Poslední neúspěšný žadatel o digitální licenci, společnost Minority, jejíž dvě žaloby proti loňskému výsledku i průběhu licenčního řízení stále čekají na projednání u Městského soudu v Praze, přišla s návrhem na smírné řešení celé kauzy. Podle místopředsedy představenstva Jiřího Chvojky by licence pro digitální vysílání měli dostat všichni původní vítězové konkurzu a ty společnosti, které se v zákonem stanovené lhůtě odvolaly k pražskému městskému soudu.
Podmínkou by byl ústupek všech stran, ale protože existuje prostor pro to, aby mohli vysílat všichni, bylo by to asi nejlepší možné řešení,
řekl Chvojka serveru DigiZone.cz. V praxi by to znamenalo, že místo šesti nových digitálních programů by jich vysílalo patnáct. Tolik televizí by ale obsadilo hned čtyři digitální multiplexy. Český telekomunikační úřad (ČTÚ) totiž stanovil, že v jedné digitální sítě můžou vysílat maximálně čtyři televizní programy. Omezení se ale týká případu, kdy operátor použije kompresní standard MPEG-2, v němž se v současné době v České republice vysílá.
Technologické možnosti jsou dnes už takové, že by nebyl problém všem těmto společnostem vyhovět,
míní Chvojka. Problém je v tom, že většina digitálních přijímačů na českém trhu je uzpůsobena příjmu digitálního signálu ve standardu MPEG-2. Obsazení čtyř celoplošných multiplexů při využití tohoto kompresního standardu by nebylo možné bez předchozího vypnutí analogových kmitočtů současných celoplošných televizí.
I když by totiž Česká televize opustila analogové frekvence programu ČT 2 a vybudovala na nich digitální síť pro svůj veřejnoprávní multiplex, z dalších volných kmitočtů by se daly sestavit maximálně tři další sítě, z toho jedna regionální, a ty by pojaly maximálně dvanáct televizních stanic.