Hlavní navigace

Miliony Maďarů dostaly vánoční dárek, pozemní digitální televizi

1. 12. 2008
Doba čtení: 1 minuta

Sdílet

 Autor: 115393
1. 12. 2008

Přibližně šest milionů obyvatel Maďarska dnes dostalo předčasný vánoční dárek. Z vysílačů Budapešť – Széchenyi-hegy, Kabhegy a Szentes bylo zahájeno oficiálně vysílání terestrické digitální televize. Společnost Antenna Hungária, která svůj produkt představuje pod označením MinDig TV, by měla být dostupná přibližně pro šedesát procent obyvatel Maďarska. Instalace antén probíhala od 13. října v lokalitě Kabhegy do 25. listopadu na stanovišti Szentes. Diváci mohou naladit vysílání kanálů m1, m2 a Duna TV ve vysokém rozlišení, v dalším multiplexu jsou k dispozici komerční RTL Klub, TV2 a kódované ATV a Hír TV (komprese MPEG-4/AVC).

Antenna Hungária postupuje v zavádění DVB-T v souladu se zákonem a dohodou s NHH (Národním maďarským komunikačním úřadem). Vysílač Kabhegy má zajistit pokrytí pro oblast severozápadního a středního Dunántúlu, Budapešť pro oblast středu a jižní část a Szentes pro východ Maďarska. Zajištěno má být konkrétně pokrytí pro lokality Budapest, Szeged, Győr, Kecskemét, Székesfehérvár, Tatabánya, Kaposvár, Békéscsaba, Veszprém, Zalaegerszeg a menší města s přilehlými vesnicemi.

ICTZ23

K příjmu tamního DVB-T je zapotřebí střešní anténa, v blízkosti vysílačů postačí pravděpodobně pouze pokojová. V roce 2009 se počítá s rozšířením služby i do dalších osmi měst, díky čemuž bude umožněn příjem až pro 86 % obyvatelstva. V roce 2010–2011 se má toto číslo vyšplhat až na 96 %. Po plánovaném ukončení pozemního analogového vysílání by tak měl být signál dostupný téměř všem obyvatelům Maďarska a bude tak stanovena zákonná podmínka.

Připraveno s využitím antennahungari­a.hu, digitaltvnews.net a frekvencia.hu. Za překlad z minidigitv.hu děkujeme Jaru Lajdovi z CSDXC. Text doplnil Robert Štuk z Bratislavy.

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.