodlouženou licenci na dalších 12 let.

BRAND

Šmíd kritizoval zákonodárce, že v legislativě nepamatovali na přechod na digitální vysílání dostatečně účinnými prostředky. Jediný paragraf, který se o digitalizaci zmiňuje, podmiňuje vracení analogových kmitočtů mezinárodní smlouvou. Ve svém komentáři na Českých médiích ho vnímá za dostatečnou páku dřívější člen RRTV a dnešní člen Rady Českého telekomunikačního úřadu Petr Štěpánek. Už v roce 2002 přitom Milan Šmíd upozorňoval na to, že tento paragraf má odstavec, podle kterého musí i s vynucenou změnou technických parametrů vysilatel projevit souhlas.

Přečtěte si: Televize Nova a digitální budoucnost ČR

Autor článku

Autor pracoval do ledna 2011 ve zpravodajství TV Z1. V redakci DigiZone.cz působil od startu v říjnu 2005 do dubna 2008 jako redaktor, pak i zástupce šéfredaktora.
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).