Hlavní navigace

Mobilní Internet (5): Přístup z počítačů do dlaně

23. 8. 2000
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

V poslední době se značně rozmáhají také počítače do dlaně, tzv. "handheldy" nebo PDA. Díky novým technologiím se rovněž zvětšily možnosti těchto počítačů do dlaně. Protože uživatelská skupina těchto zařízení neustále roste, je tudíž zajímavé se podívat, jak lze z takových počítačů přistupovat na Internet.

Co je potřeba k přístupu na Internet z handheldů? Kromě vlastního handheldu a mobilního telefonu už jen příslušný software. Naprostá většina těchto zařízení používá operační systémy EPOC nebo PALM OS. S dostupností softwaru pro tyto platformy nejsou žádné problémy – je ho zkrátka dost a vesměs je kvalitní. U jiných operačních systémů může být situace složitější – zde je třeba pátrat ve svých zdrojích softwaru.

U přístupu na Internet z handheldů je výhodné použít infračervené spojení, neboť většina podobných zařízení nemá standardní sériové porty. Při výběru telefonů je však třeba dát velký pozor, zda infraport telefonu podporuje standard IrDa. Pokud telefon (resp. infraport) tento standard nepodporuje,nebude s největší pravděpodobností s handheldem vůbec komunikovat. Bohužel, mezi telefony, které tento standard NEPODPORUJÍ, patří rozšířené telefony Nokia 6110 a starší verze 6150 (někdo mi říkal, že snad dokonce všechny). Jako funkční se naopak jeví telefony Nokia 7710, 8210, 8850, Motorola Timeport L7089 a P7389, Siemens S25 a S35 a telefony Ericsson SH 888. K většině telefonům Ericsson, které standardně infraport neobsahují, lze dokoupit externí infraport, který se zasouvá do datového konektoru.

Klient elektronické pošty je obvykle součástí instalace EPOC. Doinstalovat je třeba jen prohlížeč webových stránek. Pro EPOC existuje například sharewarová verze relativně známého prohlížeče Opera. K některým zařízením od firmy Psion je dodáván prohlížeč z dílen firmy Psion.

Pokud máte nainstalovaný potřebný software, lze přistoupit ke konfiguraci připojení k Internetu. Ta se provádí velmi podobně, jako na počítačích PC. Zadáte telefonní číslo, jméno, heslo a případně DNS servery a již můžete začít vytáčet.

V klientovi elektronické pošty je zapotřebí nakonfigurovat účet elektronické pošty. Údaje zadávané při konfiguraci účtu opět odpovídají těm, které jsou zapotřebí při konfiguraci pošty na běžných počítačích.

Prohlížení stránek na Internetu se jeví z technologického pohledu jako bezproblémové. Potíž však je s tím, že mnoho stránek počítá s rozlišením 800×600. Proto se na malém displeji handheldu nevyhnete horizontálnímu rolování. Nepříjemné je také velké množství obrázků, avšak ty je možné ve většině prohlížečů vypnout. Určité formátování také občas „ujede“, to ale zkušeným uživatelům už vadit nebude. Některé prohlížeče na handheldech si poradí i s technologiemi, jako jsou cookies, SSL nebo Java applety.

309

Jestliže některé drobné (spíše kosmetické) problémy s prohlížením stránek na handheldech jsou, práce s elektronickou poštou je zcela bez problémů. Potíže nejsou ani se zasíláním příloh v podobě připojených souborů (jen je potřeba počítat s odlišným formátem dokumentů na handheldech). Rozdíl od počítačů PC poznáte pouze ve velikosti displaye. Adresář pro ukládání E-mailů je samozřejmostí i zde.

cif-tip-téma-foto

K dispozici je také software, který umožňuje připojení na WAP a prohlížení stránek ve WML. WAPových stránek není zatím mnoho, ale poměrně rychle se rozrůstají. WAPové stránky jsou obvykle krátké, nemají příliš mnoho grafiky a hlavně jsou optimalizované pro zařízení, která mají malý display dokonce ještě menší, než je obvyklé u handheldů. Tím se vyhnete asi nejpalčivějšího problému, který je s přenositelností příliš „graficky přeplácaných“ HTML stránek na zařízení s malým displayem.

Byl jsem sám velice překvapen, jak jednoduché je připojování na Internet z těchto počítačů. Pokud máte ke svému handhledu také mobilní telefon s infraportem, můžete klidně začít surfovat. V kombinaci těchto dvou zařízení teprve pocítíte, co je to „mobilní Internet“.

Autor článku

Snílek, fantasta a možná i blázen, který žije mimo limity tohoto světa. Specializuje se na vývoj informačních systémů a mobilní komunikace.