Hlavní navigace

Mobil server má problémy

24. 1. 1999
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Neštěstí nechodí po horách, ale po serverech. Něco takového jsem řekl někdy loni v květnu, když v jednom týdnu popadalo asi pět známých serverů v českém Internetu - mimo jiné Mobil. Je mou smutnou povinností vám oznámit, že historie se opakuje: Mobil má znovu potíže.

Tentokrát (patrně – jist si nemůže být nikdy nikdo) nešlo o zásah hackerů, ale o právo na sebeurčení, které svobodně a bez varování uplatnil disk v počítači, na kterém Mobil server jede. Po všech přestálých útrapách, které mu svým zájemem připravovali čtenáři Mobilu (a zvláště v době Bojkotu to musel být hukot!), se patrně rozhodl své staré kosti nechat odpočívat.

Vypadá to jako legrace, ale bohužel není – včera dopoledne totiž zhavaroval celý filesystém Mobil serveru a dílo zkázy bylo na světě. Naštěstí existují zálohy, ale i tak je to nanejvýš nepříjemná věc pro všechny z Mobilu i jejich čtenáře. Starý server už nebude obnovován, protože podle slov Patricka Zandla:  "s přihlédnutím ke skutečnosti, že hlavní server Diana měl být v průběhu několika dní beztak vyměněn za nový, podstatně výkonější a spolehlivější server, rozhodl se Petr Mitošinka neobnovovat data na původním serveru a ze záložního serveru přenést veškerá data na nový server."

Veškeré informace ostatně nese současná homepage Mobilu, kterou jsem pro vás uložil a můžete si ji prohlédnout sami.

Spolu s Mobilem tak jsou v současné době nedostupné i další servery, které běžely na stejném počítači. Jde především o centrálu Technetu a servery Vztlak a HW; sakumprásk by měly být obnoveny v pondělí večer. Již během zítřka však poběží server v provizorním provozu, na počítači s Windows 98 a IIS.

Alespoň jednu pikantérii si neodpustím. Jak Patrick povtvrzuje, starý stroj byl Pentium MMX 233 Mhz s Linuxem a doposud svým výkonem stačil provoz zvládat. Nyní běží server provizorně na jiném počítači, který bychom mohli označit za pěkné dělo: Pentium II, 450 MHz. Výkon se však zřejmě někde ztrácí, protože i při pohodovém nedělním provozu IIS co chvíli hlásí Too busy. No dobře, zatvrzelí Windowsáci, jako bych slyšel vaše hlasy: máte pravdu, W98 není serverový systém – ale stejně.

Držím všem z Mobilu palce, abychom si už brzy mohli přečíst nové články; vlastně mne k tomu tedy vede sobecký zájem. :-) Ostatně dnes večer jsem strávil pěknou dobu jen klepáním. Víte proč? Samozřejmě proto, aby se nám podobná katastrofa pokud možno i nadále vyhýbala.

Marek Antoš

MM socky3


Starší, související články:

* Ej padá, padá…
* MOBILní fanklub kapitána Dastycha

Autor článku

Autor je někdejším šéfredaktorem serveru Lupa. V současné době už se psaní věnuje pouze v míře menší než malé, a to zásadně pro radost.