Hlavní navigace

Míří česká Digi TV konečně od Rumunů k novému majiteli? Údajný kupec to nekomentuje

14. 6. 2014
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

TÝDENNÍ REVIZE – Rumunská média přinesla tento týden informaci, že tamní vlastník Digi TV se pravděpodobně v dohledné době úspěšně zbaví své pobočky v České republice

Přejde Digi TV do rukou české firmy? Uvidíme

Satelitní služby Digi TV přejde v České republice pod nového vlastníka. Uvedlo to čtvrteční vydání rumunského deníku Ziarului Financiar. Podle něho se provozovatel služby, společnost RCS&RDS, předběžně domluvila na jejím prodeji skupině Lama Energy, která je ovládána podnikatelem Petrem Lamichem. Digi TV v Česku by tedy měla spadnout čistě do rukou tuzemské firmy, která podniká v oblasti těžkých topných olejů a hnědouhelného generátorového dehtu. Společnost je taktéž aktivní v oblasti těžby ropy a plynu. Mluvčí společnosti Andrej Čírtek se serveru DigiZone.cz slíbil vyjádřit v průběhu odpoledne. To skutečně udělal, firma ale případnou akvizici nakonec odmítla komentovat.

Podle deníku Ziarului Financiar už obě strany, tedy společnosti RCS&RDS a Lama Energy, podepsaly předběžnou dohodu o prodeji. V tuto chvíli je zatím předběžné spekulovat, co se s tematickým kanálem Digi Sport, který je exkluzivně součástí Digi Sport a nedávno ho začala nabízet i firma Slovak Telekom, jež koupila slovenskou pobočku Digi TV, respektive společnost Digi Slovakia. O možném prodeji Digi TV v České republice už se spekulovalo v mediální branži delší dobu. RCS&RDS už se v minulosti zbavila například této služby také v Chorvatsku. Důležitý pro ni zůstává rumunský a také maďarský trh.

Lukáš Polák: Deník Ziarului Financiar: Digi TV v Česku spadne do rukou Lama Energy


Autor: archiv

Digi TV si získala popularitu převážně v Rumunsku.

Správy RTVS nově v HD kvalitě

Dva roky po České televizi začal zpravodajství ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV) vysílat také veřejnoprávní Rozhlas a televize Slovenska (RTVS). Slovenské médium bude stejně jako Kavčí hory vysílat zprávy z prostředí virtuálního studia, které se označuje jako MD1 (MD1 je zkratka pro první studio v Mlýnské dolině, kde RTVS sídlí, pozn. red.). Už minulý týden, ve středu 4. června, začalo médium vysílat v HD kvalitě předpověď počasí. Ta se totiž nevysílá živě, ale ze záznamu. Studio MD1 prošlo rozsáhlými stavebními úpravami – výměnou klimatizace, elektrických rozvodů, zvukového pultu, záznamové techniky atd.

Podle vyjádření PR manažera sekce marketingu a komunikace Juraje Kadáše se v dlouhodobém horizontu plánuje rekonstrukce i takzvaného komplexu UTD. Ten by se následně využil také pro zpravodajství, které by tak po rekonstrukci mělo vysílat z reálného studia. Z nového virtuálního studia MD1 se v HD budou vyrábět Správy RTVS; Góly, body, sekundy; Správy a komentáre, Počasie a pravděpodobně i národnostní Hírek. Svou premiéru si zrekonstruované studio odbylo dnes v poledne, kdy se vysílaly „Správy RTVS o 12:00“. Ve stejný den se z něj začnou vysílat i odpolední a večerní Správy RTVS.

Lukáš Polák: Dva roky po České televizi přešlo do HD kvality také zpravodajství RTVS

Ještě jednou RTVS…

Rozhlas a televize Slovenska (RTVS) se stal v pátek dopoledne dalším evropským veřejnoprávním médiem, které se rozhodlo využívat standard HbbTV, tedy takzvané hybridní širokopásmové vysílání. RTVS spustil hybridní televizi při příležitosti zahájení fotbalového šampionátu v Brazílii, čemuž také odpovídá první aplikace. Ta nabízí informační servis z mistrovství světa doplněný o fotky hráčů a stadionů. Na první pohled je aplikace poměrně chudá a nepoužívá příliš atraktivní vizuál, RTVS ale na HbbTV časem určitě zapracuje a za podporu standardu ji rozhodně patří plus.

Technologie hybridního vysílání je v současné době dostupná prostřednictvím satelitu Astra 3B na pozici 23,5 stupně východně a k dispozici by měla být i divákům v rámci pozemního vysílání (DVB-T) na Slovensku. Prostřednictvím družice byla signalizace HbbTV zapojena u kanálů Jednotka a Dvojka ve standardním rozlišení, stanice Jednotka HD označená jako STV HD ji neobsahuje. Podle serveru Živé.sk, kterému RTVS poskytla ohledně hybridního vysílání exkluzivní informace, by se v nejbližších týdnech měl objevit v rámci této technologie takzvaný superteletext a zpravodajský archiv.

Lukáš Polák: Slovenská veřejnoprávní televize spustila hybridní vysílání, nabízí jedinou aplikaci

Stručně

Diváci v České republice a na Slovensku by se kanálů Food Network a Fine Living, které jsou například součástí satelitní služby Skylink, mohli dočkat ve vysokém rozlišení (HDTV) na podzim. Serveru DigiZone.cz to řekl Jaromír Glisník, člen představenstva společnosti M7 Group, jež je provozovatel Skylinku.

Lukáš Polák: HD verze kanálů Food Network a Fine Living by mohly odstartovat na podzim

Nová stanice Country no. 1, která odstartovala v pátek, a jak z jejího názvu vyplývá, uvítali ji především milovníci tohoto žánru, bluegrass a folku, zatím nebude na rozdíl od své sesterské stanice Šlágr TV vysílat ve vysokém rozlišení obrazu (HDTV).

Lukáš Polák: Country no. 1 v HD kvalitě zatím nebude, pravděpodobně od září se objeví na satelitu

Společnost Antenna Hungaria, významný telekomunikační operátor v Maďarsku, vidí světlou budoucnost v zavádění placené pozemní televize. Při této příležitosti rozjela minulý týden testy takzvaného multiplexu D, v němž je v současné době šest programových pozic.

Lukáš Polák: Maďarsko tlačí placenou televizi, chystá se na spuštění dalších dvou zemských sítí

Novým generálním ředitelem společnosti Telefónica Czech Republic, respektive od 21. června firmy O2 Czech Republic, se stane Tomáš Budník, který do této funkce nastoupí 1. července. Jde tak o druhou významnou výměnu v oblasti telekomunikaci v našem regionu.

Lukáš Polák: Po české UPC mění generálního ředitele i společnost Telefónica

Z Českého rozhlasu odchází po více než osmiletém působení analytik strategického rozvoje Filip Rožánek. Sám Rožánek to bez bližších podrobnosti ohlásil na sociální síti Twitter.

Lukáš Polák: Český rozhlas opouští jedna z nejvýraznějších tváří, analytik Filip Rožánek

KL24

Na české obrazovky se po několikaleté pauze vrátí opět kanadský kriminální seriál Vražedné pobřeží, který proslavila především postava svérázného detektiva Nicka Slaughtera. Seriál, jenž vznikal v letech 1991 až 1993, má 66 epizod.

Lukáš Polák: Na české obrazovky se po letech vrátí letní oddechovka Vražedné pobřeží

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Od září 2007 do ledna 2016 byl redaktorem DigiZone.cz. Kromě problematiky pirátství satelitní TV se zajímá také o dálkový příjem televize a VKV rozhlasu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).