Hlavní navigace

Minority zažalovala udělení licencí TV Barrandov, Z1 a TV Pohoda

29. 7. 2008
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

 Autor: 322915
29. 7. 2008

Žaloba společnosti Minority, neúspěšného žadatele o licenci pro zemské digitální televizní vysílání v soutěži, kterou Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) uzavřela v dubnu 2006, nenapadá pouze udělení kompenzační licence pro celoplošné zemské digitální vysílání připravované televizi Barrandov, ale také zpravodajskému kanálu Z1 a dětské televizi Pohoda. Vyplývá to z textu žaloby, který má server DigiZone.cz k dispozici.

K TÉMATU: Společnost Minority soudně napadla udělování kompenzačních licencí

Podle člena představenstva společnosti Minority Jiřího Chvojky napadla firma všechna rozhodnutí o udělení kompenzačních licencí. RRTV však dosud vydala pouze dvě tyto licence, televize Pohoda podle informací serveru DigiZone.cz o oprávnění k zemskému digitálnímu vysílání dosud nepožádala. Dozvěděli jsme se, že TV Pohoda už má také udělenou licenci, tvrdí však Chvojka.

Minority žalobou upozorňuje na zasahování moci zákonodárné do moci soudní. Takzvaná diginovela zákona o rozhlasovém a televizním vysílání, platná od letošního ledna, totiž podle ní bezprecedentně zasáhla do probíhajících soudních sporů o platnosti šesti původně udělených licencí pro zemské digitální televizní vysílání a regulérnosti průběhu licenčního řízení tím, že šestici původních vítězů umožnila získat tuto licenci přímo ze zákona.

Chvojka však tvrdí, že ani diginovela přímo nehovoří o původní šestici vítězů licenčního řízení, a tudíž udělování kompenzačních licencí těmto šesti společnostem, včetně televize Barrandov a zpravodajského kanálu Z1, je sporné. I kdyby však Z1 nakonec přišla soudním rozhodnutím o kompenzační licenci pro celoplošné zemské digitální vysílání, od RRTV získala i licenci pro kabelové a satelitní vysílání, takže by nemusela přerušit svůj provoz.

ČTĚTE TAKÉ: Městský soud přijal žalobu firmy Minority, už jmenoval senát

UXD

Z1 by pouze změnila charakter svého vysílání v zemském digitálním multiplexu 3. Nebyla by už řádným programem s licencí pro pozemní vysílání, ale převzatým programem z kabelu a satelitu, stejně jako Óčko, Public TV nebo TV Noe. Případ žalovaný společností společnosti Minority již má u Městského soudu v Praze určený senát, jehož předsedou je soudce Jan Ryba. Ten vedl i soudní senáty, které v minulosti rozhodovali o žalobách k platnosti již vydaných digitálních licencí.

Server DigiZone.cz připravuje rozhovor s Jiřím Chvojkou ze společnosti Minority

Autor článku

Autor je šéfredaktorem serveru o digitálním vysílání DigiZone.cz a redaktorem týdeníku Reflex.