Případ, ve kterém figuruje dnes osmadvacetiletý mladík, souvisí s uzavřením populárního švédského privátního BitTorrent trackeru Swebits.org. Ten skončil v roce 2011 poté, co policie zadržela a obvinila jednoho z jeho moderátorů. Mladík měl podle policie zpřístupňovat na diskusním fóru odkazy na nelegální kopie filmů a televizních seriálů. Některé z nich měl na Internet nahrát on sám. Vyšetřování se týkalo celkem 517 filmů a televizních seriálů a 1196 torrentů.
Obviněný se doznal k tomu, že ve 13 případech vytvořil nelegální kopie filmů či televizních seriálů a zpřístupnil je veřejnosti. Současně přiznal, že v dalších 504 případech se o vytvoření takových kopií a jejich zveřejnění pokusil. Nebylo však prokázáno, že by si někdo tyto kopie stáhnul, ani co zveřejněné soubory ve skutečnosti obsahovaly.
Soud se tak zabýval pouze 13 filmy, které byly zveřejněny a prokazatelně staženy ostatními internetovými uživateli. Mladík se před soudem hájil tím, že neměl ze zveřejnění filmů žádný finanční prospěch.
Pokuta za jeden film
Soudkyně okresního soudu v regionu Västmanlands však uznala mladíka vinným z porušení autorských práv a udělila mu za pořízení a zveřejnění nelegální kopie filmu na Internetu vysokou pokutu, která v přepočtu dosahuje částky 13 milionů Kč. Soud při výši pokuty vycházel z částky, za kterou by filmové studio bylo ochotno prodat licenci na bezplatnou distribuci filmu.
Pokuta se ale vztahuje pouze na jeden ze zveřejněných filmů. Za ostatní filmy mu soud vyměřil podmínku a 160 hodin veřejně prospěšných prací.
Nad výší pokuty už vyjádřila podivení tamní pirátská strana. Připomněla, že ve Spojených státech, které jsou známy tvrdými tresty za porušování autorských práv, činí maximální výše pokuty na jeden konkrétní titul 150 tisíc dolarů, tedy zhruba 3 miliony korun.
Udělit tak krutý trest za to, co dělají miliony Švédů, ukazuje, jak zastaralá je naše legislativa. Jediným řešením je radikální reforma autorského zákona, která by umožnila sdílet kulturu,
uvedl pro server TorrentFreak Gustav Nipe, šéf Young Pirates, mládežnické organizace švédské pirátské strany.
Podle Henrika Ponténa, právního zástupce držitelů autorských práv se ale dá předpokládat, že v budoucnu podobných soudních sporů, kdy se budou filmová studia či televizní společnosti domáhat odškodnění za jeden či několik filmů, přibude.
Hon na piráty v Česku
Vyčíslování škod je přitom kontroverzní záležitostí i v Česku. Tuzemská Česká protipirátská unie (ČPÚ) škodu mimo jiné stanovuje na základě počtu zhlédnutí nasdíleného filmu nebo seriálu. Pokud byl nasdílen ve streamované formě, počítá škodu jako 10 Kč za každé zhlédnutí. Pokud není možné počet zhlédnutí určit, vyčísluje ČPÚ škodu jako cenu za licenci k dílu.
Začátkem prosince na základě jejího oznámení policie obvinila 24letého muže z Karvinska z porušení autorského práva. „Na začátku listopadu policejní komisař zahájil trestní stíhání proti 24letému muži a viní ho z přečinu porušení autorského práva, práv souvisejících s právem autorským a práv k databázi. Mladík po dobu pěti let neoprávněně zpřístupnil dalším uživatelům filmy, které stahoval do svého PC bez souhlasu držitelů práv. Vyčíslena škoda činí 1 600 000 Kč. Mladíkovi hrozí odnětí svobody na šest měsíců až pět let, peněžitý trest nebo propadnutí věci,“ uvedla pro Lupa.cz Zlatuše Viačková z Krajského policejního ředitelství Moravskoslezského kraje.
Trestnímu stíhání čelí také 35letý muž z Ostravy, který na filehostingová úložiště uploadoval tisíce neoprávněných kopií filmů. Muž vystupoval ve warezové komunitě pod přezdívkou Rottwailer a na diskusních warezových fórech zveřejňoval odkazy na nelegální kopie, které na internetové servery sám uložil. Podle ČPÚ se tohoto jednání měl dopouštět čtyři roky. Sdílením 1700 různých filmů měl poškozeným zastoupeným ČPÚ způsobit škodu ve výši cca 52 milionů Kč.